|

نرخ ارز مرکز مبادله جایگزین بازار آزاد می‌شود

رییس کل بانک مرکزی در مراسم رونمایی از مرکز مبادله ارز و‌ طلای ایران گفت: امروز رشد قابل توجهی در آمار ارز تخصیصی خواهیم‌داشت.

نرخ ارز مرکز مبادله جایگزین بازار آزاد می‌شود
کد مطلب : 36840

محمدرضا فرزین رییس کل بانک مرکزی در مراسم رونمایی از مرکز مبادله ارز و‌ طلای ایران، در تشریح سیاست های جدید ارزی اعلام کرد: یکی از برنامه هایمان راه اندازی این مرکز بود که کمی با تاخیر انجام شد دلیل انهم بحث های نرم افزاری بود، میخاستیم کار را با قدرت شروع کنیم. وی‌درباره وضعیت بازار ارز گفت: در سالهای قبل بخش عمده ای از ارز حواله ای در نیما عرضه میشد و این سیاست ادامه داشت و در 50 روزی که من مسوولیت بانک را گرفتم بیش از 6.5 میلیارد دلار ارز به واردات کالا اختصاص دادیم؛ 40 درصد بیشتر از سال قبل است؛ در نیما نیز نرخ ارز تخصیص داده شده 17 درصد بیشتر شد ولی اثرات را در کالا نمی بینیم و نرخ ها بیشتر از 17 درصد افزایش یافتند.

وی گفت: نرخ الان بازار به دلیل انتظارات تورمی و عوامل مختلفی افزایش دایمی داشته است که بیشتر از سایت هایی با اهداف خاص دامن می گیرد؛ باید جایی را درست می کردیم که جایگزین بازار ازاد شود؛ به همین دلیل مرکز مبادله را راه اندازی کردیم.

رییس کل بانک مرکزی فرایند تعیین قیمت در مرکز مبادله را بصورت کشف قیمت روزانه دانست و گفت: از لحاظ منابع ارزی و تراز تجاری وضعیت خیلی خوبی داریم ولی چیزی که بازار را بهم‌ریخته تورم انتظاری است که کنترلش برای ما سخت است و ما باید از یک‌جایی انرا کنترل کنیم.

وی با بیان اینکه نرخ براساس عرضه و تقاضا تعیین می شود؛ تصریح کرد: امروز رشد قابل توجهی در آمار ارز تخصیصی خواهیم‌داشت.

 

دیدگاه تان را بنویسید