|

۲۹ هزار هکتار زمین برای طرح نهضت ملی مسکن تامین شد

سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به تأمین ۲۹ هزار هکتار زمین برای نهضت ملی مسکن و انجام روند الحاق ۱۹ هزار هکتار زمین دیگر، از خبر داد.

۲۹ هزار هکتار زمین برای طرح نهضت ملی مسکن تامین شد
کد مطلب : 37658

ارسلان مالکی با اشاره به برگزاری جلسه شورای‌عالی مسکن، اظهار داشت: در این جلسه ارزیابی عملکرد استان‌ها در بخش مسکن و وضعیت دستگاه‌ها از نظر تأمین زمین تا اجرا و پیشرفت نهضت ملی، مسکن روستایی، بافت فرسوده و الحاق اراضی مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: بر اساس دستور رئیس‌جمهور مقرر شد وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و کشور به بازرسی استان‌های دارای عقب‌ماندگی در این حوزه اقدام و با افرادی که کوتاهی کردند، برخورد شود، طی این بازرسی‌ها مشخص می‌شود عقب‌ماندگی‌ها به دلیل اهمال بوده یا خیر.

سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن درباره زمان بازرسی‌ها، اظهار کرد: تلاش شده نتایج این بازرسی‌ها به جلسه بعدی شورای‌عالی مسکن برسد که طبق خواسته رئیس‌جمهور کمتر از یک ماه دیگر جلسه بعدی برگزار می‌شود.

مالکی درباره روند تأمین زمین در استان‌ها با بیان اینکه روند تأمین زمین به نسبت قبل بهتر شده و سرعت گرفته است، توضیح داد: در برخی استان‌ها تأمین زمین خوب پیش رفته و تاکنون بیش از ۲۹ هزار هکتار زمین برای نهضت ملی مسکن تأمین شده است.

وی سهم سازمان زمین و مسکن از نهضت ملی مسکن در سال اول را تأمین زمین برای ۳۰۰ هزار نفر دانست و گفت: طی این دو سال باید ۶۰۰ هزار نفر تأمین زمین شده باشد و ما بیش از تکلیف خود عمل کرده‌ایم.

سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن با بیان اینکه به جز ۲۹ هزار هکتار زمینی که تأمین شده ۱۹ هزار هکتار زمین دیگر نیز در حال الحاق داریم، تصریح کرد: سازمان ملی زمین و مسکن بیش از سهمیه خود زمین تأمین کرده است؛ اما شاخصی به نام شاخص متقاضی وجود دارد؛ یعنی در مناطقی زمین بیش از متقاضی وجود دارد و در مناطقی، زمین تأمین شده به تعداد متقاضی نیست.

وی گفت: بیشترین تأمین زمین به ترتیب در استان‌های فارس، سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، خوزستان و خراسان جنوبی بوده و استان‌های کرمان، همدان، کهگیلویه و بویراحمد و کردستان در آخر فهرست تأمین زمین قرار دارند.

مالکی ادامه داد: فارس باوجود تأمین زمین بالا در ابتدای فهرست استان‌های دارای کمبود زمین نیز وجود دارد چرا که تعداد متقاضی زیادی دارد.

این مقام مسوول خاطرنشان کرد: استان‌های کردستان، همدان و کهگیلویه و بویراحمد در تأمین زمین عقب هستند و این موضوع ناشی از اهمال نیست چرا که در برخی مناطق محدودیت وجود داشته است، به طور مثال به دلیل توپوگرافی زمین منطقه، جنگل و کشاورزی بودن اراضی کردستان ما محدودیت تأمین زمین دولتی در این استان داریم.

مراحل الحاق ۱۳ هزار و ۹۰۰ هکتار اراضی به اتمام رسیده است

سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن درباره میزان زمین شناسایی شده و فرایند الحاق توضیح داد: در وزارت راه و شهرسازی مقدمات الحاق اراضی را فراهم کردیم و تاکنون ۵۶ هزار و ۷۱۲ هکتار زمین شناسایی و برای الحاق به کارگروه‌های امور زیربنایی معرفی شده است.

مالکی بیان کرد: تا کنون در ۱۳ هزار و ۹۰۰ هکتار از این زمین‌ها مراحل تصویب و الحاق تمام شده و ۱۹ هزار و ۴۸۳ هکتار زمین نیز در مراحل الحاق قرار دارد.

وی با بیان اینکه با الحاق ۲۳ هزار و ۳۳۰ هکتار مخالفت شده است، افزود: علت مخالفت با الحاق اراضی به دلیل شرایط کالبد زمین، مسائل زیست‌محیطی و تأمین‌نشدن تأسیسات زیربنایی بوده است.

سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن در ادامه با اعلام آمادگی مشارکت برای الحاق اراضی بخش خصوصی باتوجه‌به مکان‌یابی طرح نهضت ملی مسکن گفت: اراضی خصوصی برای الحاق باید دو شرط داشته باشند، نخست اینکه معیار حقوقی مالکیت یعنی مالک قطعی زمین مشخص باشد، دوم اینکه اراضی درجه یک و دو کشاورزی نباشند چرا که طبق قانون نمی‌توان از این اراضی در بخش مسکن استفاده کرد، بنابراین دو شرط بررسی شده و بعد با مالک توافق انجام می‌شود.

نحوه واگذاری زمین در ویلایی سازی

مالکی درباره نحوه واگذاری زمین در ویلایی سازی اظهار کرد: در این حوزه تلاش بر این است که زمین به خود متقاضیان واگذار شده و ساخت خانه بر عهده آنها باشد؛ اما در برخی شهرها دهک‌های اول و دوم قادر به ساخت نیستند و واگذاری به متقاضیان ساخت با رعایت این نکته انجام می‌شود که به تعداد متقاضیان شهر زمین تک‌واحدی ویلایی سازی داشته باشیم.

وی افزود: تاکنون بیش از ۱۳۶ هزار قطعه زمین برای ویلایی سازی واگذار شده است، البته همه‌جا به دلیل شاخص متقاضی این امکان وجود ندارد و در بعضی شهرها به‌ناچار باید به سمت ساخت طبقات بیشتر برویم تا تعداد بیشتری متقاضی را پاسخ دهیم.

سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن گفت: بسیاری از زمین‌هایی که الحاق شده نیاز به آماده‌سازی دارد تا به بخش خصوصی واگذار شود و بسیاری از زمین‌ها هم در حال الحاق هستند.

وضعیت واگذاری زمین‌های دولتی

مالکی با بیان اینکه واگذاری اراضی مازاد دولتی بعد از دستور رئیس‌جمهور رشد چشمگیری داشته است، افزود: تاکنون ۱۰ هزار هکتار از اراضی مازاد سایر دستگاه‌های دولتی شناسایی شده که ۴ هزار و ۶۹۵ هکتار اخذ سند شده، ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از دستور کار خارج شده و ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار در مراحل اخذ سند قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: بیشترین همکاری و شناسایی اراضی و اخذ سند مربوط به وزارت جهاد کشاورزی بوده و وزارت راه و شهرسازی و وزارت علوم در رده‌های بعدی قرار دارند. بیشترین باقی‌مانده اراضی هم مربوط به وزارت علوم است؛ چراکه اراضی زیادی در دانشگاه‌ها وجود دارد، در مورد نیروهای مسلح هم با توافق پیش می‌رویم.

هنوز به سامانه سادا دسترسی پیدا نکرده‌ایم

سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن درباره دسترسی وزارت راه و شهرسازی به اطلاعات سامانه سادا گفت: مذاکراتی انجام شده تا این اتفاق رخ دهد و بیشتر موارد نرم‌افزاری و سامانه‌ای است که باید برای ایجاد دسترسی ما فراهم شود.

مالکی مهم‌ترین دلیل مقاومت دستگاه‌ها در واگذاری زمین را نگرانی برای طرح‌های آینده این سازمان‌ها و کمبود زمین دانست و گفت: ما این اطمینان را می‌دهیم هر زمانی که دستگاهی نیاز به زمین داشته باشد از اراضی حریم نیاز آن دستگاه را تأمین کنیم.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین