|

این قلم جادویی روی آب می‌نویسد

چندین دلیل کاملاً خوب وجود دارد که چرا آب وسیله محبوبی برای نوشتن خوشنویسان نیست. با جابجایی و حرکت آب، طولی نمی کشد تا جوهر پخش شود و نوشته محو شود.

این قلم جادویی روی آب می‌نویسد
کد مطلب : 39720

یک «قلم» مبتکرانه که توسط محققان دانشگاه یوهانس گوتنبرگ ماینز (JGU) و دانشگاه فنی دارمشتات در آلمان و دانشگاه علم و فناوری هواجونگ در چین ساخته شده است، می‌تواند به هنرمندان، تکنولوژی کاملاً جدید برای کار کردن بدهد.

دستگاه جدید یک مهره کوچک به پهنای ۵۰ میکرون است که از ماده خاصی ساخته شده است که یون ها را در مایع تبادل می کند و مناطقی با pH نسبتاً پایین ایجاد می کند. سپس آثار ذرات معلق در آب به محلول اسیدی کشیده می شود. ترسیم چنین منطقه ای می تواند خطوط نوشتاری دائمی ایجاد کند. در نمونه اولیه برای ثابت نگه داشتن نوشته، به جای حرکت دادن مهره در آب، آب را در اطراف مهره حرکت دادند. در ابتدا این کار به صورت دستی انجام شد، اما بعداً از یک دستگاه قابل برنامه ریزی استفاده شد.

توماس پالبرگ فیزیکدان از JGU می گوید:« ما توانستیم در یک سطح آبی که به اندازه یک سکه است، یک الگوی خانه‌مانند ساده به اندازه حرف «i» با فونت ۱۸ نقطه‌ای ایجاد کنیم و سپس آن را زیر میکروسکوپ مشاهده کردیم، اما ما هنوز در مرحله مقدماتی هستیم.

اندازه میکروسکوپی قلم و این واقعیت که آب در اطراف آن به نوعی بالعکس عمل می کند، تضمین می کند که مایع تا حد ممکن پایدار بماند و خطوط برای بیش از ۱۵ دقیقه قابل مشاهده می‌مانند. در واقع با استفاده از تکنیک‌های مبتنی بر نور که تبادل یونی را متوقف و شروع می‌کند، می‌توان اشکال متمایزی را ایجاد کرد.

این تیم علاوه بر آزمایش‌های فیزیکی خود، بر روی برخی مدل‌های نظری نیز کار کردند تا مکانیسم‌های اساسی را کشف کنند. آنها پیشنهاد می کنند که پتانسیل گسترش این تکنیک به انواع دیگر قلم ها وجود دارد. برای مثال، قلم هایی که توسط لیزر گرم می شوند و می توانند راه خود را در آب باز کنند.

فیزیکدان بنو لیبچن از دارمشتات می گوید:«این حتی می تواند امکان نوشتن موازی و گسترده ساختارها در آب را فراهم کند. از این رو، این مکانیسم همچنین می تواند برای تولید الگوهای بسیار پیچیده در سیالات استفاده شود.»

همانطور که خود محققین می گویند، این روزها، روزهای بسیار ابتدایی برای این فناوری است، اما طیف وسیعی از احتمالات را در اختیار شما قرار می دهد، از ایجاد انواع جدید هنر تا توانایی ردیابی آثار شیمیایی هنگام حرکت در مایعات.

انسان ها برای حدود ۵۰۰۰ سال یا بیشتر چیزها را یادداشت کرده اند و اشکال مختلف هنرهای تجسمی و انتزاعی را برای مدت طولانی تری خلق کرده اند. میل ما برای ترسیم به طور قابل توجهی در طول تاریخ تکامل یافته است. توانایی نوشتن در آب و مایعات اکنون به معنای فرصتی برای تکامل بسیار بیشتر در آینده است.محققان در مقاله منتشر شده خود نوشتند:«به طور کلی، این رویکرد مسیر همه کاره ای را برای نوشتن، طراحی و الگوبرداری از سیالات، حتی در مقیاس خرد باز می کند.»

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین