|

اقدامات اولیه برای کسی که سکته قلبی کرده چیست؟

متخصص قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان اینکه برای درمان و یا پیشگیری از سکته‌های قلبی "زمان" حکم طلا را دارد، گفت: در بیمارانی که مورد حمله‌های قلبی قرار گرفته‌اند، زمان اهمیت فراوانی دارد بنابراین؛ بدون فوت وقت با اورژانس تماس بگیرید.

اقدامات اولیه برای کسی که سکته قلبی کرده چیست؟
کد مطلب : 40082

سعید علیپور پارسا با اشاره به ضرورت آشنایی عموم مردم با اقدامات اورژانسی برای فردی که دچار حمله قلبی شده است، اظهار کرد: کافی است علامت‌های اولیه سکته‌های قلبی را بشناسیم و به محض اینکه متوجه این حملات شدیم فقط با اورژانس شهری که در آن زندگی می‌کنیم تماس بگیریم.

او ادامه داد: به محض تماس با اورژانس، کارشناسان اورژانس پس از شرح حال گیری، توصیه‌های لازم را تا زمانی که آمبولانس برسد به شما خواهند داد.

وی به اجرای طرح ۲۴۷ کشوری با مفهوم اختصاری ۲۴ ساعت شبانه روز و در هفت روز هفته اشاره کرد و توضیح داد: زمان برای کمک به بیمارانی که دچار حمله و یا ایست قلبی شده‌اند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، متاسفانه اگر تنها ۱۰ دقیقه خون به مغز نرسد، مغز کارایی خود را از دست خواهد داد بنابراین؛ به یاد داشته باشید قبل از هر اقدامی ضمن حفظ خونسردی فورا با اورژانس تماس بگیرید.

انجام ماساژ قلبی یکی از حیاتی‌ترین اقدامات بعد از تماس با اورژانس است که این متخصص قلب و عروق به آن اشاره کرد و گفت: بیماری که هوشیاری ندارد و دچار حمله قلبی شده را به پشت بخوابانید و در ناحیه قفسه سینه (جناغ سینه، بالاتر از معده و قسمت استخوانی) دقیقا وسط این ناحیه را در نظر بگیرید و یا این قسمت را به سه قسمت مساوی تقسیم کرده و حدفاصل میانی یک سوم و فوقانی استخوان جناغی را فشار دهید.

وی ادامه داد: نکته اینجاست که این فشار (در احیای بیماران قلبی ریوی) باید فشاری عمقی و سریع باشد و فردی که عمل احیا را انجام می‌دهد، به بیمار تسلط کافی داشته باشد، یعنی به لحاظ ارتفاعی طوری باشد که بتوانیم بیشترین نیرو و توان خود را به قفسه سینه وارد کنیم.

علیپور پارسا، تاکید کرد: فردی که احیای قلبی را انجام می‌دهد با هر فشار باید بتواند حدود پنج سانت فشار عمقی وارد کند به شکلی که قفسه سینه به سمت داخل حرکت داده شود.

این فوق تخصص آنژیوپلاستی با بیان این که برای انجام احیای قلبی باید پاشنه کف دست (بعد از مچ دست) را روی جناغ سینه قرار دهیم، ادامه داد: دست مقابل هم برای کمک رسانی روی دست زیزین قرار داده و به این ترتیب ماساژ احیا را ادامه دهید.

وی توصیه کرد: اگر بیمار کف زمین قرار گرفته، کافی است روی زانو عمل احیا را انجام دهیم و اگر بیمار روی تخت است حتما باید زیر بیمار سفت باشد، در غیر این صورت بهتر است بیمار برای احیا به کف زمین منتقل شود، همچنین چنانچه فرد در ارتفاع بالاتری است برای تسلط بیشتر باید از یک چهارپایه استفاده کنیم.

او ادامه داد: سرعت ماساژ باید بالا باشد یعنی ۱۰۰ بار در هر دقیقه، به ازای هر ثانیه باید بیشتر از یک ماساژ انجام دهیم بنابراین؛ چنانچه فرد دیگری توانایی انجام ماساژ احیا را دارد بهتر است از او نیز کمک بخواهیم.

این متخصص قلب و عروق با اشاره به اینکه با کمک ماساژ قلبی و عروقی به میزان قابل توجهی تنفس بیمار و اکسیژن‌رسانی به مغز انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: با این روش تا رسیدن اورژانس به محل اقدامات حیاتی لازم انجام می‌شود.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی وی اظهار کرد: اگر به دنبال گیرکردن جسم خارجی در حلق، فرد دچار ایست قلبی شده باشد، ماساژ قلبی و عروقی می‌تواند منجر به خفگی شود بنابراین در این موارد باید جسم خارجی بیرون آورده شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه در پایان، هشدار داد: اگر فردی دچار حمله سکته یا ایست قلبی شد از درمان‌های خودسرانه بپرهیزید و به هیچ عنوان به او چیزی نخورانید چرا که ممکن است مواد خوراکی یا آب وارد ریه فرد شده و ریه دچار عفونت شود

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین