|

نرخ بهره بین بانکی در دومین هفته متوالی کاهش یافت

برای دومین هفته متوالی نرخ بهره بین بانکی کاهش یافت.

نرخ بهره بین بانکی در دومین هفته متوالی کاهش یافت
کد مطلب : 39702

در جدیدترین گزارش بانک مرکزی، نرخ بهره بین بانکی در هفته منتهی به ۱۵ شهریورماه به میزان ۲ صدم درصد کاهش یافت و به ۲۳.۵۵ درصد رسید.

نرخ بهره بین بانکی در هفته منتهی به ۸ شهریورماه نیز با کاهش ۲ صدم درصدی به ۲۳.۵۷ درصد رسیده بود. این نرخ همچنین در هفته متهی به اول شهریورماه با افزایش، رقم ۲۳.۵۹ درصدی را ثبت کرد. نرخ بهره بین بانکی در دو ماه گذشته روند نوسانی داشته است.

روند صعودی نرخ بهره بین‌بانکی از بهمن ماه سال گذشته آغاز شد و کمترین نرخ این بازار در سه ماه اخیر، حوالی ۲۳.۴ بوده است. از هفته منتهی به ۳۰ آذرماه، نرخ سود بین‌بانکی وارد کانال ۲۱ درصدی شده و تا هفته منتهی به ۱۹ بهمن ماه در همین کانال در نوسان بود، اما از ۲۶ بهمن ماه این نرخ رکورد جدیدی در کانال ۲۲ درصدی به ثبت رساند و حالا این نرخ در کانال ۲۳ درصدی در نوسان است.

براساس گزارش بانک مرکزی، کریدور نرخ بهره بین بانکی که پیش از این از ۱۴ تا ۲۲ درصد بود به ۱۷ تا ۲۴ درصد افزایش یافته، نرخ بهره بین‌بانکی، اما بار دیگر به سقف کریدور جدید خود نزدیک می‌شود. 

در حال حاضر بانک‌های مرکزی دنیا در سیاست‌گذاری پولی یک کریدور نرخ بهره تعریف می‌کنند، کف و سقفی تعریف شده و معمولا نرخ بهره هدف، در وسط این کوریدور تعیین می‌شود، به عنوان مثال نرخ بهره هدف ۱۸ درصد است.

در صورت مدیریت صحیح، طبیعتا نرخ بهره در بازار بین بانکی از این سقف کریدور نباید بالاتر برود یا از کف آن به عدد پایین‌تری برسد.

بانک‌های مرکزی در حال حاضر هدف‌گذاری تورمی دارند و این موضوع متعارفی است، به عنوان مثال اعلام می‌کنند، نرخ تورم هدف، ۲۲ درصد است و با همین نرخ بهره، به آن هدف می‌رسند و به اقتصاد جهت‌دهی می‌دهند؛ پس نرخ بهره بین بانکی که به آن لنگر اسمی نیز گفته می‌شود، ابزاری است برای کنترل و هدف‌گذاری تورم که در همه دنیا از آن استفاده می‌شود.

در حال حاضر، در پایان برنامه هفتم توسعه، نرخ تورم ۱۰ درصدی برای کشور ترسیم شده است و کریدور نرخ بهره نیز بین ۱۷ تا ۲۴ درصد، قرار دارد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین