|

ناشران و کارگزاران «پای کار» آیند

معاون عملیات شرکت سپرده گذاری مرکزی اوارق بهادار و تسویه وجوه (سمات) در نامه‌های جداگانه‌ای از کارگزاران و ناشران درخواست کرد در راستای کمک به این شرکت نسبت به ثبت نام سهامداران در سامانه سجام اقدامات ترغیبی و تشویقی لازم را انجام دهند.

ناشران و کارگزاران «پای کار» آیند
کد مطلب : 31908

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از سمات، در نامه علی مهدوی پارسا به کارگزاران و ناشران آمده است: بر اساس قانون لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کشور، ناشران ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ملزم به پرداخت سود سهام خود از طریق اطلاعات سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) هستند.

در ادامه این نامه آمده است: بر اساس ابلاغ روز هفتم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس نیز، پرداخت سود مطالبات سنواتی (سودهای رسوب شده) نزد ناشران به شرکت سپرده گذاری مرکزی محول شده است.

در بخش دیگری از این نامه آمده است: شرکت سپرده گذاری مرکزی در شرایطی می تواند توزیع سود و مطالبات سنواتی ناشران را پرداخت کند که سهامداران ذینفع در سامانه سجام ثبت نام و احراز شده باشند.

در همین راستا از کارگزاران درخواست می شود اطلاع رسانی مناسبی را برای ترغیب سهامداران برای ثبت نام و احراز هویت در سامانه سجام را انجام دهند و سمات را در تحقق این امر یاری برسانند.

گفتنی است، چندی پیش محمد باغستانی مدیرعامل سمات با بیان اینکه ارائه خدمات مطلوب به سهامداران در گرو ثبت نام و احراز هویت تمام سهامداران بازار سرمایه در سامانه سجام است، از سهامدارانی که تاکنون اقدام به ثبت نام و یا احراز هویت در این سامانه نکرده اند، درخواست کرد هر چه سریعتر این اقدام را انجام دهند تا این شرکت بتواند در سال ۱۴۰۱ سود مجامع و مطالبات سنواتی سهامداران را از طریق اطلاعات سامانه سجام پرداخت کند.

بر اساس آخرین گزارش معاونت عملیات سمات، در دو ماهه نخست امسال سود سنواتی ۷ شرکت (سرمایه گذاری پردیس، بیمه حکمت صبا، بیمه نوین، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری، سیمان درود، بورس انرژی و سرمایه گذاری خوارزمی) از طریق اطلاعات سامانه سجام به حساب سهامداران ۳۶۹ هزار سهامدار پرداخت شد.

همچنین توزیع سود ۲۷ شرکت بورسی و فراوسی تا پایان اردیبهشت ماه امسال برای ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار سهامدار انجام شده است.

بر اساس این گزارش، شرکت سپرده گذاری مرکزی در دو ماه نخست امسال مبالغ سررسید ۲۸۵ نماد انواع اوراق، سلف و صندوق های سرمایه گذاری را به بیش از ۱۰۵ هزار سرمایه گذار واریز کرد.

سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) با هدف ایجاد سامانه ای یکپارچه، فراگیر و ارائه خدمات مطلوب به سهامداران بازار سرمایه راه اندازی شده است.

علاقه مندان می توانند با مراجعه به سامانه www.sejam.ir به صورت حضوری و غیر حضوری ثبت نام خود را در این سامانه انجام دهند و به باشگاه بزرگ مشتریان بازار سرمایه ملحق شوند.

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین