|

پرتاب ماهواره ناهید ۱ با ماهواره‌بر قائم ۱۰۰ در آینده نزدیک

سخنگوی سازمان فضایی ایران گفت: ماهواره ناهید ۱ با ماهواره‌بر قائم ۱۰۰ در آینده نزدیک به فضا پرتاب می‌شود.

پرتاب ماهواره ناهید ۱ با ماهواره‌بر قائم ۱۰۰ در آینده نزدیک
کد مطلب : 37059

 

حسین دلیریان مشاور رئیس و سخنگوی سازمان فضایی ایران، در گفت‌و‌گو با تسنیم به‌ ویژگی ماهواره‌های مخابراتی ناهید 1 و 2 اشاره کرد و در خصوص ماهواره مخابراتی ناهید1 و این که این ماهواره در کدام بخش از زنجیره فناوری فضایی ایران قرار دارد اظهار داشت: ماهواره ناهید 1 اولین گام از راهبرد توسعه ماهواره‌های مخابراتی ایران است که فناوری‌های مهمی اعم از مکانیزم پنل‌های خورشیدی بازشونده، برقراری ارتباط در باند Ku، ... در آن توسعه داده شده است. البته ما در برنامه 10 ساله فضایی کشور نیز توجه بسیار جدی و برنامه‌محوری به توسعه ماهواره‌های مخابراتی در کشور داشته ایم که ان شالله با تحقق آن، شاهد تحول در مخابرات فضاپایه داخلی خواهیم بود.

وی افزود: در عین حال، طبق برنامه ریزی انجام شده درخصوص ماهواره‌های مخابراتی، هم با بخش خصوصی برای تامین ماهواره مخابراتی و ملی در حال همکاری هستیم و از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان بخش خصوصی برای تکمیل و توسعه مخابرات فضاپایه استفاده می‌کنیم.

دلیریان اضافه کرد: به طور کلی، سازمان فضایی ایران معتقد است که در زمینه توسعه زیرساخت‌ها، طراحی و ساخت ماهواره‌ها و منظومه‌های ماهواره‌ای، ساخت زیرسیستم‌ها و . . .، با توجه به رشد خوبی که شرکت‌های بخش خصوصی داشته‌اند، می توان از ظرفیت آنها در جهت تحقق برنامه 10 ساله فضایی و توسعه بخش فضایی کشور استفاده کرد.

وی همچنین بیان داشت: ناهید 2 هم در واقع گام دوم صنعت فضایی کشور در حوزه مخابرات فضاپایه است و این محصولات در واقع ماحصل گام‌های برنامه ریزی شده به منظور توسعه و بلوغ گام به گام فناوری فضایی است و گام‌های بعدی هم طبق همین برنامه ریزی مدون پیش خواهد رفت.

سخنگوی سازمان فضایی ایران در خصوص زمان پرتاب ماهواره ناهید1 بیان کرد: با توجه به برنامه‌ریزی انجام‌شده، نمونه پروازی ناهید 1 با ماهواره‌بر قائم 100 در آینده نزدیک به فضا پرتاب می‌شود. با توجه به نیازهای متنوع کشور در حوزه پرتابگر و لزوم تکمیل فاز توسعه فناوری و آزمون فناوری‌های استفاده شده در ماهواره‌برهای موجود، طبق یک برنامه ریزی دقیق که با محوریت نیروهای مسلح در حال انجام است، تسریع در پرتاب‌های مختلف در دستور کار قرار دارد.

وی دلیل این تاخیر 6 ساله را  بازنشستگی پرتابگر سفیر 1B عنوان کرد و گفت:  تا زمان آماده شدن نسل بعدی پرتابگرهای فوق سبک کشور، باعث شد که پرتاب این ماهواره دچار تعویق شود.

اکنون ماهواره‌بر قائم 100 که توسط نیروی هوافضای سپاه ساخته شده، به عنوان یک پرتابگر فوق سبک آماده اولین آزمون پرتاب مداری خود شده‌ است، از این رو فرصت مغتنمی است تا در اولین پرتاب این ماهواره بر، ماهواره ناهید به مدار تزریق شود.

مشاور رئیس سازمان فضایی ایران تصریح کرد: نمونه کیفی ماهواره ناهید 2 آماده شده و در روز فناوری سال جاری رونمایی شد، نمونه پروازی آن هم ان‌شاءالله سال آینده به اتمام می‌رسد و پس از آن در برنامه پرتاب قرار خواهد گرفت.

دلیریان در انتهای سخنان خود تاکید داشت که ماهواره ناهید 2 دارای زیرسیستم پیشرانش جهت انجام مانور انتقال مداری، محموله رله تلفنی جهت برقراری تماس تلفنی فضایی در ایستگاه‌های زمینی، محموله ذخیره و ارسال داده، سیستم موقعیت یابی مستقل ماهواره‌های ناوبری و... است. با توجه به موارد ذکر شده، ماهواره ناهید 2 به نسبت ماهواره ناهید 1، ارتقا قابل توجهی خواهد داشت.

 

دیدگاه تان را بنویسید