|

تسهیل دریافت ارز در ایام اربعین امسال بهتر از پارسال

امسال در ایام اربعین بانک مرکزی توانست با پمپاژ ارز کشور عراق به خوبی دلار زدایی را انجام داده و ارز زائران را تامین کند.

تسهیل دریافت ارز در ایام اربعین امسال بهتر از پارسال
کد مطلب : 39917

امسال ارز اربعین بسیار بهتر از سال‌های گذشته در جیب زائران قرار گرفت، در این گزارش به صورت مختصر اقدامات ارز اربعین را بررسی می‌کنیم:

بانک ملی و بانک صادرات خرید ارز آنلاین اربعین را از طریق اپلیکیشن بله برای تمامی زائران فراهم کرده‌اند در واقع این سامانه به‌عنوان سامانه خرید ارز اربعین آنلاین برای کاربران عمل می‌کند و زائران می‌توانند تا سقف ۲۰۰ هزار دینار را طریق این اپلیکیشن خریداری کنند.

این گزارش حاکی است برای گرفتن ارز ویژه اربعین به صورت غیر حضوری در اولین قدم باید اپلیکیشن بله را دانلود کنید. پس از دانلود اپلیکیشن بله و مراجعه به تب خدمات، گزینهٔ ارز اربعین را انتخاب کنید. پس از انتخاب گزینهٔ ارز اربعین مراحل زیر را طی کنید.

گزینهٔ «ارز اربعین» را انتخاب کنید و وارد صفحۀ «ارز اربعین» شوید. اطلاعات خود را که شامل نام و نام خانوادگی، نام پدر، شمارۀ شناسنامه، کد ملی، کد پستی، شماره گذرنامه و تاریخ تولد را وارد کنید. بعد از زدن دکمۀ «تأیید و ادامه»، یک پیام به شما نمایش داده می‌شود، کد ثبت نام سماح را باید در این قسمت وارد کنید. اگر در سامانه سماح ثبت نام نکرده‌اید باید در ابتدا ثبت نام خود را در این سامانه انجام دهید و بعد به بخش «ارز اربعین» بازگردید و مراحل باقی مانده را تکمیل کنید. بعد از وارد کردن کد سماح، دکمۀ «تأیید و ادامه» را بزنید.

در گام بعدی تاریخ و شعبه بانکی برای دریافت ارز اربعین خود را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که تنها شعب پرداخت ارز اربعین در این فهرست قرار دارند. میزان ارز مورد نظر خود را انتخاب و پرداخت کنید. بعد از پرداخت، با داشتن رسید که شامل شناسه فروش، تاریخ دریافت حضوری ارز اربعین است، در تاریخی که انتخاب کردید به شعبهٔ مربوطه مراجعه کنید و بدون معطلی ارز خود را دریافت کنید.

ارز یکی از دغدغه‌های زائران اربعین حسینی است، دولت امسال با برنامه منسجم و بهتری نسبت به سال‌های قبل ارز را تأمین کرد و باعث شد این دغدغه مردم به خوبی رفع شود.

یکی از نکات مثبت در ارائه ارز اربعین نیاز نبودن به تشکیل صف است، آن دسته از افرادی که برای زیارت اربعین مشرف شدند حتماً حضور ذهن دارند که در سال‌های گذشته چگونه ارز اربعین بین متقاضیان توزیع می‌شد، همواره تخصیص ارز اربعین با مشکلات عدیده از جمله صف‌های طولانی پشت شعب بانکی، یا ارائه آن به زوار به بدترین شکل ممکن در شهرهای نجف و کربلا صورت می‌گرفت اما امسال با افزایش تعداد بانک‌های ارائه ارز این صف‌ها مدیریت شد و دیگر شاهد مشکلات گذشته نیستیم.

چگونه آبروی مردم و نظام را میان ملت ها از بین ببریم: از پرداخت ارز در «سوراخ  دیوار» تا «سخنان متناقض»! | پایگاه اطلاع رسانی رجا

این تصویر بالا برای سال‌های نه چندان دور است، اربعین سال ۹۷ بود که بانک مرکزی دولت دوازدهم برای عرضه ارز یک خانه خرابه را معین کرد، این تصویر در رسانه‌های اجتماعی بازخورد زیادی داشت که از آن به عنوان تحقیر زائر ایرانی در سفر عراق نام برده می‌شد اما اکنون هر زائر ایرانی در داخل کشور ارز را دریافت می‌کند تا با خیال راحت به زیارت برود.

عرضه ارز دولتی منجر به ریزش قیمت دینار در بازار آزاد شد

یکی دیگر از نکات مثبت امسال در بحث ارز اربعین، ارائه ارز به دینار بود که باعث کاهش تقاضا در بازار آزاد شده و این موضوع منجر شد تاقیمت دینار در بازار آزاد نیز ریزشی شود. قیمت دینار در بازار آزاد در ماه‌های قبل به ۴۰ هزار تومان نیز رسیده بود اما از زمانی که عرضه ارز دینار با نرخ دولتی در بانک‌ها آغاز شده است قیمت دینار اکنون در بازار آزاد نیز به ۳۳ هزار تومان رسیده است این موضوع نشان می‌دهد وقتی که تقاضای کاذب برای دینار نباشد قیمت نیز کنترل می‌شود.

در سال‌های قبل دولت به هر زائر دلار می‌داد که این مسئله منجر به ایجاد مشکلاتی برای زوار شده بود از جمله نرخ تسعیر دلار به دینار که هر صرافی در عراق با یک نرخ این دلار را تبدیل به دینار می‌کرد اما امسال دولت تصمیم گرفته است تا به زوار دینار دهد تا دیگر این مشکل ایجاد نشود و به تبع شاهد صف‌های طولانی در مقابل صرافی‌های شهرهای زیارتی نباشیم.

نحوه پرداخت ارز اربعین

برای دریافت ارز اربعین ابتدا باید در سامانه سماح ثبت نام کرده و کد پیگیری را دریافت کنید. برای دریافت ارز حتماً به کد پیگیری نیاز دارید و افرادی که در سامانه سماح ثبت‌نام نکرده باشند، امکان دریافت ارز اربعین را نخواهند داشت.

پس از دریافت کد پیگیری می‌توانید با همراه داشتن اصل کارت ملی و گذرنامه یا برگه تردد اربعین به بانک‌های عامل مراجعه کرده و ارز خود را دریافت کنید. منظور از بانک‌های عامل نیز شعب منتخب شش بانک ملی، تجارت، سپه، صادرات، پارسیان و پست بانک است.

سرپرستان خانوار با در دست داشتن مدارک هویتی (کارت ملی و شناسنامه سرپرست خانوار و کارت ملی اعضای خانوار) و گذرنامه (یا برگه تردد اربعین) معتبر تمام افراد زائر خانواده می‌توانند نسبت به خرید ارز اربعین از طریق بانک‌های تعیین‌شده اقدام نمایند.

درخواست فروش ارز برای افراد بالای ۱۸ سال با کنترل تطابق شماره ملی، شماره موبایل و کارت بانکی صورت می‌پذیرد و افراد ۵ تا ۱۸ سال نیز می‌توانند با شماره همراه والدین یا اعضای خانواده خود اقدام به خرید ارز کنند.

به زائرین اربعین حداکثر به مبلغ ۲۰۰ هزار دینار عراق به هر زائر و با نرخ فروش اسکناس ETS (سامانه سنا) است و معادل تومانی آن حدود ۶ میلیون و ۲۰۰ تا ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌شود. ارز اربعین تنها به زائران بالای ۵ سال تعلق می‌گیرد و فروش آن از تاریخ ۲۸ مردادماه آغاز شده و تا ۱۴ شهریور ماه ۱۴۰۲ ادامه دارد.

کمبود شعب عرضه کننده ارز اربعین در برخی از شهرستان‌ها

مسئولان بانک مرکزی برای رفاه حال زائران اربعین از دو برابر شدن شعب و باجه‌های بانک‌های اختصاص ارز اربعین خبر دادند، اما مردم از نبود شعب ارزی در استان تهران گلایه دارند و مجبورند برای دریافت دینار عراق به تهران و یا دیگر مناطق استان تهران مراجعه کنند.

یکی از زائران اربعین در ورامین که از سرگردانی برای دریافت ارز از بانک‌ها گلایه مند بود و در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: دو روز است، که کار و زندگی ام را رها کرده و برای دریافت ارز به ری مراجعه کردم، که بانک در این شهرستان نیز شلوغ است و نتوانستم ارز دریافت کنم و دست خالی برگشته‌ام. پاسپورت هم دریافت کردم و همه کارهایم را کرده‌ام، اما ارز پیدا نمی‌کنیم، بانک ملی، تجارت و سپه در ورامین مراجعه کردم اما ارز ندارند.

زائر دیگری از نبود ارز در ملارد خبر داد و در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: قصد رفتن به کربلا را دارم، اما بانک‌های ملارد هیچکدام ارز ندارند و می‌گویند، باید برای دریافت ارز به تهران یا شهریار بروید.

یک زائر جوان دماوندی نیز با بیان اینکه حق بزرگترها و پیرمردها این نیست، که در بانک‌ها سرگردان باشند، به خبرنگار مهر گفت: بسیاری از افراد توان حضور در تهران را در این گرما ندارند.

متأسفانه جمعیت کثیر ساکن در شهرستان‌های استان تهران از خدمات ارزی محروم هستند و تعداد اندک موجود در ری یا شهریار پاسخگوی مراجعین نیست.

مشکلات پیش روی زائران، صف‌های طولانی برای اخذ دینار در ری و حتی باجه‌های موجود در شهرهای مناطق دیگر استان ایجاد شده است، باعث شده که بسیاری از زائران از دریافت دینار ثبت‌نامی منصرف شوند.

زائران اختلال و ازدحام را گزارش دهند

بر اساس گزارش رسمی بانک مرکزی، زائران در صورت بروز هرگونه مشکل در دریافت ارز اربعین پس از مراجعه به شعب منتخب و نیز مشاهده ازدحام احتمالی می‌توانند مراتب را جهت پیگیری با ذکر نام شعبه و شهر از طریق شماره تماس ۲۹۹۵۳۶۱۲-۰۲۱ از ساعت ۷:۳۰ صبح تا ۱۵ عصر به بانک مرکزی اعلام کنند.

متقاضیان ارز اربعین هم‌اکنون نیاز ارزی خود را با نرخ رسمی و به صورت مستقیم و بدون حضور واسطه و دلال، از طریق ۱۵۰۰ شعبه منتخب بانک‌های ملی، تجارت، سپه، صادرات، پارسیان و پست بانک در سراسر کشور دریافت می‌کنند.

همچنین فرآیند ثبت نام غیرحضوری دریافت ارز اربعین از طریق اپلیکیشن «بله» نیز فراهم است و بسیاری از زائران از این طریق، ارز اربعین خود را تهیه و دریافت کرده‌اند. توزیع ارز زائران اربعین حسینی در سال جاری از روز ۱۴۰۲/۵/۲۸ آغاز و تا تاریخ ۱۴۰۲/۶/۱۴ ادامه دارد.

یک میلیون و ۸۰ هزار زائر، ارز اربعین دریافت کردند

یک میلیون و ۸۰ هزار نفر از زائران اربعین حسینی در سال جاری ارز مورد نیاز خود را از طریق ۶ بانک عامل تهیه کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، بر این اساس به طور کلی میزان ارز اربعین توزیع شده در سال جاری ۴ برابر سال گذشته بود.

همچنین فروش مجازی ارز اربعین برای اولین بار از طریق پیام رسان «بله» و شبکه اجتماعی «روبیکا» نیز انجام شد که مورد استقبال قابل توجه زائران قرار گرفت.

گفتنی است با تمهیدات بانک مرکزی در سال جاری ۱۷۹۰ شعبه ۶ بانک عامل تجارت، ملی، سپه، صادرات، پارسیان و پست بانک از تاریخ ۱۴۰۲/۵/۲۵ الی ۱۴۰۲/۶/۱۴ نسبت به توزیع ارز اربعین اقدام کردند.

دلار زدایی در ارائه ارز اربعین

در سال‌های پیش ارائه دلار به عنوان ارز به عنوان یک سیاست ثابت و پیش فرض اقتصادی لحاظ شده بود که در این دوره با موفقیت این سیاست جای خود را به سیاست ارز کشور مقصد یعنی دینار داد و نشان داد می‌توان در بخش‌های دیگر کشور نیز دلار زدایی اتفاق بیفتد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین