|

مهر تائید اوپک بر برتری ذخایر گازی ایران و رشد صادرات

آمار سالانه اوپک نشان داد ایران همچنان دارنده دومین ذخایر گاز طبیعی قطعی بزرگ در جهان است و صادرات سالانه خود را افزایش داده است.

مهر تائید اوپک بر برتری ذخایر گازی ایران و رشد صادرات
کد مطلب : 39040

به گزارش ایسنا، آمار منتشره در بولتن آماری سالانه ۲۰۲۳ اوپک نشان داد ذخایر گاز طبیعی قطعی ایران در سال ۲۰۲۲، حدود ۳۳.۹۸۸ تریلیون متر مکعب بوده که نسبت به سال ۲۰۲۱، تثبیت شده است و پس از روسیه با ذخایر قطعی ۴۷.۷۵۹ تریلیون متر مکعب، در رتبه دوم جهان ایستاده است.

ذخایر گاز طبیعی قطعی قطر در سال میلادی گذشته، ۲۳.۸۳۱ تریلیون متر مکعب بوده که نسبت به سال ۲۰۲۱ تغییری نداشت. پس از قطر، آمریکا با ذخایر قطعی ۱۶.۳۹۶ تریلیون متر مکعب و ترکمنستان با ذخایر قطعی ۱۳.۹۵۰ تریلیون متر مکعب قرار گرفت.

بر اساس آمار اوپک، تولید گاز طبیعی قابل عرضه به بازار ایران در سال ۲۰۲۲، به ۲۶۲.۲۶۱ میلیارد متر مکعب رسید که در مقایسه با ۲۵۷.۱۱۹ میلیارد متر مکعب در سال ۲۰۲۱، رشد دو درصدی نشان داد و بالاترین تولید در میان اعضای اوپک بود. در میان کشورهای عضو اوپک، عربستان سعودی با تولید ۱۲۲.۸۹۵ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی قابل عرضه و الجزایر با تولید ۱۰۰.۵۱۳ میلیارد متر مکعب، در رتبه های دوم و سوم بعد از ایران قرار گرفتند. اما در سطح جهانی، تولید گاز ایران پس از آمریکا و روسیه در رتبه سوم قرار گرفت.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین