|

جزئیات جدید از لایحه مالیات بر معاملات مکرر مسکن

سرپرست دفتر اقتصادِ مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به تحقق شعار سال با وضع مالیات بر معاملات مکرر مسکن، گفت: هر گونه انتقال مالکیت اعم از فروش وکالتی نیز مشمول مالیات بر معاملات مکرر مسکن است.

جزئیات جدید از لایحه مالیات بر معاملات مکرر مسکن
کد مطلب : 37691

ابوالفضل نوروزی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به لایحه وضع مالیات بر معاملات مکرر مسکن اظهار داشت: این طرح به هیچ عنوان مردم و نیاز مصرفی را شامل نمی‌شود و اگر یک فرد حقیقی و حقوقی یک ملک را چند سال پیش خریداری کرده و در حال حاضر قصد فروش آن را دارد، مطابق متن لایحه مشمول مالیات بر معاملات مکرر مسکن نمی‌شود.

سرپرست دفتر اقتصادِ مسکن وزارت راه و شهرسازی در تشریح دیگر معافیت‌های در نظر گرفته شده در لایحه مالیات بر معاملات مکرر گفت: یک فرد حقیقی یا حقوقی می‌تواند «یک ملک» را خریداری و زیر یک سال «همان ملک» فروخته و مشمول مالیات بر معاملات مکرر نشود، اما برای خرید و فروش ملک دوم به بعد مشمول مالیات بر معاملات مکرر خواهد شد.

* جزئیات معافیت مالیاتی از معاملات مکرر مسکن

وی افزود: از سوی دیگر فرضا اگر یک نفر 100 ملک و مسکن در سال خریداری کرده و زیر یک سال این واحدهای مسکونی را به فروش نرساند، مشمول مالیات 60 درصدی در سال اول نخواهد شد.

نوروزی با اشاره به اینکه ساخت مسکن و تولید به طور کامل مشمول این مالیات نخواهد شد، گفت: اگر فرضا یک شخص حقیقی یا حقوقی در لحظه 100 ملک را ساخته و آن را به فروش برساند، مشمول مالیات بر معاملات مکرر نخواهد شد.

سرپرست دفتر اقتصادِ مسکن وزارت راه و شهرسازی در تشریح اهداف وضع این پایه مالیاتی تاکید کرد: این طرح موجب هدایت سرمایه‌ها از سوداگرای و دلالی به حوزه تولید مسکن خواهد شد و کاملا مبتنی بر شعار سال هم است.

* فروش وکالتی مشمول مالیات بر معاملات مکرر مسکن است/ انتقال مالکیت ناشی از ارث مشمول مالیات نیست

وی ادامه داد: همزمان با وضع این پایه مالیاتی با کاهش تقاضاهای سوداگری و غیر مصرفی زمینه کنترل قیمت در بازار مسکن مهیا شده و موتور تولید تورم در اقتصاد خاموش می‌شود.

نوروزی با اشاره به رشد تولید در صورت وضع این پایه مالیاتی گفت: به دلیل هدایت سرمایه‌ها از سمت دلالی مسکن به تولید وضع مالیات برر معاملات مکرر به رشد تولید ختم خواهد شد.

این مقام مسئول تاکید کرد: هر گونه انتقال مالکیت اعم از فروش وکالتی نیز مشمول مالیات بر معاملات مکرر مسکن است.

سرپرست دفتر اقتصادِ مسکن وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: انتقال مالکیت ناشی از ارث مشمول مالیات نیست.

 

دیدگاه تان را بنویسید