|

چگونه سیب زمینی سرخ شده سالم تری مصرف کنیم؟

رعایت نکردن اصول سرخ کردن سیب زمینی باعث تولید ماده ای سمی موسوم به «آکریل آمید» می­شود که مضرات فراوانی برای بدن به همراه دارد.

چگونه سیب زمینی سرخ شده سالم تری مصرف کنیم؟
کد مطلب : 37848

کارشناسان در جدیدترین تحقیقات خود در خصوص سیب زمینی دریافتند سرخ کردن بیش از حد می ­تواند باعث تغییر سلول­های این ماده غذایی و بروز سرطان در افراد شود. بر این اساس توصیه می­شود هنگام سرخ کردن، وقتی سیب زمینی­ها طلایی شد، از سرخ کردن بیشتر خودداری کنیم؛ چرا که این کار سیب زمینی را به ماده­ای خطرناک تبدیل می­ کند.

بهداشت نیوز نوشت؛ علاوه بر سیب زمینی سرخ شده، سایر خوراکی ­هایی که با این ماده غذایی آماده می­شود، از جمله چیپس و سیب زمینی کبابی و تنوری هم در صورتی که بیش از حد برشته و کبابی شود، سبب ایجاد ماده­ سمی آکریل آمید شده که یکی از عوامل بروز سرطان است.

بر اساس تحقیقات، به طور کلی مواد غذایی مثل نان برشته، برنج، گوشت و گوجه فرنگی به دلیل داشتن کربوهیدرات در صورتی ­که بیش از حد سرخ و برشته شوند، تبدیل به کربن شده و خاصیت بیماریزایی پیدا می­کنند.

متخصصان سلامتی بر این اساس توصیه می­کنند که از مصرف بیش از حد مواد غذایی سرخ شده پرهیز کرده و غذاها به صورت آب پز یا بخار پز مصرف شود.

برای تهیه سیب زمینی سرخ شده، توصیه می شود درجه اجاق را روی حرارت پایین قرار داده و از روغن مخصوص سرخ کردنی استفاده شود. همچنین به محض طلایی شدن سیب زمینی شعله را خاموش کنیم.

توصیه دیگر در این زمینه، استفاده از آبکش فلزی یا کاغذ روغنی برای برای روغن­گیری از سیب زمینی­ها و پرهیز از مصرف قسمت­ های برشته شده است تا خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهیم.

 

دیدگاه تان را بنویسید