|

بورس | فرابورس | عرضه اولیه بورس

خروج پول از بورس شدت گرفت | جولان فروشندگان

در شرایطی که احتمال احیای برجام کم رنگ شده، بورس هم به این موضوع واکنش منفی نشان داد. دیروز بورس منفی بود و امروز هم احتمالا شرایط همین طور باشد.

خروج پول از بورس شدت گرفت | جولان فروشندگان
کد مطلب : 34747

روز گذشته بازار سهام وضعیت خوبی نداشت و شاخص ها یکدست قرمز شدند.گرچه افت شاخص کل کمتر از یک درصد بود، اما بررسی موارد با اهمیت معاملات نشان می دهد فعالان بازار سهام دوباره نگاهی منفی به آینده بازار پیدا کرده اند.

دیروز ارزش معاملات خرد بازار سهام حدود 2700 میلیارد تومان بود. گرچه این رقم نسبت به رقم معاملات در روز چهارشنبه 100 میلیارد تومان بیشتر بود، اما همچنان ارزش معاملات خرد بسیار پایین است و نشانی از رونق بازار در آن دیده نمی شود.

بورس برای رشد نیاز به بالا رفتن ارزش معاملات دارد و تا هر زمان که رقم معاملات رشد نکند، نمی توان گفت که وضعیت رو به بهبود می رود. پس با این حساب همچنان می توان گفت که وضعیت به شکلی نیست که بتوان به روزهای آینده امیدوار ماند.

خروج پول حقیقی ها شدت گرفت

در چنین شرایطی معمولا بازار یا نوسان های به سمت پایین انجام می دهد یا اینکه در یک محدوده نوسان می کند و چند روز رشد و چند روز افت می کند.

از طرف دیگر روز گذشته در بخش ورود و خروج پول حقیقی ها به بازار اتفاقی بد رخ داد. دیروز حدود 430 میلیارد تومان پول سهامداران حقیقی از بازار خارج شد. گرچه مدت هاست حقیقی ها در حال خارج کردن پول خود از بازار هستند اما حدودا یک ماه بود که رقم خروج روزانه پول خرد از بازار به 400 میلیارد تومان نرسیده بود که حالا این اتفاق رخ داد.

این موضوع نشانه دیگری است بر اینکه سهامداران حقیقی امیدی به وضعیت آینده بورس ندارند و ترجیح می دهند پول خود را از این بازار خارج کنند.

قدرت فروشندگان باز هم زیاد شد

شاخص قدرت خریداران حقیقی نیز دیروز به عدد 0.85 رسید که رقم پایینی است و نشان می دهد فروشندگان به طور کلی بازار را در اختیار داشته اند. این شاخص نیز مدت ها به این اندازه پایین نرفته بود اما حالا با قدرت گرفتن مجدد فروشندگان، خریداران حقیقی در موضع ضعف قرار گرفته اند.

در این شرایط برای بازار امروز نمی توان انتظار رشد داشت. گرچه ممکن است افت بازار شیب کمتری پیدا کند و تعادل بیشتری در معاملات مشاهده شود، اما با توجه به افت قیمت های جهانی و همچنین اخباری که درباره مذاکرات هسته ای شنیده می شود، بعید است که امروز قدرت تقاضا بتواند بر عرضه ها غلبه کند.

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین