|

هشدار؛ این بوی دوست داشتنی برای سلامتی شما سم است!

بوی ماشین نو که همه آن را می‌شناسند و دوستش دارند در واقع برای سلامتی خطرناک است.

هشدار؛ این بوی دوست داشتنی برای سلامتی شما سم است!
کد مطلب : 37664

بوی ماشین نو که همه آن را می‌شناسند و دوستش دارند در واقع برای سلامتی خطرناک است.

به نقل از ایندیپندنت، بر اساس نتایج مطالعه‌ای جدید که در نشریه "سل ریپورتز فیزیکال ساینس" (Cell Reports Physical Science) منتشر شد، این بو خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

نیویورک‌پست با اشاره به اینکه نتیجه این مطالعه حاصل پژوهش متخصصان در دانشگاه هاروارد و موسسه فناوری پکن است، گزارش می‌دهد که این متخصصان مطالعه خود را به جای آزمایشگاه در شرایط و موقعیت‌های واقعی انجام داده‌اند. آن‌ها با استفاده از تعدادی حسگر، ۲۰ ترکیب شیمیایی معمول در هوای خودروهای نو را که ۱۲ روز متوالی بیرون پارک شده بود، سنجیدند.

این متخصصان مقادیری از مواد شیمیایی را یافتند که از استاندارد ایمنی ملی چین برای کیفیت هوای داخل خودرو فراتر بود. بر اساس این تحقیق، فرمالدئید، ترکیب شناخته‌شده سرطان‌زا، ۳۵ درصد از استاندارد معمول بالاتر بود و میزان استالدئید، ماده سرطان‌زای خطرناک دیگر نیز ۶۱ درصد بالاتر از حد استاندارد قرار داشت.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۲۱ هم نشان داده بود برای افرادی که زیاد رانندگی می‌کنند، این خطر احتمالی وجود دارد اما مطالعه یادشده مشخص کرد که حتی اگر این استفاده از خودرو زیاد نباشد، خطر همچنان به قوت خود باقی است.

نویسندگان این مطالعه دریافتند تنها ۳۰ دقیقه نشستن در خودروی نو در روز فرد را به قدر کافی در معرض این مواد سرطان‌زا قرار می‌دهد. آب‌وهوای گرم‌تر نیز سطح مواد شیمیایی موجود را بالا می‌برد.

با اینکه بیشتر مطالعات معمولا روی دمای هوا متمرکزند، مطالعه اخیر نشان داد که دمای سطح مواد روی بوی اتاق خودرو بیشترین تاثیر را داشته است. این متخصصان نوشته‌اند: مشاهدات اخیر شناخت ما از شیوه انتقال و انتشار مواد شیمیایی داخل اتاق خودرو را افزایش می‌دهد.

به توصیه کارشناسان، بهترین اقدام برای از بین بردن این بو باز کردن شیشه‌های خودرو پیش از سوار شدن و در ۲۰ دقیقه ابتدای حرکت است. از آنجا که دمای بالا به انتشار این بو کمک می‌کند، بهتر است تا حد امکان خودرو را زیر نور آفتاب یا در مکان‌های گرم پارک نکنیم.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین