|

آیین‌نامه تأمین مسکن نخبگان و جوانان تدوین‌ می‌شود

مشاور مسکن وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: آیین‌نامه ای در خصوص تامین مسکن نخبگان و جوانان تهیه و تدوین شده است که به زودی مصوبه هیات وزیران را دریافت می‌کند.

آیین‌نامه تأمین مسکن نخبگان و جوانان تدوین‌ می‌شود
کد مطلب : 38002

سیدجواد سادات مشاور حوزه مسکن وزیر راه و شهرسازی با حضور در برنامه تهران ۲۰، بخشی از سیاست‌های وزارتخانه را در حوزه ساماندهی بازار اجاره تشریح کرد و گفت: احداث ۴ میلیون واحد مسکونی سیاست دولت، مجلس و کل حاکمیت است که برای آن تدابیری اندیشیده شد و در این دوره از مدیریت کلان وزارت راه و شهرسازی نیز برنامه‌هایی برای بهبود روند تولید مسکن تدارک دیده شده است.

مشاور وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه برای همراه کردن بانک‌ها در اجرای طرح نهضت ملی مسکن چند روش اتخاذ شده است در بیان روش‌های اتخاذ شده توضیح داد: اختصاص بانک‌های تخصصی به بزرگ پروژه‌ها از جمله راهکارهای اتخاذ شده به شمار می‌رود. به عنوان نمونه، پروژه‌هایی که مربوط به دستگاه‌های نظامی می‌شود تسهیلات نهضت ملی از طریق بانک‌های تخصصی همان دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها پرداخت می‌شود.

سادات گفت: در این دوره اجرای تعدادی از قراردادهای منعقد شده طرح نهضت ملی مسکن را به بانک‌ها واگذار کردیم که تاکید شده است که بانک‌های مشارکت کننده صرفاً برای ساخت در طرح نهضت ملی مسکن حضور داشته باشند. هدف از این کار سرعت دادن به اجرای طرح نهضت ملی مسکن است.

وی ادامه داد: جلسه شورای عالی مسکن پیشین با حضور تمامی بانک‌ها تشکیل شد و در آن جلسه نیز که به ریاست رئیس‌جمهور برگزار شد تاکید شده تا بانک‌های در اجرای طرح نهضت ملی مسکن مشارکت بیشتری باشند. در حال حاضر بانک مسکن بهترین عملکرد را در اجرای طرح نهضت ملی مسکن داشته و بانک ملت نیز بعد از بانک مسکن عملکرد مناسبی داشته است. امسال برنامه ریزی شده تا بانک‌ها مشارکت بیشتری در اجرای طرح نهضت ملی مسکن داشته باشند.

مشاور مسکن وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: در موضوع زمین نیز تفاهم‌نامه های مناسبی با وزارتخانه‌ها و نهادها و سازمان‌ها منعقد شده است. در این تفاهمات مقرر شده تا سایر دستگاه‌ها ضمن تأمین زمین برای کارکنان خود بخشی از واحدهایی را که در همکاری با وزارت راه و شهرسازی احداث می‌شود در اختیار متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن معرفی شده از سوی وزارتخانه قرار بدهند.

سادات با تاکید بر اینکه سایر دستگاه‌ها نیز در اجرای طرح نهضت ملی مسکن پای کار هستند، گفت: در رابطه با مسکن کارگری با شرکت‌های بزرگ از جمله فولادی‌ها، پتروشیمی‌ها و دیگر صنایع تفاهماتی انجام شده است. هم اکنون لیست کارگران فاقد مسکن از سوی صنایع در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است و اراضی برای ساخت مسکن برای این گروه‌ها معرفی شده است که در حال بررسی شرایط زمین قرار دارد تا در شورای عالی شهرسازی و معماری چنانچه نیاز به تغییر کاربری داشته باشد کارهای تغییر کاربری برای آنها انجام شود.

وی تصریح کرد: یکی از اولویت‌های اصلی دولت ساخت مسکن برای واحدهای صنعتی بزرگ است که برخی از آنها نیز آغاز شده است.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در خصوص اقشاری از جامعه که در شغل‌هایی غیرثابت مشغول به فعالیت هستند و توان ارائه فیش‌های حقوقی و ضامن را ندارند، گفت: از ابتدای دولت سیزدهم از طریق معاونت علمی نخبگان ریاست‌جمهوری پیگیری مسکن نخبگان و جوانان بوده و هستیم.

سادات افزود: آئین‌نامه ای در خصوص تأمین مسکن نخبگان و جوانان تهیه و تدوین شده است که به زودی مصوبه هیأت وزیران را دریافت می‌کند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود از رایزنی با وزارت اقتصاد و بانک مرکزی برای افزایش رقم تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن خبر داد و در خصوص بازپرداخت تسهیلات نیز یادآور شد: مقرر شده تا برای دهک‌های یک تا سه درآمدی بخشی از بازپرداخت تسهیلات از طریق صندوق تأمین شود تا این گروه‌ها بتوانند در طرح نهضت ملی مسکن صاحب خانه شوند.

سادات در پاسخ به سوالی مبنی بر راهکار دولت برای نرخ سود تسهیلات برای گروه‌های متوسط درآمدی اعلام کرد: برای دهک‌های ۴ تا ۹ درآمدی نرخ سود تسهیلات نهضت ملی مسکن بیشتر از ۱۸ درصد است.

وی تاکید کرد: تمرکز دولت برای دهک‌های یک تا سه درآمدی است و در خصوص وثیقه نیز خود ملک به عنوان وثیقه و ضمانت برای بانک در نظر گرفته می‌شود.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در خصوص صندوق ملی مسکن نیز گفت: مقرر است تا بخشی از بازپرداخت تسهیلات مسکن مهر به صندوق ملی مسکن برگردد که از محل همین منابع وزارت راه و شهرسازی توانست ۷۰ هزار واحد مسکن مهر را تکمیل و تحویل بدهد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین