|

تصاویر دیدنی شفق قطبی از فضا

شفق قطبی یکی از دیدنی ترین پدیده‌هایی است که با چشم انسان قابل مشاهده است. اما آیا تا به حال فکر کرده‌اید که این نمایش نوری دیدنی از فضا چگونه به نظر می رسد؟

حجم ویدیو: 6.84M | مدت زمان ویدیو: 00:00:17 دانلود ویدیو
کد مطلب : 37767

خالق این فیلم با استفاده از عکس‌های گرفته شده از واحد علوم زمین و سنجش از دور ناسا در ایستگاه فضایی بین‌المللی، یک تایم لپس ایجاد کرده است تا موج‌های سبز و بنفش متمایز شفق را از طرف دیگر به نمایش بگذارد. در این فیلم، نورهای سبز در نیمکره شمالی دیده می‌شوند، در حالی که ستون‌های نور بنفش قوی در پس‌زمینه در حال قرار گرفتن در فضا دیده می‌شوند.

شفق قطبی که به عنوان شفق شمالی نیز شناخته می شود و همچنین در ادبیات داستانی بارها به عنوان اشباح تاریکی از آن‌ها نامی آورده شده‌است، یک پدیده جوی است که در اثر فعالیت بر روی سطح خورشید ایجاد می شود؛ هنگامی که طوفان های خورشیدی در سطح خورشید ما رخ می دهد، ابرهای عظیمی از ذرات باردار الکتریکی به فضا فرستاده می شوند که بیش از میلیون ها مایل امتداد دارند. برخی از این ذرات باردار در نهایت با سیاره ما برخورد می کنند.

اکثر آنها توسط سپر مغناطیسی قوی که زمین را احاطه کرده است منحرف می شوند، اما برخی در نهایت توسط میدان مغناطیسی سیاره جذب می شوند و به سمت قطب شمال و قطب جنوب حرکت می کنند. سپس این ذرات با اتم ها و مولکول های جو برخورد می کنند و آنها را گرم می کنند که در نهایت باعث درخشش آنها می شود. به عبارت دیگر، شفق زمانی اتفاق می‌افتد که اتم‌ها و مولکول‌های موجود در جو خودمان به ذرات خورشید برخورد می‌کنند.

برت کارتر، دانشیار علوم فضایی در دانشگاه RMIT استرالیا، قبلاً به نیوزویک گفته بود که رنگ‌های شفق از گازهای مختلفی ناشی می‌شود که جو ما را تشکیل می‌دهند. شفق قطبی در طوفان های شدید خورشیدی به وضوح قابل مشاهده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید