|

افزایش ۱۵ هزار و ۷۶۳ واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات ۲۰.۴ هزار میلیارد تومان شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در پایان معاملات با افزایش 15 هزار و 763 واحد روبه‌رو شد.

افزایش ۱۵ هزار و ۷۶۳ واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات ۲۰.۴ هزار میلیارد تومان شد
کد مطلب : 4168

به گزارش خبرنگار اقتصادی تراز اقتصاد، بورس اوراق بهادار تهران که دیروز هم رشد خوبی داشت، امروز نیز در پایان معاملات و در یک روند افزایشی با افزایش 15 هزار و 763 واحد شاخص کل به رقم یک میلیون و 245 هزار و 140 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با افزایش 1027 واحد به رقم 434 هزار و 286 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از 4 میلیون و 973 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از 9.6 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 830 هزار نوبت معامله و به ارزش 7 هزار و 539 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات امروز فرابورس که به بیش از 12 هزار و 862 میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم معامله‌گران امروز در بورس اوراق و فرابورس ایران بیش از 20 هزار و 401 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

البته عمده معاملات مربوط به خرید اوراق دولتی مانند اوراق مرابحه برای تأمین مالی شرکت‌های دولتی است که مشتری آنان صندوق‌هایی با درآمد ثابت هستند تا بتوانند سود تضمین‌شده برای مشتریان خود فراهم بکنند.

امروز همچنین همه شاخص‌های بورس سبز بودند که نشان از رشد همه شاخص‌ها دارد البته شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 1.2درصد رشد کردند و همین دو شاخص با معیار هموزن 0.24 درصد افزایش یافتند.

شاخص آزاد شناور 0.83 درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس 1.4 درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس که معاملات بلوکی در آن انجام می‌شود 1 درصد افزایش یافت.


نقشه معاملات امروز بورس تهران

امروز نمادهای پتروشیمی خلیج‌فارس، گل‌گهر، چادرملو، ایران‌خودرو، گسترش نفت و گاز پارسیان، بانک ملت و سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات بیشترین اثر تقویتی بر روی شاخص بورس را داشته‌اند.

امروز نمادهای پرتراکنش در بورس شامل معدنی اوپال ‌کانی پارس، ایران‌خودرو، سایپا، پالایش نفت اصفهان، سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی، گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو و دارویی برکت بوده‌اند.

در فرابورس ایران در بازار نقدی امروز شاخص کل 0.73 درصد رشد کرده و به رقم 17 هزار و 271 واحد رسید.


پالایش یکم

خریداران پالایش یکم هنوز 17 درصد زیان را تحمل می کنند.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران بیش از یک میلیون و 182 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در فرابورس بیش از 1.5 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 545 هزار نوبت معامله و به ارزش 12 هزار و 862 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای پتروشیمی مارون ، صبا تأمین، هلدینگ معدنی خاورمیانه، فولاد هرمزگان،‌ذوب‌آهن و پتروشیمی زاگرس بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشته و نماد بیمه پاسارگاد، بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌ است.

نمادهای پرتراکنش در فرابورس شامل چوب خزرکاسپین ، ذغال‌سنگ طبس،‌انرژی پیوند گستر پارس،‌پتروشیمی ارومیه، سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، پلیمر آریاساسول و ذوب‌آهن اصفهان بوده‌اند.


روند یکساله شاخص بورس تهران

به گزارش فارس، با توجه به گزارش‌های ارائه شده از شرکت‌های بورسی و فرابورسی امسال سود قابل توجهی نصیب سرمایه‌گذاران می‌شود و لازم است شرکت‌های بورسی سودهای مجمع را از طریق سامانه اطلاعات مشتریان سجام واریز کنند تا در شرایط کرونایی سهامداران برای دریافت سود اندک خود به بانک‌ها مراجعه نکنند.

همچنین طبق گفته کارشناسان و مسؤولان بورس سرمایه‌گذاری در بورس حتما از محل پس‌اندازهایی صورت گیرد که نیاز فوری به آن نیست چون سرمایه‌گذاری در بورس یک سرمایه‌گذاری بلندمدت حداقل 6 ماهه تا یکساله است و از لوازم سرمایه‌گذاری در بورس علاوه بر مطالعه و مشاوره و تحقیق عدم پیروی از کانال‌های تلگرامی و سیگنال‌فروش است.

همچنین طبق قول رئیس سازمان بورس قرار است تا قبل از پایان سال سود سهام عدالت مربوط به عملکرد سال 98 به صورت متمرکز و مانند سال‌های قبل به حساب دارندگان سهام عدالت واریز شود که البته هنوز این امر محقق نشده است که امیدواریم در باقی‌مانده روزهای سال سود سهام عدالت برای 49 میلیون دارنده این سهام واریز شود.

انتهای پیام/ب


دیدگاه تان را بنویسید