|

چگونه از بورس کالا شمش طلا بخریم؟

هر گواهی سپرده کالایی شمش طلای معادل ۰.۱ گرم است؛ یعنی سرمایه‌گذاران قادرند در این بازار، طلا را در قالب اوراق با پشتوانه ۱۰۰سوت طلا مورد معامله قرار دهند که هم اکنون قیمت هر گواهی سپرده شمش طلا در حدود ۳۰۰ هزار تومان است.

چگونه از بورس کالا شمش طلا بخریم؟
کد مطلب : 39486

معاملات گواهی سپرده شمش طلا از تاریخ 18 اسفند 1401 در بستر معاملات بورس کالای ایران راه اندازی شد و در پی استقبال سرمایه گذاران حجم معاملات این دارایی در بازار گواهی سپرده از یک تن عبور کرده است؛ مردم می توانند پس از اخذ کد بازار مالی بورس کالا با مراجعه به یکی از شرکت های کارگزاری، واریز وجه به حساب کارگزاری را انجام داده و پس از ثبت سفارش به صورت برخط یا از طریق کارگزاری، خرید خود را انجام دهند.

دارایی پایه در این معاملات شمش طلای حدوداً یک کیلوگرمی با حداقل عیار 995 قسمت در هزار است. به‌عبارت دیگر، عیار شمش‌های طلای سپرده شده در خزانه قطعا برابر یا بیشتر از 995 خواهد بود. هر گواهی سپرده کالایی معادل 0.1 گرم یا 100 میلی گرم یا 100 سوت از شمش طلای ذکر شده است؛ یعنی سرمایه‌گذاران قادرند در این بازار، طلا را در قالب اوراق با پشتوانه 100سوت طلا مورد معامله قرار دهند که هم اکنون قیمت هر گواهی سپرده شمش طلا در حدود 300 هزار تومان است.

ساعات جلسات معاملاتی گواهی سپرده شمش طلا 10 صبح تا 17 است و از ساعت 10 تا 10:30 دوره پیش گشایش و 10:30 تا 17 حراج پیوسته است. معاملات گواهی سپرده شمش طلا در روزهای شنبه تا پنج شنبه فعال است و سرمایه گذاران می توانند پس از اخذ کد معاملاتی بازار مالی برای خرید و فروش در این بازار اقدام کنند.

این بازار شاهد حضور فعالان حقیقی متعددی است و دسترسی برخط انجام معاملات از سوی بسیاری از شرکت‌های کارگزاری پیشرو در بازار فراهم شد. استقبال بانک ها در پذیرش خزانه در بورس کالا به عنوان محل سپرده گذاری شمش های طلا در کنار حضور فعال واردکنندگان طلا و بازارگردانان فعال این حوزه، بیانگر استمرار روند مطلوب کنونی است. با انتشار فهرست شمش های قابل پذیرش شرکت‌های خارجی تولید کننده شمش طلا، حوزه عرضه بازار بیش از پیش تقویت می‌شود؛ بطوریکه محدودیت خرید برای اشخاص حقوقی برطرف می‌شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین