|

افزایش قیمت نفت به بیش‌از ۸۶ دلار

قیمت نفت در معاملات امروز بازار جهانی در پی انتظار برای بهبود تقاضا افزایش یافت.

افزایش قیمت نفت به بیش‌از ۸۶ دلار
کد مطلب : 37547

پس از اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد، به علت بهبود در مصرف چین، تقاضا برای نفت رکورد می‌زند، قیمت نفت امروز افزایش یافت.

هر بشکه نفت برنت با ۲ سنت افزایش ۸۶.۱۱ دلار فروخته شد و هر بشکه نفت خام با ۴ سنت افزایش ۸۲.۲۰ دلار معامله شد.

آژانس بین‌المللی انرژی همچنین هشدار داد، کاهش تولید اعلام شده توسط تولیدکنندگان اوپک پلاس می‌تواند کسری عرضه نفت را تشدید کند و به مصرف کنندگان آسیب بزند.

در میانه کاهش نگرانی‌ها در مورد بحران بانکی ماه گذشته و همچنین تصمیم غافلگیرکننده هفته گذشته اوپک پلاس برای کاهش تولید بیشتر، هر دو شاخص نفتی در مسیر ثبت چهارمین هفته افزایشی قرار دارند.

تا این لحظه نفت برنت افزایش هفتگی ۱.۳ درصد و نفت خام آمریکا افزایش هفتگی ۲ درصدی را ثبت کرده‌اند.

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماهانه خود اعلام کرد، پیش‌بینی می‌شود، تقاضا برای نفت در جهان ۲ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۳ افزایش یابد و به رقم بی سابقه ۱۰۱.۹ میلیون بشکه در روز برسد که دلیل اصلی آن مصرف قوی از سوی چین پس از برداشتن محدودیت‌های کرونایی است.

بر اساس این گزارش، تقاضا برای سوخت جت نیز ۵۷ درصد در سال ۲۰۲۳ رشد خواهد داشت.

اما اوپک روز پنج شنبه وجود خطرات برای کاهش قیمت نفت با توجه به تقاضا در تابستان را بخشی از دلیل تصمیم خود برای کاهش بیشتر تولیدش اعلام کرد.

فیونا سینکوتا، تحلیلگر سیتی ایندکس در یادداشتی نوشت: «قیمت نفت با نشانه‌هایی از افزایش تقاضا در چین بالا رفته است.»

آژانس بین‌المللی انرژی با اشاره به افزایش تولید یک میلیون بشکه‌ای کشور‌های خارج از اوپک در مقابل کاهش ۱.۴ میلیون بشکه‌ای تولیدکنندگان این گروه، اعلام کرد، انتظار دارد عرضه نفت در جهان تا پایان سال جاری میلادی ۴۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یابد.

از طرفی کاهش شاخص دلار آمریکا نشان می‌دهد که بانک مرکزی آمریکا به پایان چرخه افزایش نرخ بهره نزدیک می‌شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید