|

پاسخ به ۱۰ پرسش در مورد خرید خودرو از بورس کالا

تداوم عرضه خودرو در بورس در حالی ادامه دارد که برخی از افراد قصد خرید از بورس برخی به دنبال کشف جزییاتی از نحوه معامله این کالا در بازار شفاف بورس کالا هستند که در این گزارش مسایل دقیق آن مورد بررسی قرار گرفته است.

پاسخ به ۱۰ پرسش در مورد خرید خودرو از بورس کالا
کد مطلب : 35966

با توجه به عرضه محصولات خودروسازان کشور در بورس کالا و رشد این عرضه‌ها، بسیاری از خریداران و علاقه‌مندان به بازار خودرو به دنبال نحوه خرید خودرو در بازار شفاف بورس کالا هستند.

در این گزارش تلاش کردیم تا با بررسی تازه‌ترین تحولات عرضه خودرو در بورس کالا به خصوص عرضه پژو ۲۰۷ و هایما S۸ به دنبال پاسخ به پرسش‌های متداول در خصوص نحوه خرید خودرو از بورس باشیم.

۱- آیا امکان خرید خودرو صرفاً با داشتن کد بورسی خرید سهام وجود دارد؟

خیر. برای خرید خودرو از بورس کالا باید علاوه بر احراز هویت سجام، کد بورسی بازار فیزیکی بورس کالا را نیز دریافت کنید.

۲- مبلغ پیش پرداخت چه میزان است و چطور باید واریز کرد؟

مبلغ پیش پرداخت بر اساس شرایط بازار هر خودرو متفاوت بوده و از سوی بورس کالا اعلام می‌شود و این مبلغ باید به حساب وکالتی که به کارگزاری مورد نظر معرفی شده، واریز شود.

اکنون برای خرید محصول ۲۰۷ ایران خودرو که امروز (یکشنبه ۱۱ دی) عرضه می‌شود باید ۱۰۰ درصد مبلغ پایه معادل ۱۸۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به حساب وکالتی واریز شود.

همچنین برای خودرو "هایما S۸" باید ۵۰ درصد مبلغ پایه معادل ۴۶۷ میلیون تومان به حساب وکالتی واریز شود.

۳- آیا قیمت نهایی ۲۰۷ رقم ۱۸۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و دیگر نیازی به پرداخت وجه نیست؟

خیر، ۱۸۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت پایه پژو ۲۰۷ است و قیمت همه خودروها در بورس کالا بر اساس رقابت و مکانیسم حراج کشف می‌شود، پس باید توجه کرد قیمت ۲۰۷ نیز بر اساس میزان تقاضای خریداران نسبت به عرضه ۴۰۰۰ دستگاه از سوی تولیدکننده

کشف خواهد شد و تجربه عرضه‌های قبلی نشان می‌دهد، هر مقدار خودرو پرطرفدارتر باشد طبیعتاً رقابت خریداران نیز منجر به کشف قیمت بالاتر به نسبت قیمت پایه می‌شود.

همچنین هزینه‌های جانبی شامل بیمه و شماره‌گذاری و هزینه ثابت جمعاً به مبلغ ۴۳ میلیون و ۷۱۳ هزار و ۱۰۰ ریال است که به علاوه ۱۳درصد (برای پژو ۲۰۷) و ۱۲ درصد (برای هایما) مبلغ معامله نهایی بابت مالیات و عوارض قانونی باید توسط خریدار پرداخت شود.

۴- نام کاربری و رمز عبور ورود به سامانه‌ی بورس کالای کارگزاری را چطور دریافت کنم؟

نام کاربری و رمز عبور بعد از اتمام فرآیند ثبت نام در سامانه صدور کد آنلاین معاملات بورس کالا در شرکت‌های کارگزاری و تایید آن به شماره همراه فرد پیامک می‌شود.

۵-حساب وکالتی چیست؟

حسابی است که متقاضیان خرید خودرو از بورس کالا باید پیش پرداخت خرید را به آن واریز کنند. کارگزاری نیز جهت برداشت وجه به این حساب دسترسی دارد.

۶- مبلغ پیش پرداخت چه زمانی باید به حساب وکالتی واریز شود؟

مبلغ پیش پرداخت جهت واریز به حساب وکالتی در اطلاعیه عرضه آن ذکر شده و باید روز قبل از عرضه به حساب وکالتی واریز شود.

۷- پس از خرید برای تحویل از نمایندگی چه مدارکی مورد نیاز است؟

اصل و تصویر کارت ملی و شناسنامه خریدار، مدارک احراز محل سکونت که باید مطابق با بخشنامه راهور ناجا باشد.

ارائه شماره شبا با تاییدیه بانک مربوطه در خصوص عرضه و خرید ۲۰۷ و هایما S۸، خریداران پس از آنکه موفق به خرید شدند باید با مراجعه به سایت فروش اینترنتی محصولات ایران خودرو esale.ikco.ir اقدام به ایجاد و تکمیل پروفایل شخصی کرده و در زمان مقرر که

طی پیامک (تکمیل وجه هزینه‌های متعلقات قانونی) اطلاع‌رسانی می‌شود علاوه بر انتخاب یکی از نمایندگی‌های مجاز، بیمه‌گر موردنظر خود را در سایت انتخاب و نسبت به واریز وجه هزینه‌های زیر اقدام کنند.

۸- آیا برای خرید خودرو محدودیتی در بورس کالا وجود دارد؟

در این خصوص ضروری است اطلاعیه عرضه و پیوست آن مشاهده شود.

در مورد عرضه ۲۰۷ و هایما، بر اساس مشخصات ارایه شده، هر کد بورسی صرفاً امکان ثبت سفارش بر روی یک کد عرضه از مجموع عرضه‌های روز انجام معامله را دارد و ثبت سفارش برای اشخاص حقوقی مجاز نیست.

همچنین خریداران باید شرایط سنی ۱۸ سال تمام را داشته و اشخاصی که در عرضه‌های قبلی خودرو در بورس کالا موفق به خرید خودرو شدند امکان ثبت سفارش ندارند.

علاوه بر این اشخاصی که در عرضه‌های قبلی در بورس کالا و همچنین از ابتدای سال ۱۳۹۸ از شرکت‌های خودروسازی موفق به خرید خودروی سواری شده‌اند امکان ثبت سفارش ندارند.

۹- اگر خرید انجام نشود، مبلغ بلوکه شده در حساب عملیاتی چگونه آزاد خواهد شد؟

در صورتی که در پایان روز عرضه خرید خودرو انجام نشود، مبلغ آن از حالت بلوکه خارج می‌شود.

باید توجه شود که مبلغ پیش پرداخت در حساب متقاضی بلوکه می‌شود و هیچ وجهی به حساب بورس یا شرکت خودروسازی واریز نخواهد شد، پس اگر فرد موفق به خرید نشد مبلغ بلوکه شده در حساب متقاضی آزاد می‌شود.

۱۰-موعد تحویل خودرو چه زمانی است؟

موعد تحویل خودرو در اطلاعیه عرضه آن ذکر می‌شود، در خصوص عرضه ۲۰۷ و هایما S ۸ تحویل سه ماهه بوده و ۲۵ فروردین سال آینده به خریداران تحویل خواهد شد.

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین