|

علائم وجود انگل در بدن را بشناسید

انگل‌ها بر اساس نوعشان می‌توانند از گلبول‌های قرمز تغذیه کنند.

علائم وجود انگل در بدن را بشناسید
کد مطلب : 37558

اکثر افراد تصور می‌کنند که بدن انسان کمتر در معرض هجوم انگل‌ها قرار می‌گیرد و این مسئله فقط در کشور‌های فقیر دنیا دیده می‌شود، اما طبق آمار سازمان بهداشت جهانی در حال حاضر حدود سه میلیارد نفر در جهان آلوده به انگل هستند.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت؛  انگل‌ها بر اساس نوعشان می‌توانند از گلبول‌های قرمز تغذیه کنند و باعث ایجاد کم خونی شوند و یا اینکه از مواد غذایی مصرفی تغذیه کرده و سوء تغذیه ایجاد کنند. این انگل‌ها همچنین مانع از دفع سموم تجمع کرده در بدن می‌شوند. در این مطلب علائمی را که نشان از احتمال وجود انگل در بدن دارند، عنوان می‌کنیم. 

انگل‌ها معمولا از طریق نوشیدن آب یا خوردن مواد غذایی آلوده وارد بدن می‌شوند. البته روش‌های انتقال دیگری نیز وجود دارد، اما آب و غذای آلوده همچنان دو راه اصلی محسوب می‌شوند. زمانی که انگل‌ها وارد بدن می‌شوند در روده‌ها تکثیر شده و مجموعه‌ای از علائم را نشان می‌دهند که سلامتی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به تدریج این انگل‌ها در تمام بدن پخش می‌شوند. 

وجود انگل و اختلالات خواب 

بدون شک می‌دانید که اختلالات خواب در اثر شرایط فیزیکی و احساسی بروز می‌کنند که به طور مستقیم روی کاهش ملاتونین (هورمون خواب) تاثیر دارد. 

انگل‌ها انرژی بدن را تخلیه می‌کنند و باعث ایجاد خستگی شدید، افسردگی و بی حالی عمومی می‌شوند و حتی در روند زندگی عادی اختلال ایجاد می‌کنند.

با این حال اگر به شدت از این مسئله رنج می‌برید و به سختی به خواب می‌روید، بهتر است وجود احتمالی انگل را در بدن تان بررسی کنید، چون این میکروارگانیسم‌ها می‌توانند باعث بروز بی اختیاری ادراری، اختلالات خواب، دندان قروچه در طول شب و بی خوابی شوند. 

وجود انگل و مشکلات پوستی 

بیماری‌های متعددی روی سلامت پوست تاثیر می‌گذارند و باعث بروز مشکلات زیادی می‌شوند. زمانی که انگل وارد بدن شده و شروع به تکثیر می‌کند، علائمی پوستی مانند کهیر، خشکی پوست، جوش‌ها و ضایعات پوستی، اگزما و زخم‌های پوستی ایجاد می‌شود. 

وجود انگل و خستگی 

انگل‌ها انرژی بدن را تخلیه می‌کنند و باعث ایجاد خستگی شدید، افسردگی و بی حالی عمومی می‌شوند و حتی در روند زندگی عادی اختلال ایجاد می‌کنند. 

وجود انگل و سندرم روده‌ی تحریک پذیر 

سندرم روده‌ی تحریک پذیر یک بیماری است که با درد‌های شکمی، اسهال و یبوست شدید خود را نشان می‌دهد. اگرچه دلایل اصلی بروز این بیماری روشن نشده است، اما احتمال ابتلا به این بیماری، به دلیل وجود انگل در بدن بسیار بالاست. 

وجود انگل و مشکلات گوارشی 

این میکروارگانیسم‌ها باعث بروز مشکلات زیادی در مخاط روده می‌شوند که وظیفه‌ی جذب مواد مغذی را بر عهده دارند. در حالت کلی، انگل‌ها با آسیب رساندن به این سلول‌ها باعث بروز مشکلاتی مانند آلرژی‌ها و یا عدم تحمل مواد غذایی، التهاب شکمی، دل درد‌های مکرر و مشکلات گوارشی می‌شوند. 

وجود انگل و التهاب‌ها 

وجود انگل در بدن می‌تواند باعث رشد و گسترش التهاب در بافت‌های بدن شود و بیماری‌های شایعی مانند درد قفسه سینه، گرفتگی عضلات، ورم دست و پاها، درد قلب و درد ناف را ایجاد کند. 

وجود انگل و عدم کنترل وزن بدن 

در جوامع مدرن، کاهش وزن بی دلیل یک نعمت محسوب می‌شود که خیلی از افراد به دنبال آن هستند. اما این مسئله می‌تواند نشان دهنده‌ی یک مشکل پنهانی در بدن مانند وجود انگل باشد. انگل‌ها مانع از جذب مواد مغذی توسط بدن می‌شوند و از مواد غذایی مصرفی تغذیه می‌کنند. در نتیجه با سرعت بالا تکثیر می‌شوند و مشکلاتی در سلامتی ایجاد می‌کنند که گاهی بسیار خطرناک می‌شود. 

انگل‌ها گاهی باعث ایجاد احساس گرسنگی غیرقابل کنترلی می‌شوند و در طولانی مدت چاقی مفرط ایجاد می‌کنند. 

وجود انگل و اختلالات روحی 

زمانی که این انگل‌ها در بدن جا خوش می‌کنند و تکثیر می‌شوند، روی سیستم عصبی نیز تاثیر می‌گذارند. در بین علائمی که این مشکل ایجاد می‌کند می‌توان به استرس، اضطراب بالا، افسردگی، عصبانیت، تغییرات خلق و خوی و کاهش حافظه اشاره کرد. 

روش‌های دفع انگل از بدن 

زمانی که علائم وجود انگل در بدن بروز می‌کند، بهترین کار مراجعه به پزشک و انجام بررسی‌های پزشکی است. سپس بر حسب تشخیص پزشک، درمان‌های مناسب انجام می‌شود. در طی درمان لازم است که از مصرف زیاد قند و موادغذایی فرآوری شده پرهیز کرد. در عوض توصیه می‌کنیم که مصرف فیبر‌ها را افزایش دهید، چون به دفع سریع‌تر این میکروارگانیسم‌ها کمک می‌کنند. همچنین می‌توانید در برنامه‌ی غذاییتان، موادغذایی متعددی مانند روغن نارگیل، تخمه‌ کدو، آلوئه ورا، زنجبیل، آناناس، توت‌ها و هسته‌ی انار را بگنجانید.

 

دیدگاه تان را بنویسید