|

تولید 2.5 میلیون بشکه‌ای نفت ایران در اسفند

جدیدترین گزارش اوپک نشان داد ایران اسفندماه 1401 روزانه 2 میلیون و 567 هزار بشکه نفت تولید کرده و میزان تولید نفت ایران در زمستان پارسال 36 هزار بشکه نسبت به مدت مشابه سال پیش بیشتر شده، اما نسبت به 3 ماهه پاییز 1401 دو هزار بشکه در روز کم‌تر شده است.

تولید 2.5 میلیون بشکه‌ای نفت ایران در اسفند
کد مطلب : 37556

سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام، اوپک در جدیدترین گزارش خود به نقل از منابع ثانویه اعلام کرد: تولید نفت ایران در ماه مارس ۲۰۲۳ برابر با اسفند ۱۴۰۱ به ۲ میلیون و ۵۶۷ هزار بشکه در روز رسیده که نسبت به ماه پیش از آن ۸ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

ایران در ماه فوریه (بهمن ماه) ۲ میلیون و ۵۷۴ هزار بشکه نفت در روز تولید کرده بود.

بر اساس گزارش‌های اوپک، ایران در ژانویه ۲۰۲۳ برابر با دی ۱۴۰۱ به ۲ میلیون و ۵۵۴ هزار بشکه در روز نفت تولید کرده است.

این میزان در دسامبر (آذر ماه) ۲ میلیون و ۵۷۹ هزار بشکه نفت در روز، در ماه نوامبر (آبان ماه) ۲ میلیون و ۵۷۹ هزار بشکه نفت در روز، در ماه اکتبر (مهر ماه) ۲ میلیون و ۵۶۱ هزار بشکه نفت در روز بوده است.

ایران در ماه آوریل یا فروردین ماه ۱۴۰۰ جایگاه چهارمین تولیدکننده نفت اوپک را از کویت گرفته بود و از آن زمان تا مهر ماه ۱۴۰۰ (اکتبر ۲۰۲۱) این جایگاه را حفظ کرده بود، اما در ماه نوامبر یعنی آبان ماه ۱۴۰۰، بار دیگر تولید نفت کویت از ایران پیشی گرفت و در جایگاه چهارم نشست و ایران به رتبه ۵ بازگشت.

در حال حاضر، کشورهای عربستان با تولید ۱۰ میلیون و ۴۰۵ هزار بشکه در روز، عراق با تولید ۴ میلیون و ۳۵۸ هزار بشکه در روز و امارات با ۳ میلیون و ۳۸ هزار بشکه در روز، سه کشور بزرگ تولیدکننده نفت اوپک به شمار می‌روند.

کویت با تولید ۲ میلیون و ۶۷۸ هزار بشکه در روز چهارمین تولیدکننده اوپک است.

ایران، پیش از تحریم‌های آمریکا از سال ۲۰۱۸، سومین تولیدکننده‌ بزرگ نفت اوپک پس از عربستان و عراق بود.

با توجه به اینکه ایران در سه ماه نخست سال ۲۰۲۳ روزانه ۲ میلیون و ۵۶۵ هزار بشکه نفت تولید کرده است، تولید نفت این کشور در سه ماه نخست ۲۰۲۳ نسبت به سه ماهه پایانی ۲۰۲۲ کاهش ۲ هزار بشکه در روز را نشان می‌دهد اما نسبت به سه ماهه نخست سال ۲۰۲۲ افزایش ۳۶ هزار بشکه‌ای داشته است.

ایران در سه ماه نخست سال ۲۰۲۲ روزانه ۲ میلیون و ۵۲۹ هزار بشکه، در سه ماهه دوم ۲ میلیون و ۵۵۵ هزار بشکه و در سه ماهه سوم امسال ۲ میلیون و ۵۶۲ هزار بشکه در روز و در سه ماه چهارم ۲ میلیون و ۵۶۷ هزار بشکه در روز نفت تولید کرده است.

ایران در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۱ روزانه ۲ میلیون و ۴۷۲ هزار بشکه نفت تولید کرده بود.

ایران به طور متوسط در سال ۲۰۲۲ روزانه ۲ میلیون و ۵۵۴ هزار بشکه نفت تولید کرده است، این رقم به طور متوسط در سال ۲۰۲۱ روزانه ۲ میلیون و ۳۹۲ هزار بشکه نفت و در سال ۲۰۲۰ روزانه یک میلیون و ۹۹۱ هزار بشکه نفت بوده است.

به این ترتیب ایران در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال ۲۰۲۱ روزانه ۱۶۲ هزار بشکه بیشتر تولید نفت داشته است. تولید نفت ایران در ۲۰۲۱ نیز نسبت به سال ۲۰۲۰ نیز ۴۰۱ هزار بشکه در روز افزایش یافته بود.

ایران در سال ۲۰۱۹ روزانه ۲ میلیون و ۳۵۶ هزار بشکه، در سال ۲۰۱۸ روزانه ۳ میلیون و ۵۵۳ هزار بشکه و در سال ۲۰۱۷ روزانه ۳ میلیون و ۸۱۳ هزار بشکه نفت تولید کرده است.

* کاهش ۸۶ هزار بشکه‌ای نفت اوپک در نخستین ماه ۲۰۲۳

بر اساس این گزارش، تولید نفت ۱۳ کشور عضو این سازمان در ماه مارس ۲۰۲۳ (اسفند ۱۴۰۱) ۲۸ میلیون و ۷۹۷ هزار بشکه در روز عنوان شده است که کاهش روزانه ۸۶ هزار بشکه‌‌ای نسبت به ماه فوریه را نشان می‌دهد.

اوپک در ماه فوریه روزانه ۲۸ میلیون و ۸۸۳ هزار بشکه نفت تولید کرده بود.

بر اساس این گزارش، متوسط تولید نفت اوپک در سال ۲۰۲۲ به روزانه ۲۸ میلیون و ۸۶۵ هزار بشکه رسیده است که نسبت به سال پیش از آن افزایش ۲ میلیون و ۵۲۰ هزار بشکه‌ای را نشان می‌دهد.

رقم تولید اوپک در سال ۲۰۲۱ به طور متوسط برابر با ۲۶ میلیون و ۳۴۵ هزار بشکه در روز عنوان شده است.

گروه اوپک پلاس از ماه سپتامبر توافق کرده بودند که از میزان تولید خود کم کنند؛ این رقم برای ماه اکتبر( ۲۰۲۲) ۱۰۰ هزار بشکه در روز بود که اوپک در آن ماه به تنهایی ۲۱۰ هزار بشکه در روز از تولید خود کم کرده بود.

همچنین اوپک پلاس در ادامه روند کاهش تولید خود با توجه به شرایط اقتصادی در جهان و پیش بینی تقاضا برای نفت در جهان توافق کردند تا از ماه نوامبر به بعد روزانه ۲ میلیون بشکه در روز از تولید خود بکاهند.

اوپکی‌ها قرار است این روند کاهشی را تا پایان سال ۲۰۲۳ ادامه دهند. اما روسیه در ماه مارس اعلام کرد، رقم تولید خود را داوطلبانه ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش می‌دهد و چون این اقدام داوطلبانه است، نیازی به مشورت با اوپک پلاس ندارد.

هفته گذشته گروه اوپک پلاس با تصمیم یک کاهش تولید ۱.۶ میلیون بشکه‌ای دیگر، بازار را غافلگیر کردند و قرار شد این گروه از ماه می تا پایان ۲۰۲۳ میزان کاهش تولید خود را در مجموع روزانه به ۳.۶ میلیون بشکه برسانند.

 

دیدگاه تان را بنویسید