|

بانک مرکزی به خوبی قشر خاکستری بازار ارز را مدیریت کرد

صرافی ها به عنوان جزئی جدانشدنی از بازار ارز تاثیر بسزایی در اقتصاد دارند که به خوبی توسط بانک مرکزی مدیریت شدند.

بانک مرکزی به خوبی قشر خاکستری بازار ارز را مدیریت کرد
کد مطلب : 39752

سید علی حسینی، عضو اتاق بازرگانی ایران با مثبت ارزیابی کردن تصمیم بانک مرکزی در خصوص جایگزینی جامعه صرافان با کانون صرافان و برخورد مقتدرانه در این حوزه، به خبرنگار ایبِنا گفت: معتقدم این قشر از بازار را باید قشر خاکستری خواند که هر چقدر عملکردشان شفاف‌تر و قانونمندتر باشد به سود بازار ارز و اقتصاد کشور است. مطمئنا جامعه صرافان با توجه به تغییر اساسنامه قبلی و هماهنگی بیشتر با آئین نامه‌ها و قوانین همسو با دولت و بانک مرکزی می‌توانند گام‌های موثری به سمت و سوی رشد تولید و رونق صادرات و فعالیت‌های اقتصادی بردارند.

وی با تاکید بر افزایش نظارت بانک مرکزی و استفاده بهتر و بیشتر از شبکه صرافی کشور برای مدیریت بازار ارز گفت: نمی‌توان نقش صرافی‌ها را نادیده گرفت و آن‌ها را از بازار ارز حذف یا کمرنگ کرد. به همین دلیل باید با نظارت دقیق بر عملکرد جامعه صرافان و هماهنگ سازی این تشکل، طوری عمل کرد که بازار ارز به خوبی کنترل و تثبیت شود. باید قبول کرد صرافان جزئی جدانشدنی از بازار هستند که همواره وجود داشته و همچنان در بازار خواهند ماند، در نتیجه بانک مرکزی باید با نظارت دقیق بر این جامعه تاثیرگذار، همکاری و تعامل خوبی را با صرافان ایجاد کرده و مسیررسیدن به اهداف و برنامه‌های پولی ارزی کشور را هموارتر سازد.

این فعال اقتصادی در خصوص برخورد قاطعانه بانک مرکزی و تشکیل کمیته تخلفات پولی و ارزی و رد صلاحیت مسئولان کانون صرافان گفت: مطمئنا برخورد بانک مرکزی با صرافی‌های متخلف اقدام مثبت و تاثیرگذاری بود، چراکه کسی تمایلی به کار با دلالان و متخلفان ندارد. البته در این میان تنها برخی از صرافان دچار تخلف شدند که در اصطلاح بصورت زیرزمینی و دلال‌گونه فعالیت می‌کردند.

حسینی با اشاره به تاثیر تعامل و همکاری جامعه صرافان با بانک مرکزی در آرامش بازار ارز افزود: هر چقدر تعامل بانک مرکزی با صرافان بیشتر باشد، باید انتظار شفافیت و تسهیل بیشتری در امور تجاری و ارزی را داشته باشیم. ضمن اینکه بانک مرکزی فارغ از تخصیص ارز به میزان بالا به تجار و فعالان اقتصادی، می‌تواند با کمک جامعه صرافان بسیاری از نیاز‌های ارزی خرد و روزمره را نیز پوشش دهد که همین موضوع نیز می‌تواند بسیاری از مشکلات بازار را حل کند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین