|

فارس من| اثری از حضور بازارگردان در گشان نیست/ پدیده شاندیز رتبه دوم منفی‌ها در بورس

شرکت پدیده شاندیز یکی از نمادهای بازار فرابورس ایران در ماه های گذشته تنها دو روز مثبت بوده است و بسیاری از سهامداران این شرکت در 50 درصد ضرر به سر می برند.

فارس من| اثری از حضور بازارگردان در گشان نیست/ پدیده شاندیز رتبه دوم منفی‌ها در بورس
کد مطلب : 716

به گزارش خبرنگار تراز اقتصاد، بعد از گذشت چنین سال که از پذیره نویسی شرکت پدیده شاندیز با تبلیغات فراوان، بالاخره این نماد در روز 20 اردیبهشت سال جاری در تابلو نارنجی بازار پایه گشایش یافت.

این نماد در آن روز با قیمت 14 هزار تومانی کشف شد که سود خوبی نصیب افرادی کرد که در این سال ها منتظر بازگشایی پدیده شاندیز با عنوان گشان بودند.

اما با بازگشایی این نماد در بورس مشکلات سهامداران این شرکت نیز شروع شد. از مشکلات ماه های ابتدایی این بازگشایی که بگذریم، این نماد در تاریخ 22 مهرماه برای برگزاری مجمع عمومی فوق العاده جهت تصویب افزایش سرمایه بسته شد.

افزایش سرمایه 185 درصدی گشان از محل سود انباشته در حالی به تصویب رسید که گروه شرکت‌های پدیده گشان با سرمایه ۵۲۱,۵۴۱ میلیون ریال و تعداد سهام قابل انتشار ۹۶۴,۰۰۰,۰۰۰ بوده است. بر اساس گزارش بارگذاری شده بر روی کدال، مبلغ افزایش سرمایه ۹۶۴,۰۰۰ میلیون ریال بود.

پس از بیش از 2 ماه بسته بودن گشان، این نماد در روز دهم آذرماه بازگشایی شده است. قیمت این سهم در هنگام بسته شدن 221.138 ریال بوده است. این سهم در هنگام بازگشایی 76.440 ریال قیمت گذاری شده است.

رتبه دوم گشان در منفی های بورس

از زمان بازگشایی این نماد، که حدود 84 روز می گذرد، این نماد در رتبه دوم تعداد روزهای منفی قرار داشته است. یعنی در 57 روزی که این نماد در بازار سرمایه باز بوده است، 55 روز منفی بوده است و تنها دو روز این سهم در رنج مثبت معامله شده است.

برخی کارشناسان می گویند: برای کاهش ارزش گشان، دلیل بنیادینی که مربوط به شرکت پدیده باشد، وجود ندارد و تنها دلیل ریزش قیمت این سهام، اصلاحات هیجانی بازار است.

این میزان کاهش با توجه به دامنه نوسان بین منفی 2 تا مثبت 2 که نمادهای تابلو نارنجی فرابورس در این دامنه نوسان می کنند، نشان می دهد تا روز گذشته قیمت نماد گشان به 37.539 ریال رسیده باشد. یعنی چیزی حدود 50 درصد کاهش در این روزهای بعد از افزایش سرمایه.

گشان بازارگردان دارد، یا ندارد!

اما نکته جالب توجه در مساله نماد گشان ان است که این نماد از تاریخ 25 آذرماه سال جاری دارای بازار گردان شده است. شرکت تامین سرمایه امید به صورت رسمی بازارگردان این سهم شده است. یکی از وظایف بازارگردان بالا بردن نقدشوندگی سهم است.

در 55 روزی که نماد گشان در منفی 2 معامله شده است، صف فروش این سهم بالای 2 میلیون سهام بوده است. یعنی بازارگردان این سهم در قفل شدگی این نماد در صف فروش هیچ حرکت مثبتی انجام نداده است و نقدشوندگی شرکت پدیده شاندیز به شدت پایین بوده است.

حال باید شرکت تامین سرمایه امید پاسخ دهد، در حالی که بازارگردانی گشان را پذیرفته است، چرا هیچ اقدام خاصی در خصوص خروج این سهم از صف فروش انجام نداده است. بسیاری از افرادی که نماد گشان را خریده اند، هر روز به امید فروش و ضرر کمتر به صف فروش می روند، اما هیچ تحرکی از سوی شرکت های حقوقی این نماد انجام نمی شود. به عبارت دیگر، سهامداران حقوقی گشان با رفتار‌های منفعل خود، سبب تشدید ریزش ارزش گشان شده‌ اند.

اما نکته جالب توجه این که بانک صادرات نیز به عنوان سهامدار عمده این شرکت هیچ حرکتی جهت مقابله با کاهش قیمت گشان انجام نمی دهد. این پرسش باز هم تکرار می شود که شرکت های حقوقی و بازارگردان گشان از کاهش قیمت آن سود و منفعتی کسب می کنند که نمی خواهند صف فروش این شرکت فرابورسی جمع شود. البته نحدودیت منابع بازارگردان‌ها را نیز نباید از یاد برد.

وقتی یک سهم در حال تشکیل صف فروش است، بازارگردان با خرید سهم فروشنده ‌ها، نقدشوندگی سهم را بالا می برد. هنگامی که برای آن سهم یک صف خرید در حال تشکیل است، بازارگردان این سهم‌ها را در قیمت تحت معامله به خریداران می ‌فروشد و دوباره از تشکیل صف خرید جلوگیری می‌کند. انتخاب بازارگردان در شرایط خاص که اعتماد بخشی از سهام ‌داران حقیقی به بازار بورس کاهش پیدا کرده و در نتیجه سرمایه‌ های فراوانی از آن خارج و به بازار‌های دیگر همچون دلار و طلا وارد شده است، گام مهمی برای جذب دوباره این افراد بوده است. اما در نماد گشان بازارگردان تنها یک اسم است و هیچ خرید و فروشی جهت بالا بردن نقدشوندگی سهم انجام نمی دهد. البته این شرکت هر روز حدود 300 هزار سهم را در مقابل صف 15 میلیونی خریداری می کند که تاثیری در صف فروش سهم ندارد.

شرکت توسعه پدیده (گشان) مالک ۵۱.۵۷ درصد شرکت ابنیه پدیده، ۸۰ درصد شرکت آریا دوام ‌ساز شرق، ۹۸.۹۹ درصد شرکت پشتیبانی سهام پدیده، ۸۰ درصد شرکت تجارت الکترونیک پدیده کیش و چند شرکت دیگر است.

در سامانه فارس من نیز مخاطبان تراز اقتصاد با عناوین مختلف مانند « سهام پدیده شاندیز تعیین تکلیف شود »، « دلیل قفل بودن سهم پدیده شاندیز چیست؟ »، « مشکل سهامداران پدیده شاندیز را پیگیری کنید »، « سهامداران پدیده شاندیز را دریابید » و « سهام گشان پدیده شاندیز را حمایت کنید » خواستار پیگیری مساله کاهش قیمت نماد گشان شده اند.

انتهای پیام/


دیدگاه تان را بنویسید