|

قبض برق مشترکان پُرمصرف خانگی چگونه محاسبه می‌شود؟

مدیرکل دفتر امور مشتریان توانیر گفت: نرخ قبض برق مشترکان با مصرف بیش از ۲ برابر الگو، معادل ۳.۵ برابر نرخ خدمات تامین برق محاسبه می‌شود.

قبض برق مشترکان پُرمصرف خانگی چگونه محاسبه می‌شود؟
کد مطلب : 39115

عبدالامیر یاقوتی، مدیرکل دفتر امور مشتریان توانیر در تشریح الگوی مصرف، گفت: الگوی مصرف شاخصی است که مشترکان برق با برنامه‌ریزی به نحوی اقدام به استفاده از وسایل برقی کنند که بسیاری از مشترکان به آن شیوه زندگی می‌‎کنند.

وی با بیان اینکه قیمت برق به شدت وابسته به میزان رعایت الگوی مصرف است، اظهار داشت: مبلغ برق مشترکانی که زیر الگو مصرف می‌کنند با نرخ‌های بسیار مخفف محاسبه می‌شود و مبلغ قبوض برق آن دسته از مشترکانی که بیش از الگو مصرف می‌کنند به صورت پلکانی غیر یارانه‌ای محاسبه می‌شود؛ به عبارت دیگر به بخش مازاد برق مصرفی یارانه کمتری تعلق می‌گیرد.

مدیرکل دفتر امور مشتریان توانیر توضیح داد: تعرفه‌های برق در چهار سطح الگو، 1.5 برابر الگو، 2 برابر الگو و بیش از 2 برابر تقسیم می‌شود؛ مابه‌التفاوت نرخ قبض برق مشترکان با مصرف مازاد تا 1.5 برابر الگو معادل 1.5 برابر نرخ خدمات تامین برق، با مصرف 1.5 تا 2 برابر الگو معادل 2.5 برابر نرخ خدمات تامین برق و نرخ قبض برق مشترکان با مصرف بیش از 2 برابر الگو معادل 3.5 برابر نرخ خدمات تامین برق محاسبه می‌شود.

وی گفت: برای مثال چنانچه مشترکی در شهر تهران 700 کیلووات ساعت برق مصرف کرده باشد؛ در چنین شرایطی تا 300  کیلووات ساعت بر اساس نرخ الگو (45 هزار تومان)، از 300 تا 450 کیلووات ساعت تا 1.5 برابر نرخ الگو (75 هزار تومان) و 150 کیلووات ساعت بعدی که معادل با دوبرابر الگو است با ضریب 2.5 محاسبه می‌شود ( 165 هزار تومان) و 100 کیلووات ساعت باقی‌مانده با ضریب 3.5 برابر محاسبه می‌شود (154 هزار تومان) در مجموع با احتساب 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده  و 10 درصد نرخ عوارض برق مجموع قبض برق یک مشترک تهرانی در پایان یک ماه با مصرف 700 کیلووات ساعت برابر با 510 هزار تومان می‌شود.

یاقوتی ادامه داد: چنانچه همین مشترک با رعایت الگوی مصرف، اقدام به مصرف بهینه برق کند و میزان مصرف خود را به 250 کیلووات ساعت برساند، 100 کیلووات ساعت آن با نرخ 70 تومان (7000 تومان)، 100 کیلووات دوم با نرخ 80 تومان (8000 تومان) و 50 کیلووات ساعت با نرخ 170 محاسبه می‌شود (8500 تومان) که در مجموع مبلغ قبض برق این مشترک برای یک ماه این مشترک، معادل 23 هزار تومان خواهد شد.

مدیرکل مدیریت انرژی و امور مشتریان شرکت توانیر تاکید کرد: در چنین شرایطی اگر میزان مصرف برق یک مشترک سه برابر رشد کند، مبلغ قبض برق همان مشترک 20 برابر افزایش می‌یابد. این در حالی است که فرصت صرفه‌جویی و مصرف بهینه انرژی با تغییر سبک زندگی برای همه مشترکان فراهم است.

وی یادآور شد: مجوز برخورد با مشترکان پرمصرف وجود دارد، اما تلاش و سعی ما بر این است در حد امکان از این اهرم استفاده نشود، اما با توجه به اینکه مشترکان پرمصرف شناسایی شده‌اند و برای این دسته از افراد پیام اخطار و هشدار ارسال شده است، بر این اساس معمولا مصرف این مشترکان در زمانی که شبکه نیاز دارد محدود می‌شود.

یاقوتی هوشمندترین تجهیز برای کنترل مدیریت مصرف را خود مشترکان برشمرد و گفت: افراد از چند و چون فعالیت‌های خود به خوبی آگاه هستند و به راحتی دو - سه ماه را می‌توانند با برنامه‌ریزی مدیریت کنند و مصرف خود را در سطح الگو یا کمتر از آن قرار دهند.

وی در ادامه از کاهش سرانه مصرف برق خانوار در سال گذشته خبر داد و بیان کرد: سرانه مصرف انرژی یک شاخص است و سرانه مصرف خانوار از این مدل پیروی می‌کند که چه میزان انرژی در بخش خانگی مصرف می‌شود و این عدد در تعداد مشترکان و در نهایت بر عدد 12 تقسیم می‌شود؛ طی 10 سال گذشته سرانه مصرف برق در کشور روند صعودی داشت در سال 1400 تقریبا 266 کیلووات ساعت به ازای هر مشترک در ماه به ثبت رسید این رقم در سال 1401 به 258 کیلووات ساعت کاهش یافت؛ پس از هدفمندسازی یارانه‌ها سال گذشته نخستین سالی بود که سرانه مصرف برق خانگی نسبت به سال 1400 حدود 3.5 درصد کاهش یافت.

مدیرکل مدیریت انرژی و امور مشتریان شرکت توانیر درباره تاثیر اجرای تغییر ساعات اداری در کاهش بار مصرف شبکه برق کشور، گفت: با توجه به هدف‌گذاری صورت گرفته در این زمینه قرار بود که 1000 مگاوات میزان مصرف برق در سراسر کشور کاهش یابد و تا به امروز به میزان 88 درصد به این هدف رسیده‌ایم؛ در این زمینه هنوز فرصت باقی مانده و می‌توان انتظار داشت که به هدف‌گذاری تعیین شده دست یابیم و بخشی از ناترازی موجود جبران شود.

وی خاطرنشان کرد: نکته اینکه ساختمان‌های اداری در ایران، بر اساس ممیزی انرژی که انجام شده جزو رده‌های E به بالا قرار دارند و بر این اساس به طور معمول 2 تا 2.5 برابر بیش از حد معمول برق استفاده می‌کنند؛ این امر ناشی از مدل ساختمان‌سازی ادارات، قدمت بناها، تجهیزات سرمایشی، نوع فرهنگ پرسنل و غیره است؛ البته این امر در کل دنیا به همین شکل بوده که نیازمند مدیریت جامع است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین