|

کاهش دما تا ۱۸ درجه و چند توصیه به کشاورزان/هشدار سیلاب و کولاک و لغو پروازها در ۲۵ استان

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: از‌ اوایل وقت روز جمعه ۲۲ اسفند تا اواخر وقت جمعه، بارش برف و باران، کاهش دما و یخبندان، رخداد مه، کاهش دید و در مناطق کوهستانی کولاک برف، در ۲۵ استان کشور پیش‌بینی می‌شود

کاهش دما تا ۱۸ درجه و چند توصیه به کشاورزان/هشدار سیلاب و کولاک و لغو پروازها در ۲۵ استان
کد مطلب : 3791

صادق ضیائیان در گفت و گو با خبرنگار تراز اقتصاد در تشریح آخرین وضعیت جوی کشور بیان کرد: ‌سامانه بارشی که از غرب و شمال غرب وارد کشور شده است، در نیمه غربی کشور، سواحل خزر و مرکز کشور فعال است.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی افزود: این سامانه روز آینده ضمن تقویت با حرکت خود به سمت شرق در اغلب مناطق کشور غیر از جنوب و جنوب شرق فعال خواهد بود.

وی ادامه داد: این سامانه روز شنبه ۲۳ اسفند در سواحل خزر و شمال شرق‌ کشور سبب بارش برف و باران خواهد شد و سپس از کشور خارج می‌شود.

ضیائیان افزود: با توجه به عبور سامانه در زمان کوتاه، فعالیت سامانه در اغلب نقاط کشور با وزش باد شدید همراه است همچنین در ارتفاعات و مناطق سردسیر کولاک برف پیش‌بینی می‌شود.

* هشدار سیلاب و کولاک و لغو و تأخیر پروازها در ۲۵ استان

وی اظهار کرد: از‌ اوایل وقت جمعه ۱۳۹۹/۱۲/۲۲ تا اواخر وقت جمعه بارش برف و باران، کاهش دما و یخبندان، رخداد مه، کاهش دید و در مناطق کوهستانی کولاک برف پیش‌بینی می‌شود این شرایط در استان‌های ‌آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، زنجان، همدان، مرکزی، شمال و شرق خوزستان، قم، تهران، البرز، قزوین، سمنان، اصفهان، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، نیمه شمالی استانهای فارس و خراسان رضوی حاکم است.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی ادامه داد: در این راستا آب گرفتگی معابر، بالا آمدن آب رودخانه‌ها، سیلاب، اختلال در تردد، کاهش دید، کولاک در گردنه‌های برفگیر و کوهستانی، احتمال رخداد بهمن در مناطق مستعد و تاخیر یا لغو پروازها پیش‌بینی می‌شود.

* کاهش دما تا ۱۸ درجه و چند توصیه به کشاورزان

ضیائیان گفت: از امروز تا شنبه کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۲ درجه در نیمه شمالی کشور پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: از جمعه ۱۳۹۹/۱۲/۲۲ تا شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۲۳ کاهش ۱۰ تا ۱۵ درجه ای دما در استان های واقع در شمال غرب، غرب، استان‌های ساحلی خزر، دامنه جنوبی البرز و شمال شرق و روز شنبه کاهش ۱۲ تا ۱۸ درجه ای دما در استان های واقع در شمال شرق‌، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، همدان، کردستان، کرمانشاه، زنجان، گیلان، مازندران، گلستان، قزوین، البرز و خراسان شمالی و روز شنبه ‌در خراسان رضوی پ یش ‌بینی می‌شود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی ادامه داد: اثر این شرایط جوی افزایش مصرف سوخت، افت فشار گاز، خسارت به محصولات و تاسیسات کشاورزی و یخ زدگی و لغزندگی جاده ها است که ‌توصیه می‌شود مدیریت توزیع حامل های انرژی و رعایت مصرف بهینه انرژی، محافظت از تاسیسات کشاورزی و سیستم های آبیاری، احتیاط در تردد و استفاده از کودهای پتاسه و آمینو اسید جهت مقابله با تنش سرمایی ناشی از کاهش دما در دستور کار باشد.

* آسمان تهران روز جمعه بارانی است

ضیائیان ادامه داد: در سه روز آینده دریای خزر و خلیج فارس مواج و متلاطم است.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: از روز یکشنبه ۲۴ اسفند تا پایان هفته در اغلب نقاط کشور آسمانی صاف و جوی آرام پیشِ رو خواهیم داشت.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی در تشریح وضعیت جوی پایتخت گفت: آسمان تهران روز آینده ابری همراه با مه رقیق و بارش باران و وزش باد در برخی ساعات وزش باد شدید پیش بینی می‌شود و به تدریج در شب کاهش ابر را در تهران خواهیم داشت، بیشینه و کمینه دما فردا در پایتخت ۱۱ درجه و یک درجه زیر صفر خواهد بود.

ضیائیان گفت: روز آینده‌ اردبیل با کمینه دمای ۱۰ درجه زیر صفر سردترین مرکز استان و بندرعباس با بیشینه دمای ۲۹ درجه بالای صفر گرمترین مرکز استان خواهد بود.

انتهای پیام/


دیدگاه تان را بنویسید