|

حقوق کارگران | افزایش حقوق کارگران

حقوق کارگران دوبرابر شد | امروز؛ افزایش حقوق کارگران به تصویب رسید

جلسه شورای‌عالی کار فردا، دوشنبه ۸آبان‌ماه با حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی برگزار می‌شود. دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور درباره جزئیات این جلسه گفت: ما در نامه‌ای درخواست خود را عنوان کرده‌ایم و خواستار گفت‌وگو درباره مزد شده‌ایم که قرار است این درخواست‌ها را در جلسه فردا مطرح کنیم.

حقوق کارگران دوبرابر شد | امروز؛ افزایش حقوق کارگران به تصویب رسید
کد مطلب : 40637

حقوق کارگران: جلسه شورای‌عالی کار فردا، دوشنبه ۸آبان‌ماه با حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی برگزار می‌شود. دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور درباره جزئیات این جلسه  گفت: ما در نامه‌ای درخواست خود را عنوان کرده‌ایم و خواستار گفت‌وگو درباره مزد شده‌ایم که قرار است این درخواست‌ها را در جلسه فردا مطرح کنیم.

هادی ابوی ادامه داد: در این زمینه ما در ضمن درخواست‌های خود نه درترمیم مزد صحبت کردیم که برخی آقایان حساسیت داشته باشند و نه درخواست افزایش حقوق کرده‌ایم که با آن مخالفت شود بلکه درخواست گفت‌وگو درباره مزد را داریم چون واقعیت این است که در شرایط فعلی حقوق پرداختی پاسخگوی خانوار کارگری نیست. بر این اساس ما پیشنهادهایی هم داریم که قرار است در جلسه مطرح کنیم.

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار توضیح داد: ما پیشنهادهایی داریم که بدون اینکه فشاری به کارفرما وارد شود یا بخواهند افزایش دستمزدی اعمال کنند دولت یکسری حمایت‌هایی را در قالب کمک‌هایی که در حال حاضر در حوزه یارانه‌ها و کالابرگ الکترونیک ارائه می‌دهد، اعمال کند و بدین‌ترتیب به‌صورت جداگانه سهمی برای کارگران مشخص کند تا کارگران بتوانند حداقل معاش خود را تامین کنند.

دستمزد کارگران تغییر می‌کند؟

ابوی در پاسخ به اینکه آیا دستمزد کارگران بازنگری خواهد شد؟ گفت: در حال حاضر چندان نمی‌شود درباره این موضوع صحبت کرد و باید منتظر واکنش 2ضلع دیگر یعنی کارفرماها و دولت باشیم اما واقعیت این است که امروز بر همگان محرز است که با این دستمزد چه شاغلان و چه بازنشستگان از نظر معیشتی مشکل دارند. بر این اساس ما امیدواریم بتوانیم با دولت که خود از کارفرماهای بزرگ است مذاکره کنیم.

در حالی بازنگری دستمزد کارگران در نیمه دوم سال مدنظر جامعه کارگری و اعضای شورای‌عالی کار است که برخی مسئولان ازجمله علی حسین رعیتی‌فرد، معاون روابط کار در وزارت کار معتقدند حداقل حقوق سالی یک‌بار مشخص می‌شود. دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور در واکنش به این صحبت‌ها گفت: ماده قانونی قائل به این نشده است که افزایش دستمزد فقط سالی یک نوبت اعمال شود بلکه در قانون عنوان شده است که همه ساله مزد کارگر مشخص شود. در اینجا تعبیر برخی‌ها این است که چون عنوان «سال» آمده است یعنی یک‌بار در سال، درصورتی که اینگونه نیست و اگر مبنا این باشد پس کالاها هم باید تنها یک‌بار در سال افزایش قیمت داشته باشند.

ابوی ادامه داد: حرف گروه کارگری این است که هیچ محدودیتی در قانون نیست. بر این اساس، درخواست ما از مجلس این است که ابهام‌ها را برطرف کند و اگر لازم باشد ما از کمیسیون اجتماعی مجلس که کمیسیون تخصصی در این حوزه است استعلام می‌کنیم البته تا امروز اعضای کمیسیون در مصاحبه‌های خود عنوان کرده‌اند که منعی در این زمینه نیست.

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار تأکید کرد: شرایط اقتصادی ثابت نیست و ما نمی‌توانیم بگوییم فقط یک‌بار در سال آن هم در آخر هر سال بنشینیم و مزد سال آینده را تعیین کنیم. چون بعد از جراحی اقتصادی دولت، قیمت بیشتر کالاها چندین برابر شده و کارگران به سختی از پس هزینه‌های خود برمی‌آیند.

روزنامه همشهری

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین