|

توافقات بانکی ایران و چین محرمانه است

با توجه به توافقات بین ایران و روسیه در حوزه اتصال کانال مالی دو کشور، دیگر برای ارسال پیام‌های بانکی نیازی به سوئیفت نداریم.

توافقات بانکی ایران و چین محرمانه است
کد مطلب : 36829

محسن کریمی، معاون بین‌الملل بانک مرکزی، در حاشیه نهمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت در پاسخ به  این سوال که آیا توافق بانکی  بین ایران و چین در سفر اخیر رئیس جمهور انجام شده است یا خیر، اظهار کرد: همه توافقات بانکی در این چارچوب محرمانه است و بنا نداریم اینگونه همکاری بانکی را بین ایران و چین اعلام کنیم چرا که باعث بروز چالش در تحقق آن می‌شود. 

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که سامانه میر برای اتصال کارت‌های بانکی ایران و روسیه و کانال مالی باز شده بین دو کشور در چه وضعیتی قرار دارد؟ گفت: موضوع پیام‌رسان‌های بانکی با پرداخت‌های کارتی بین ایران و روسیه متفاوت است؛ چرا که مساله پرداخت‌های کارتی که براساس آن قرار بود کارت‌های عابربانک ایرانی‌ها با روسیه متصل شود هنوز اتفاق نیفتاده است، اما درباره مساله پیام رسان‌های بانکی باید گفت که بر همین اساس همه بانک‌های کشور به تعدادی از بانک‌های خارجی در روسیه و همه بانک‌های روسیه متصل شده‌اند بنابراین بانک‌ها برای تبادل پیام‌های بانکی نیازی به سوئیفت ندارند چرا که از سیستم‌های بومی و ملی کشور‌های خودشان استفاده می‌کنند.

معاون بین‌الملل بانک مرکزی با تاکید بر این‌که حذف دلار در دستور کار ما قرار دارد، اضافه کرد: بنابراین می‌توان گفت که در این حوزه دیگر نیازی به سوئیفت نداریم.


 

دیدگاه تان را بنویسید