|

ترفندهای کلیدی برای پیشگیری از آلزایمر

متخصص مغز و اعصاب و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: با روش های پیشگیرانه نظیر تغذیه سالم، فعالیت ورزشی و ذهنی می توان از بروز آلزایمر جلوگیری کرد.

ترفندهای کلیدی برای پیشگیری از آلزایمر
کد مطلب : 38092

دکترفرزاد اشرافی متخصص مغز و اعصاب و عضو هیئت علمی دانشگاه  با اشاره به روش های پیشگیری از ابتلا  به فراموشی و یا آلزایمر اظهار داشت: حداقل 150دقیقه ورزش و تمرین فیزیکی به صورت متناوب در پیشگیری از ابتلا به این بیماری موثر است.

بهداشت نیوز نوشت؛ وی انجام فعالیت های ورزشی هوازی، پیاده روی، دویدن، ورزش های آبی، فعالیت هایی که در منزل انجام می شود مثل مرتب کردن وسایل و باغبانی را در کاهش، بروز و تشدید بیماری آلزایمر مورد توجه قرار داد.

دکتر اشرافی درادامه: پیروی از یک رژیم غذایی سالم، پرهیز از مصرف فست فودها و مصرف آنتی اکسیدان ها و میوه هایی که رنگ دانه های قرمز مثل شاتوت، توت فرنگی و تمشک دارند را در پیشگیری از ابتلا به آلزایمر ضروری دانست.     

 استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان این که امروزه مطالعات علمی شاهد اثرات مفید چای سبز بر سلامت بدن است، خاطرنشان کرد: یکی از فواید چای سبز، اثر آن در پیشگیری از آلزایمراست و طبق آخرین بررسی های دانشمندان ، نوشیدن منظم چای سبز مغز را در برابر بروز توسعه آلزایمر ایمن می کند.

دکتر اشرافی در ادامه  با بیان این که یادگیری زبان دوم مهارت‌های فکر کردن و چالاکی ذهنی را بالا می‌برد، گفت: افراد مسنی که دو زبان بلدند، اندوخته شناختی بالاتری دارند که موجب می‌شود با افزایش سن، کمتر به آلزایمر مبتلا شوند یا حتی فرآیند این بیماری در آنها کند شود.

وی تاکید کرد: پژوهش‌ها نشان داده‌ است خواندن قرآن و دعاهای مذهبی و شرکت در فعالیت های اجتماعی به تحکیم حافظه و کاهش سرعت پیری مغز و عدم ابتلا به آلزایمر منجر می‌شود.

این متخصص مغز و اعصاب میزان شانس ابتلا به آلزایمر را از  سن شصت سالگی به بعد حدود 5 تا 10 درصد و بعد از 85 سالگی حدود 30 تا 40 درصد دانست و  فراموشی، اختلال در توجه و تمرکز در محاسبات را  از جمله علایم شروع این بیماری معرفی کرد.

دکتر اشرافی ضرورت مراجعه به پزشک  در بیماران مبتلا به آلزایمر را مورد تاکید قرار داد و گفت: داروهای فعلی آلزایمر به بهبود علائم اختلالات حافظه و تغییرات شناختی کمک می کنند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره دیگر علائم بیماری آلزایمر افزود: علائم اولیه رفتاری همچون پرخاشگری‌، بی قراری و اضطراب، توهم و بدبینی است و این علائم در مراحل مختلف بیماری (خفیف، متوسط و شدید) و حتی گاهی قبل از شروع علائم بارز شناخت در بیمار آلزایمری دیده می‌شود.

دکتر اشرافی با بیان این که آلزایمر یک بیماری پیشرونده است گفت: این بیماری منجر به از دست دادن مهارت های فکری و اجتماعی می شود، این تغییرات به اندازه ای شدید اند که می توانند زندگی روزمره فرد را تحت تاثیر قرار دهند و در صورتی که کنترل نشود  با گذر زمان و افزایش سن این بیماری سیر پیش رونده ای را طی می کند.

وی با اشاره به این که برای علائم روانی و رفتاری آلزایمر درمان‌های دارویی و غیر دارویی به کار می رود توصیه کرد: خانواده ها به محض مشاهده علایم با مراجعه به پزشک، تشخیص به موقع و بهره مندی از داروهای مناسب در کاهش روند و علایم این بیماری تلاش کنند

 وی افزود:  یکی از جنبه هایی که در مراحل پیشرفته این بیماری اهمیت دارد؛ نحوه برخورد و تعامل خانواده با این بیماران، پرهیز مبتلایان به انجام فعالیت های اقتصادی است.

ایجاد فضایی امن و حمایت کننده از سوی خانواده ها از دیگر مواردی بود که دکتر اشراقی لزوم توجه به آن  را توصیه کرد و افزود: یکی از بخش های مهم درمان و کنترل بیماری آلزایمر ایجاد شرایط مناسب زندگی سازگار با بیماری فرد و نیازهایش است. فعال بودن از نظر اجتماعی و ذهنی، شرکت در مهمانی ها، مسافرت و پیاده روی باعث می شود فرد رضایتمندی بیشتری از زندگی داشته باشد و در نهایت این اقدامات می تواند به حفظ عملکرد ذهنی بیمارکمک کند.

دیدگاه تان را بنویسید