|

اقدام به موقع بانک مرکزی برای مدیریت بازار و حفظ آرامش در بازار ارز

پس از بروز نوسانات در بازار ارز که با تلاش سفته‌باز‌ها برای سوء استفاده همراه بود، بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز وارد عمل شد.

اقدام به موقع بانک مرکزی برای مدیریت بازار و حفظ آرامش در بازار ارز
کد مطلب : 40117

پس از بروز برخی نوسانات در بازار ارز طی یکی دو روز گذشته که با تلاش سفته‌باز‌ها و دلالان برای سوء استفاده از این شرایط همراه بود، بانک مرکزی در اقدامی به موقع برای مدیریت بازار و حفظ آرامش در بازار ارز وارد عمل شد.

تحت تاثیر حضور به موقع و موثر بانک مرکزی در مدیریت این فضا و همچنین حضور فعال شرکت‌های پتروشیمی، تا ساعت ۱۸ دیروز یکشنبه، بازار حواله، عرضه‌ی بسیار مطلوب و کم‌سابقه‌ای داشت و طی این روز مجموعا ۳۷۱ میلیون دلار عرضه و ۲۸۸ میلیون دلار معامله انجام شد.

این اقدام به موقع نشان داد که بانک مرکزی بر خلاف برخی جوسازی‌های هدفمند، کاملا بر بازار مسلط است و با دست پُر از نظر ارزی توان مدیریت این بازار و تخصیص لازم برای ثبت سفارش‌ها را دارد.

نکته آنکه؛ با وجود تلاش ذی‌نفعان افزایش نرخ ارز در کشور برای ایجاد التهابات ارزی که هر روز به بهانه‌های مختلف و با روایت‌سازی‌های جعلی، می‌کوشند ضمن به چالش کشیدن سیاست‌های نظام، آرامش روانی بازار را با هدف سوداگری به هم بزنند، هماهنگی‌های بین دستگاهی و اشراف هم‌زمان دستگاه‌های تصمیم‌گیر و اجرایی تاکنون مانع تحقق اهداف سوداگران شده است.

در همین راستا؛ باید بر این نکته تاکید و تصریح کرد که اتفاقا افزایش اقتدار سیاسی و نظامی به عنوان یکی از مهم‌ترین شروط لازم تقویت ارزش پول ملی در کنار مجموعه عوامل دیگر، موجب افزایش ارزش پول ملی طی ۶ ماه گذشته نسبت به ارز‌هایی مثل لیر و دیگر ارز‌های منطقه شده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین