|

پیش‌بینی بارش‌ها در سال آبی جدید

پیش‌بینی‌ها، تداوم کاهش بارش‌ در حوضه‌های آبریز درجه یک و دو را در روزهای آغازین سال آبی جدید نشان می‌دهد؛ به‌گونه‌ای که این هفته یک حوضه اصلی بدون بارش است و هفته آینده نیز میزان بارش‌ها ناچیز خواهد بود.

پیش‌بینی بارش‌ها در سال آبی جدید
کد مطلب : 39920

بر اساس گزارش موسسه تحقیقات آب، وضعیت کاهش بارش‌ها در سال آبی جدید (ابتدای مهر ۱۴۰۲ - انتهای شهریور ۱۴۰۳) در حوضه‌های آبریز اصلی و درجه دوم تداوم دارد.

طبق این گزارش، برای هفته جاری وقوع بارش‌ در نواحی شمالی به‌خصوص سواحل دریای خزر پیش‌بینی می‌شود. همچنین با توجه ‌به چشم‌انداز بارش پیش‌بینی‌شده برای هفته آینده، وقوع بارش برای مناطق شمالی و شمال غرب کشور مورد انتظار نیست.

حوضه آبریز دریای خزر این هفته با بیشینه بارش ۲۹.۳ میلی‌متری و متوسط محدوده ۲.۴ میلی‌متری بیشترین میزان بارش حوضه‌های آبریز اصلی را دارد. حوضه آبریز فلات مرکزی بیشینه بارش ۲۳ میلی‌متر و متوسط محدوده یک‌دهم میلی‌متری را دارد. حوضه آبریز دریاچه ارومیه نیز بیشینه بارش ۱۶.۸ میلی‌متری با متوسط بارش ۱.۵ میلی‌متر را دارد. حوضه آبریز قره قوم هم بیشینه بارش ۱.۲ میلی‌متری و متوسط محدوده یک‌دهم میلی‌متری دارد.

حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان بیشینه بارش هفت‌دهم میلی‌متری و متوسط محدوده صفر میلی‌متری را تجربه می‌کند. حوضه آبریز مرزی شرق هم این هفته بدون بارش بوده، این هفته از ۳۰ حوضه آبریز درجه‌دو کشور نیز شانزده حوضه بدون بارش است و در هفته منتهی به چهاردهم مهر همه حوضه‌های شش‌گانه اصلی آبریز کشور بارش خواهند داشت.

حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۱۴ مهر بیشینه بارش ۳۴.۱ میلی‌متری و متوسط محدوده ۴.۵ میلی‌متری را خواهد داشت. حوضه آبریز دریاچه ارومیه نیز در هفته آینده بیشینه بارش ۱۴.۶ میلی‌متری با متوسط بارش ۲ میلی‌متر را دارد. در این مدت حوضه آبریز فلات مرکزی بیشینه بارش ۱۲ میلی‌متری و متوسط محدوده چهاردهم میلی‌متری خواهد داشت.

حوضه‌های آبریز قره قوم هم بیشینه بارش ۷.۲ میلی‌متر با متوسط بارش یک میلی‌متری در هفته منتهی به ۱۴ مهر خواهد بود. حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان نیز در هفته منتهی به ۱۴ مهر بیشینه بارش ۳.۹ میلی‌متری و متوسط بارش یک‌دهم میلی‌متری را خواهد داشت. حوضه آبریز مرزی شرق نیز بیشینه بارش دو میلی‌متری و متوسط محدوده یک‌دهم میلی‌متری را تجربه خواهد کرد. همچنین هشت حوضه آبریز درجه دو هم بدون بارش خواهند بود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین