|

آغاز برنامه ساخت ۸۴ هزار واحد نهضت ملی مسکن

در راستای مولدسازی اراضی بخش خصوصی، تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان ملی زمین و مسکن با شرکت‌های پیشران برای ساخت ۸۴ هزار واحد نهضت ملی مسکن منعقد شد.

آغاز برنامه ساخت ۸۴ هزار واحد نهضت ملی مسکن
کد مطلب : 37185

امروز در محل وزارت راه و شهرسازی تفاهم‌نامه تأمین ۲۶۰۰ هکتار زمین برای احداث ۸۴ هزار واحد نهضت ملی مسکن بین سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت‌های پیشران بخش خصوصی به امضا رسید.

در این برنامه که از آن به عنوان بزرگ‌ترین برنامه مشارکت ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن با بخش خصوصی یاد می‌شود، ارسلان مالکی - سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن - گفت: تاکنون ۲۸ هزار هکتار زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن تامین شده که منجر به اتصال ۶۰۰ هزار متقاضی می شود.

وی افزود: همچنین ۲۲ هزار هکتار زمین در مراحل تصویب و الحاق است که مجموع اراضی تامین شده را به ۵۰ هزار هکتار می رساند.

مالکی درباره تفاهمنامه امروز اظهار کرد: طبق تفاهم نامه‌ای که امروز با دستگاه‌های مختلف منعقد می‌شود بخشی از تامین زمین توسط سازمان ملی و بخش دیگر توسط شرکت‌های بخش خصوصی تامین می‌شود. در واقع دستگاه‌ها از زمین‌های خودشان که قابلیت تغییر کاربری دارند برای خانه‌دار کردن کارکنان خود استفاده می‌کنند.

در این برنامه هفت شرکت بخش خصوصی در ۴ استان آذربایجان شرقی، قزوین، یزد و کرمان مجموعا تامین مسکن برای ۸۴ هزار واحد به منظور خانه‌دار کردن پرسنل و کارکنان کارخانجات صنعتی و صنایع پیشران صنعتی را بر عهده گرفتند.

سازمان ملی زمین و مسکن در راستای مولدسازی و مشارکت بخش خصوصی در طرح نهضت ملی مسکن، اقدام به انعقاد تفاهم‌نامه با شرکت‌های پیشران صنعت‌شهرها  می کند.

سازمان ملی زمین و مسکن همچنین ۱۶۹۴ هکتار زمین را در استان یزد به شرکت‌های چادرملو، جهان آباد میبد، سنگ آهن مرکزی و سنگ آهن کویر واگذار خواهد کرد تا به ساخت ۴۴ هزار و ۳۵۰ واحد مسکونی در شهرهای اردکان، میبد، بافق و مروست اقدام کنند.

میزان اراضی در نظر گرفته شده برای شهر اردکان ۴۰۰ هکتار معادل ۱۲ هزار واحد مسکونی و برای شهر میبد و بافق نیز هر کدام ۶۰۰ هکتار معادل ۱۵ هزار واحد مسکونی است. سازمان ملی زمین و مسکن در شهر مروست نیز ۹۴ هکتار زمین معادل ساخت ۲ هزار و ۳۵۰ واحد مسکونی واگذار خواهد کرد.

دو شهر بم و هرات در استان کرمان دیگر مناطق این تفاهم‌نامه هستند که با واگذاری ۸۰۰ هکتار زمین از سوی سازمان ملی زمین و مسکن به شرکت عمران ارگ جدید بم، ساخت ۳۷ هزار واحد مسکونی در آن‌ها آغاز خواهد شد.

واگذاری ۱۲۰ هکتار زمین برای ساخت ۲۲۵۰ مسکن در آذربایجان شرقی بر اساس این تفاهمنامه ۱۲۰ هکتار زمین در استان آذربایجان شرقی، به شرکت مس مونگون واگذار خواهد شد که ۱۱۰ هکتار آن در تبریز و ۱۰ هکتار آن در شهر ورزقان قرار دارد.

قزوین، دیگر صنعت شهر این تفاهمنامه است که با واگذاری ۴.۲ هکتار زمین در محدوده توسط سازمان ملی زمین و مسکن به شرکت کیان الماس الموت، شاهد ساخت ۴۰۰ واحد مسکونی خواهد بود.

 

دیدگاه تان را بنویسید