|

کاهش ۱۳.۸ درصدی رشد نقدینگی در ۲۱ ماه گذشته

معاون اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به اینکه کاهش رشد نقدینگی از ۴۲.۸ درصد در مهر ماه ۱۴۰۰ به ۲۹ درصد در خرداد ماه امسال، اعلام کرد: پرداخت تسهیلات در شبکه بانکی در سال گذشته رشد ۴۵.۳ درصدی و در سه ماهه اول ۱۴۰۲ نیز رشد ۲۵.۸ درصدی داشته است.

کاهش ۱۳.۸ درصدی رشد نقدینگی در ۲۱ ماه گذشته
کد مطلب : 38994

محمد شیریجیان، در ارائه گزارش مقایسه‌ای از عملکرد نظام بانکی در پرداخت تسهیلات اظهار کرد: به دنبال تدوین و اجرای برنامه پولی و تعیین هدف رشد نقدینگی برای سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲، در کنار پیگیری جدی سیاست کنترل مقداری رشد ترازنامه بانک‌ها و جریمه بانک‌های متخلف از حدود تعیین شده از طریق افزایش نسبت سپرده قانونی، رشد نقدینگی از ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم تاکنون کاهش قابل توجهی یافته و از ۴۲.۸ درصد در مهرماه ۱۴۰۰ به ۲۹ درصد در خرداد ۱۴۰۲ رسیده است و در سال ۱۴۰۱ رشد نقدینگی به ۳۱ درصد رسید در حالی که سال قبل از آن این میزان ۳۹ درصد بود.

 به گزارش پایگاه خبری بانک مرکزی، وی افزود: با این وجود در سال ۱۴۰۱ شاهد رشد ۴۵.۳ درصدی پرداخت تسهیلات بوده‌ایم. تسهیلات پرداختی در سه ماهه ابتدایی ۱۴۰۲ نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۲۵.۸ درصدی داشته است در حالی که رشد تجمعی نقدینگی سه ماهه نخست امسال ۳.۹ درصد بوده و این آمار نشان می‌دهد کنترل نقدینگی و کنترل مقداری ترازنامه بانک‌ها منجر به کاهش پرداخت تسهیلات نشده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین