|

در نیمه نخست سال‌ جاری اتفاق افتاد:

رشد ۶۷ درصدی تولید کنسانتره در فولاد سنگان

شرکت فولاد سنگان در نیمه نخست سال‌ جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، در زمینه تولید کنسانتره آهن با رشد ۶۷ درصدی همراه بوده است.

رشد ۶۷ درصدی تولید کنسانتره در فولاد سنگان
کد مطلب : 40145

تولید کنسانتره 6 ماه اول 1402 در فولاد سنگان به میزان 2 میلیون و 100 هزار تن بوده در حالی که در شش ماه اول سال گذشته یک میلیون و 260 هزار تن بوده است و نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش 67 درصدی را ثبت نموده است.

در فروردین‌ماه سال 1402 تولید کنسانتره سنگ آهن، فولاد سنگان به بیش از 407 هزار تن رسیده که با رشد 663 درصدی همراه بوده است؛ این آمار در اردیبهشت‌ماه 1401 از 120 هزار و 200 تن به 351 هزار تن در اردیبهشت سال جاری رسیده و رشد 192 درصدی را ثبت نمود.

در خردادماه نیز روند تولید کنسانتره سنگ آهن، فولاد سنگان روند افزایشی داشته و از تولید حدود 210 هزار تن در سال 1401 به 315 هزار تن در سال‌جاری رسید و رشد 51 درصدی را به ثبت رسانیده است.

همچنین در تیرماه سال جاری تولید کنسانتره سنگ آهن، فولاد سنگان به 347 هزار و 120 تن رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که به میزان 205 هزار و 460 تن تولید داشته با رشد 69 درصدی همراه بوده است.

البته در مردادماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل میزان تولید نزدیک به هم بوده و تولید کنسانتره سنگ آهن فولاد سنگان رشد 5.2 درصدی را ثبت کرده است و به 338 هزار تن رسید.

روند تولید کنسانتره سنگ آهن این شرکت در شهریورماه سال جاری متاثر از توقفات لازم برای تعویض قطعات و لاینر‌های این کارخانه بوده است، ولی به طور کلی در شش ماه گذاشته نمودار تولید این محصول در فولاد سنگان روند صعودی و بسیار خوبی را طی نموده است.

ثبت رکورد‌های جدید تولید ماهیانه ناشی از برنامه‌ریزی دقیق و موثر بوده است و با مدیریت صحیح توقفات به خصوص کاهش زمان توقفات اعم از کمبود انرژی و توقفات پیش‌بینی‌نشده منجر به رشد 67 درصدی تولید این محصول نسبت به مدت مشابه سال قبل شد.

به طور کلی توقفات پیش‌بینی‌شده 10 روزه در اردیبهشت، 17 روز توقف پیش‌بینی‌نشده به دلیل قطع برق در خرداد، تیر و مرداد 1402 و همچنین 4 روز توقف پیش‌بینی‌شده در خرداد به منظور تعویض لاینر‌ها و تعمیرات، از مواردی است که بر تولید این کارخانه موثر بوده است.

بدیهی است توقفات پیش‌بینی‌شده جزیی از روند تولید در کارخانه‌های صنعتی است و در سال جاری راهکار‌های مناسب برای کاهش توقفات ناشی از کمبود انرژی به خصوص تأمین برق از بورس انرژی باعث کاهش توقفات نسبت به شش ماه سال 1401 شد.

به این ترتیب فولاد سنگان موفق شد با تولید 2 میلیون 100 هزار تن کنسانتره، 99% برنامه پیش‌بینی‌شده تولید شش ماه اول خود را محقق نماید.

گفتنی است، شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان در سال 1394 در استان خراسان رضوی با هدف تولید پایدار بخشی از گندله مورد نیاز شرکت فولاد مبارکه اصفهان، در نزدیکی معادن سنگ آهن سنگان تاسیس شد.

در حال حاضر واحد کنسانتره‌سازی و گندله‌سازی شرکت، هر یک به ظرفیت تولید اسمی 5 میلیون تن در حال تولید هستند.

شروع پروژه‌های توسعه فولاد سنگان از جمله پروژه افزایش ظرفیت 2.5 میلیون تنی گندله و طرح احداث کارخانه کنسانتره هماتیتی این شرکت به ظرفیت 2.5 میلیون تن گام بزرگی در رشد و توسعه منطقه شرق کشور خواهد بود و نقش فولاد سنگان در زنجیره تولید فولاد کشور را بیش از پیش پر رنگ خواهد نمود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین