|

این مدلی سیب خوردن، چربی‌های شکم را ذوب می‌کند

این روزها نام رژیم لاغری سیب را بسیار شنیده اید. یک ضرب المثل انگلیسی می گوید خوردن یک سیب در روز باعث می شود از رفتن به دکتر بی نیاز شوید، اما تامی فلین (متخصص تغذیه) ادعا می کند خوردن روزی سه عدد سیب به کاهش وزن کم می کند. تامی فلین یک رژیم به عنوان رژیم لاغری سیب را ابداع کرده است که بر اساس آن ادعا دارد طی ۱۲ هفته ۷.۵ کیلو وزن کم می کنید. در واقع این نوع رژیم غذایی، مکمل دیگر برنامه های غذایی است. برای انجام این کار ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

این مدلی سیب خوردن، چربی‌های شکم را ذوب می‌کند
کد مطلب : 39570

رژیم لاغری سیب ابتدا در یک باشگاه ورزشی در واشنگتن ابداع شد (جایی که دکتر فلین به عنوان متخصص تغذیه و مربی ورزشی مشغول کار بود). فلین به یکی از مراجعینی که با کاهش وزن مشکل داشت، توصیه کرد پیش از هر وعده غذایی و به عنوان میان وعده سیب بخورد. دو هفته پس از انجام این روش مراجعه کننده گزارش داد که یک کیلو کم کرده است.

فلین نیز این روش را به عنوان یک رژیم در باشگاه توسعه داد و ادعا کرد نتایج مشابه دیگری نیز دریافت کرده است و سر انجام فیلن در سال ۲۰۰۵  رژیم را با جزئیات کامل در کتاب خود چاپ کرد.

راهنمای رژیم لاغری سیب

برنامه اصلی این رژیم غذایی، خوردن یک عدد سیب قبل از وعده های اصلی بوده است اما در حال حاضر شامل راهنمای غذایی و برنامه ورزشی هم می شود. کسانی که این رژیم را دنبال می کنند، باید غذاهای کم چرب و سرشار از پروتئین بخورند و مقدار کالری دریافتی روزانه شان از ۱۲۰۰ تا ۲۵۰۰ کالری باشد البته کالری تعیین شده برای هر فرد به وزن و دیگر فاکتورها بستگی دارد.

فهرست غذایی این برنامه برای یک روز شامل پنیر و املت سبزیجات برای صبحانه، اسپاگتی سبوس دار به همراه سس برای نهار و سالاد سالمون برای شام است و شیک های پروتئین و ماست نیز به عنوان میان وعده استفاده می شوند. کسانی که این رژیم را رعایت می کنند، باید هر روز ترکیبی از ورزش های هوازی، کششی و قدرتی را انجام دهند.

مزایا و معایب رژیم لاغری سیب

رژیم لاغری سیب مراجعه کنندگانش را به مصرف محصولات تازه و پروتئین تشویق می کند و  از آنها می خواهد برنامه روتین برای ورزش داشته باشند البته ورزشی که نیازمند پرداخت هزینه بالا برای مکمل و لوازم نباشد. لائورا کلی (نویسنده سایت SunSentinel ) در سال۲۰۰۸ این رژیم را به مدت یک هفته امتحان کرد و گزارش داد که احساس گرسنگی نداشته است اما برنامه ورزشی را رعایت نکرده است.

کسانی که این رژیم را دنبال می کنند، ممکن است از خوردن سه عدد سیب یا بیشتر در روز  آن هم به مدت ۱۲ هفته خسته شوند.

تحقیقات علمی پیرامون رژیم لاغری سیب

محققان در ساله ۲۰۰۹ به این نتیجه رسیدند که افراد بالغی که قبل از وعده غذایی خود یک سیب کامل را می خورند، نسبت به کسانی که مستقیم سراغ وعده غذایی می روند ۱۵ درصد کالری کمتری دریافت می کنند. دلیل چنین اتفاقی حجم بالای فیبر محلول وغیر محلول در سیب است که باعث می شود برای زمان طولانی تری احساس سیری کنید. خوردن سه عدد سیب با پوست ۳ گرم فیبر محلول به بدن می رساند.

نتیجه گیری درباره رژیم لاغری سیب

رژیم سیب، رژیم بدی نیست اما فیبر موجود در سیب را میوه های دیگری هم دارند. این رژیم در واقع یک مکمل رژیمی بوده است که بعدها یک برنامه غذایی و ورزشی را نیز به آن اضافه کرده اند و خوردن سه عدد سیب در روز، در رژیم های دیگر نیز آزاد است. استفاده از میان وعده در رژیم لاغری فرصتی است که به کمک آن نیازهای بدن به مواد مغذی را برطرف می کنید.

وقتی به کمک رژیم وزن کم می کنید، مجبور هستید از حجم غذای خود کم کنید پس این خطر وجود دارد که بعضی از نیازهای بدن را برطرف نکنید. وقتی بخشی از رژیم غذایی همیشه ثابت باشد مسلما همه مواد مغذی را دریافت نمی کنید و این ایراد به رژیم سیب وارد است. بهترین روش در یک رژیم غذایی متعادل آن است که تنوع غذایی داشته باشد. سیب مواد مغذی زیادی دارد و بسیار پرفایده است اما اینکه فقط با سیب رژیم بگیرید، امکان پذیر نیست.

در برنامه غذایی که با این رژیم در ارتباط است، از کاربر خواسته می شود مصرف چربی را قطع یا بسیار محدود کند در حالی که بدن به چربی (نه هر نوع چربی) نیاز دارد. چربی های ترانس و چربی های اشباع که بیشتر در غذاهای فرآوری شده یافت می شوند برای بدن مضر هستند اما چربی موجود در غذاهایی مانند آجیل ها یا روغن زیتون (که به آنها چربی غیر اشباع یا چربی دارای حلقه های غیر اشباع می گوییم ) برای بدن مفید هستند. این نوع چربی ها نه تنها باعث بالا رفتن کلسترول خون در بدن نمی شوند بلکه به کاهش آن نیز کمک می کنند.

رژیم غذایی به اندام، یک رژیم غذایی متعادل با همه گروه های غذایی است که در آن سیب را قبل از وعده های اصلی استفاده می کنید اما حواستان به ایجاد تنوع باشد. هدف رژیم غذایی به اندام این است که رژیم گیرنده را از هیچ غذایی محروم نکند چون اگر فرد احساس محرومیت کند مطمئناً دیر یا زود دست به پرخوری می زند. بنابراین هر چیزی به اندازه خود باید در ژیم غذایی وجود داشته باشد.

رژیم لاغری سیب در خصوص ورزش، توقع بالایی از رژیم گیرنده دارد. برنامه ورزشی در واقع باید با توجه به شرایط جسمی فرد داده شود. بسیاری از افراد ممکن است قادر به  انجام بعضی از حرکات ورزشی نباشند. برای مثال پیاده روی های طولانی مدت برای کسی که اضافه وزن بسیار بالایی دارد، به هیچ وجه توصیه نمی شوند. رژیم غذایی به اندام به کمک بخش ورزشی فیتامین، برنامه ورزشی بر اساس ویژگی های بدنی فرد را ارائه می دهند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین