|

یارانه نقدی | کالابرگ الکترونیک

یارانه نقدی این دهک ها دو برابر شد | سرپرستان خانوار حسابشان را چک کنند

سخنگوی دولت گفت: در حوزه اقدامات مقطعی، یارانه‌ها حدود ۹ برابر افزایش داشت و از ۴۵ هزار تومان به ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومان رسید، حقوق حداقل بگیران در طی دو سال بیش از ۸۰ درصد افزایش یافت که سال گذشته ۵۷ درصد و امسال نیز ۲۷ درصد افزایش داشت.

یارانه نقدی این دهک ها دو برابر شد | سرپرستان خانوار حسابشان را چک کنند
کد مطلب : 40735

یارانه نقدی  در ایران نام مخصوصی است که برای برنامه‌های کمک مالی دولت به اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه استفاده می‌شود.  یارانه نقدی  با هدف حمایت از افراد کم‌درآمد و محروم شکل گرفته‌اند و در داخل کشور و حتی در برخی از کشورهای دیگر نیز توجه ویژه‌ای به آن‌ها شده است.  یارانه نقدی  در ایران به ویژه با افزایش نرخ تورم و افزایش هزینه‌های معیشتی، برای بسیاری از خانواده‌های کم‌درآمد و ضعیف، اهمیت ویژه‌ای دارد.هدف اصلی برنامه‌های  یارانه نقدی  در ایران، تامین کمک‌های مالی به خانواده‌ها و افرادی است که در برابر شرایط اقتصادی نامساعد، دچار نیاز به کمک مالی هستند. این  یارانه نقدی  به صورت نقدی یا غیرنقدی ارائه می‌شود و بر اساس شاخص‌هایی همچون درآمد خانوار، تعداد اعضا و سایر شرایط مشخص می‌شود که در  اندیشه معاصر  به  افزایش یارانه نقدی  برای برخی دهک ها پرداخته ایم.

سخنگوی دولت گفت: در حوزه اقدامات مقطعی، یارانه‌ های نقدی حدود ۹ برابر افزایش داشت و از ۴۵ هزار تومان به ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومان رسید، حقوق حداقل بگیران در طی دو سال بیش از ۸۰ درصد افزایش یافت که سال گذشته ۵۷ درصد و امسال نیز ۲۷ درصد افزایش داشت.

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت در «اردوی تشکیلاتی دفتر تحکیم وحدت» در مشهد با اشاره به وضعیت جنگ غزه گفت: صهیونیست‌ ها در طی ۷۵ سال اخیر تلاش کردند با تاریخ‌سازی و زور، برای رژیم صهیونیستی مشروعیت درست کنند، اما مقاومت مردم فلسطین همه آن‌ تلاش‌ها را به باد داد. امروز فریاد حمایت از مردم مظلوم غزه و محکومیت جنایات صهیونیست‌ها در سراسر جهان شنیده می‌شود.

بهادری جهرمی گفت: دشمنان امروز برای فشار علیه ملت ایران در حوزه تحریم‌های اقتصادی، فشار رسانه‌ای و ایجاد خطای محاسباتی در میان مسئولان و مردم، تمرکز ویژه دارند.

وی با انتقاد از سیاست‌های اقتصادی دولت گذشته، تصریح کرد: در دوره‌ای برخی مسئولان و مقامات ارشد با تصور غلط می‌گفتند اگر نرخ ارز افزایش پیدا کند، برای اقتصاد و معیشت مردم خوب است. می‌گفتند اگر به کدخدا التماس کنیم و از بخشی از حقوق ملت چشم پوشی کنیم، کلیه تحریم‌ها لغو می‌شود و همین امر را برای تغییر ذهن مردم نیز دنبال کردند.

دبیر هیات دولت یادآور شد: طی یک دهه اخیر در حالیکه از یک طرف غرب رو به افول بود، بحران‌های اجتماعی و اقتصادی سنگین در آنجا مشاهده می‌شد و بارها بدعهدی و کارشکنی آنان در برابر ملت ایران دیده شده بود و از طرف دیگر در آسیا و آمریکای لاتین اقتصادهای نوظهوری در حال شکل‌گیری بود، سازمان‌های اقتصادی جدیدی تأسیس شده بود و آنان نیز تمایل به همکاری با ایران داشتند اما رویکرد دولت وقت ارتباط با غرب و بی‌توجهی به ظرفیت‌های همسایگان و اقتصادهای نوظهور بود.

بهادری جهرمی با اشاره به اقدامات دولت برای ارتقای استفاده از ظرفیت نخبگان گفت: در این دولت حمایت از سرآمدان علمی دو برابر شد، تا سقف ۵ هزار نخبه مجوز جذب در دستگاه‌های اجرایی داده شد، تسهیلات شرکت‌های دانش‌بنیان ۲۶۰ درصد افزایش یافت، برای پیوند دانشگاه و صنعت ۴ هزار نفر از نخبگان و دانشجویان برتر در بنگاه‌های فعال داخلی بورسیه شدند.

وی افزود: همچنین تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان از ۶ هزار و ۴۰۰ به ۹ هزار و ۲۰۰ شرکت رسید. افزایش یارانه نقدی۲۶۰ درصدی تسهیلات شرکت‌های دانش‌بنیان و افزایش ۲۵ درصدی صادرات محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان، از جمله اقدامات دولت برای حمایت از نخبگان و کاهش مهاجرت آنان بوده است.

 

سخنگوی دولت ادامه داد: دولت برای بهبود معیشت مردم در کنار کارهای زیرساختی به اقدامات مقطعی نیز توجه داشت. از جمله کاهش ۲۰ درصدی تورم، کاهش ۱۳ درصدی نرخ رشد نقدینگی، ثبت رشد اقتصادی ۶.۲ درصدی در بهار امسال، کاهش نرخ بیکاری به زیر ۸ درصد از نتایج اقدامات زیرساختی دولت در حوزه اقتصاد و معیشت بوده است.

بهادری جهرمی یادآور شد: در حوزه اقدامات مقطعی، یارانه‌ها حدود ۹ برابر افزایش داشت و از ۴۵ هزار تومان به ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومان رسید، حقوق حداقل بگیران در طی دو سال بیش از ۸۰ درصد افزایش یافت که سال گذشته ۵۷ درصد و امسال نیز ۲۷ درصد افزایش داشت./ایسنا

شما عضو کدام دهک درآمدی هستید؟

جمعیت ایران حدود ۸۵ میلیون نفر برآورد می‌شود. آمار‌های رسمی می‌گویند به ۷۸ میلیون نفر از این جمعیت یارانه نقدی پرداخت می‌کند. ۳۰ درصد جمعیت کشور در دهک اول، دوم و سوم قرار می‌گیرند و یارانه ۴۰۰ هزار تومانی در ماه دریافت می‌کنند. ۶۰ درصد دیگر از جمعیت در دهک چهار تا نهم طبقه‌بندی می‌شوند و به آن‌ها یارانه ۳۰۰ هزار تومانی در ماه تعلق می‌گیرد. ۱۰ درصد باقیمانده در دهک دهم درآمدی طبقه شده‌اند که در ادبیات عامه گاهی برایشان از عنوان ثروتمند استفاده می‌کنند. افراد حاضر در دهک دهم، یارانه دریافت نمی‌کنند.شما عضو کدام
 
 
دهک دهم پارسال به‌طور متوسط ماهی ۳۵ میلیون و ۳۸۵ هزار تومان درآمد داشته و ۲۵ میلیون و ۳۶۲ هزار تومان هزینه کرده است. میزان درآمد خانوار حاضر در دهک اول، تقریبا ۱۰ برابر درآمد خانوار دهک اول است. هزینه ماهیانه خانوار دهک دهم نسبت به خانوار دهک اول، در سالنامه آماری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شش برابر محاسبه شده است. اگر خانوار دهک نهم را به‌عنوان طبقه متوسط جامعه فرض کنیم، این گزارش نشان می‌دهد درآمد دهک دهمی‌ها تقریبا ۴۰ درصد بیشتر است و درعوض هزینه‌هایش هم حدود ۳۳ درصد افزایش پیدا می‌کند.

دهک اول، دهک دوم و دهک سوم 

دهک اول و دهک دوم از خانوار‌های زیر پوشش نهاد‌های حمایتی مانند کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی تشکیل شده است. درآمد خانوار حاضر در دهک اول سال گذشته، سه میلیون و ۵۳۷ هزار تومان برآورد شده است و هزینه ماهیانه‌شان هم چهار میلیون و ۱۱۶ هازر و ۵۰۰ تومان بوده. هر دو این عدد‌ها یک معیار آماری هستند و باید به‌عنوان «متوسط» و «میانگین» در نظر گرفته شوند.
خانوار دهک اول، به‌این ترتیب ماهی حدود ۵۸۰ هزار تومان پول کم می‌آورد و در اصطلاح هشت‌شان گروه نهشان بوده است. خانوار دهک دوم، ماهی شش میلیون و ۳۴۷ هزار و ۵۰۰ تومان درآمد داشته و ماهی شش میلیون و ۶۴ هزار و ۵۰۰ تومان پول خرج کرده است. خانوار دهک اول، ۱۰ درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهد.
 
دهک سوم از نظر دخل و خرج خانوار وضعیت بهتری دارد؛ این خانواده‌ها به‌طور متوسط ماهی هشت میلیون و ۴۳ هزار و ۴۰۰ تومان درآمد داشته‌اند و هفت میلیون و ۳۰۷ هزار تومان کرده. این خانوار فرصت داشته ماهی ۷۴۰ هزار تومان پس‌انداز کند.
 
دهک اول، دوم و سوم روی هم رفته ۲۵ میلیون نفر از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و به ازای هر نفر ۴۰۰ هزار تومان یارانه نقدی دریافت می‌کنند. خانوار‌های دهک اول، دوم و سوم اولین مشمولان دریافت کالابرگ و سپس یارانه تشویقی بودند. یارانه دهک‌های یک تا سه درآمدی، در صورت استفاده از یارانه تشویقی به ۵۲۰ هزار تومان برای هر نفر خواهد رسید.

دهک چهارم، دهک پنجم

دهک چهار و پنج را در اصطلاح دهک‌های میانی درآمدی محسوب می‌کنند. اگر در سال گذشته درآمدتان ماهی ۹ میلیون و ۴۹۷ هزار و ۵۰۰ تومان بوده، جزو دهک چهارم درآمدی قرار می‌گیرید. این خانوار همچنین ماهی هشت میلیون و ۳۴۳ هزار تومان هزینه پرداخت کرده است.
 
درآمد دهک پنجم، به‌طور متوسط یک میلیون و ۴۵۴ هزار تومان بیشتر از خانوار حاضر در دهک چهار بوده و ماهیانه ۱۰ میلیون و ۹۵۱ هزار و ۵۰۰ تومان برآورد می‌شود. خانوار دهک پنجم ۹ میلیون و ۴۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان در ماه هزینه هزینه پرداخت کرده است. قدرت پس‌انداز خانوار دهک چهارم یک میلیون و ۱۵۴ هزار و ۵۰۰ تومان و شاخص توانایی پس‌انداز خانوار دهک پنجم، سال گذشته معادل یک میلیون و ۵۳۵ هزار تومان برآورد شده است.
 
دهک چهار و پنج از خانوار‌هایی با متوسط جمعیت ۳.۵ نفر تشکیل شده است و هرکدامشان یارانه ۳۰۰ هزار تومانی دریافت می‌کنند. کالابرگ و امکان استفاده از یارانه نقدی هم برایشان درنظر گرفته‌اند. /فرارو

دهک ششم، دهک هفتم

دهک ششم در سال ۱۴۰۱، به گواهی سالنامه آماری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ماهی ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان درآمد کسب کرده است. به‌طور طبیعی هزینه خانوار دهک ششم نیز بالاتر می‌رود. مخارج خانوار دهک ششم سال قبل ماهی ۱۰ میلیون و ۳۹۴ هزار و ۸۰۰ تومان برآورد شده که باز هم از منظر آماری به معنای توانایی پس‌اندازی معادل دو میلیون ۱۰۰ هزار تومان خواهد بود.
 
دهک هفتم و خانوار حاضر در آن پارسال از توانایی پس‌انداز دو میلیون و ۴۲۵ هزار تومان در ماه برخوردار بوده است. سال گذشته درآمد خانوار دهک هفتم را ماهی ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و هزینه‌هایش را به‌طور متوسط ماهی ۱۲ میلیون و ۷۵ هزار تومان برآورد کرده‌اند.
 
یارانه نقدی خانوار دهک شش و هفت، به ازای هر نفر ماهی ۳۰۰ هزار تومان است، به این معنی که اگر خانوار سه نفر جمعیت داشته باشد، ماهی ۹۰۰ هزار تومان یارانه نقدی به حساب سرپرست خانوار واریز خواهد شد. دهک ششم و هفتم، مهرماه امسال مشمول یارانه تشویقی شدند. خانوار برای استفاده از یارانه تشویقی، باید ۲۰۰ هزار تومان از یارانه هر نفر را به خرید از طرح کالابرگ الکترونیکی اختصاص دهد تا ۱۲۰ هزار تومان یارانه اضافی دریافت کند. یارانه تشویقی در قالب کالابرگ به متقاضیان پرداخت می‌شود و قابلیت برداشت نقدی ندارد. یارانه نقدی افراد حاضر در دهک چهار تا هفت درآمدی به‌شرط استفاده از کالابرگ تا ۴۲۰ هزارتومان افزایش پیدا می‌کند.

دهک هشتم، دهک نهم

دهک هشتم براساس تقسیم‌بندی جدید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خانوار‌هایی هستند که پارسال به‌طور متوسط ۱۷ میلیون و ۷۰ هزار و ۵۰۰ تومان درآمد ماهیانه داشته‌اند و از آن طرف مجموع مخارجشان عدد متوسط ۱۴ میلیون و ۱۷۸ هزار تومان را نشان می‌دهد. خانوار دهک هشتم به این ترتیب تقریبا نزدیک دو میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قدرت پس‌انداز داشته است.
دهک نهم از خانوار‌هایی با توانایی پس‌انداز ماهیانه چهار میلیون و ۲۷۵ هزار تومان تشکیل شده است. اگر سال قبل ماهی ۲۱ میلیون و ۳۱۲ هزار تومان درآمد داشته‌اید و ماهی ۱۷ میلیون و ۳۷ هزار و ۳۰۰ تومان هم خرج‌ومخارجتان می‌شده، فعلا در دهک نهم قرار می‌گیرید.
دهک هشت و دهک ۹ همچنان جزو مشمولان دریافت یارانه نقدی به‌حساب می‌آیند و به ازای هر نفر ماهی ۳۰۰ هزار تومان به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود. این گروه می‌توانند یارانه نقدی خود را در قالب کالابرگ خرج کنند، اما هنوز درباره پرداخت یارانه تشویقی به دهک هشت و دهک ۹ اعلام نشده است. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته این گروه هم به‌زودی مشمول یارانه تشویقی خواهند شد.
 

دهک دهم؛ محروم از یارانه نقدی و کالابرگ

دهک دهم براساس بعضی روایت‌ها و محاسبات ۱۰ درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند. این گروه بیشترین درآمد و به طبع بالاترین میزان هزینه ماهیانه را دارند، اما الزاما نمی‌توان آن‌ها را ثروتمند به حساب آورد، حتی اگر دولت به خانوار دهک دهم یارانه نقدی پرداخت نکند. دهک درآمدی به‌هرحال یک اصطلاح آماری است.
 
دهک دهم؛ محروم از یارانه نقدی و کالابرگ
 
دهک دهم براساس سالنامه آماری سال ۱۴۰۱ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، خانوار با میزان متوسط درآمد ماهی ۳۵ میلیون و ۳۸۵ هزار تومان را در خود جای داده است. این گروه همچنین ۲۵ میلیون و ۳۶۲ هزار تومان در هر ماه خرج و مخارج داشته‌اند و شاخص قدرت پس‌اندازشان از منظر آماری ۱۰ میلیون تومان برآورد می‌شود.
 

مقایسه هزینه و درآمد دهک‌های درآمدی در سال ۱۴۰۱

دهک‌بندی درآمدی متوسط درآمد در ماه (تومان)
 
متوسط هزینه در ماه (تومان)
دهک اول سه میلیون و ۵۳۷ هزار چهار میلیون و ۱۱۶ هزار و ۵۰۰
دهک دوم شش میلیون و ۳۴۷ هزار و ۵۰۰ شش میلیون و ۶۴ هزار و ۵۰۰
دهک سوم هشت میلیون و ۴۳ هزار و ۴۰۰ هفت میلیون و ۳۰۷ هزار
دهک چهارم ۹ میلیون و ۴۹۷ هزار و ۵۰۰ هشت میلیون و ۳۴۳ هزار
دهک پنجم ۱۰ میلیون و ۹۵۱ هزار و ۵۰۰ ۹ میلیون و ۴۱۶ هزار و ۵۰۰
دهک ششم ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ۱۰ میلیون و ۳۹۴ هزار
دهک هفتم ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار ۱۲ میلیون و ۷۵ هزار و ۴۰۰
دهک هشتم ۱۷ میلیون و ۷۰ هزار و ۵۰۰ ۱۴ میلیون و ۱۷۸ هزار
دهک نهم ۲۱ میلیون و ۳۱۲ هزار و ۱۰۰ ۱۷ میلیون و ۳۷ هزار و ۳۰۰
دهک دهم ۳۵ میلیون و ۳۸۵ هزار ۲۵ میلیون و ۳۶۲ هزار

نحوه استعلام یارانه با کد ملی + لینک ورود

دهک های اول تا سوم درآمدی از یارانه ۴۰۰ هزار تومانی و دهک های چهارم تا نهم هم از یارانه ۳۰۰ هزار تومانی برخوردار می شوند. سایر افراد یعین کسانی که در دهک دهم قرار می گیرند هم یارانه ای دریافت نمی کنند.

در همین راستا، امکان استعلام یارانه با کد ملی سرپرست فراهم گردیده تا افراد بتوانند وضعیت دریافت یارانه شان را بررسی کنند. سامانه تعیین شده جهت این امر به نشانی hemayat.mcls.gov.ir ، تلفن گویا و کد دستوری مهم ترین روش های استعلام به شمار می آیند.

در این میان، استفاده از سامانه اطلاعات و جزئیات بیش تری در اختیار شما قرار داده و می توانید از دهک بندی درآمدی خانوارتان هم مطلع شوید.​

سید صولت مرتضوی وزیر کار در جمع خبرنگاران گفت: دهک‌بندی یارانه‌ها تغییر می‌کند. دهک شش و هفت نیز اضافه شده و از هفته بعد اجرایی می‌شود.

پیش از این عسگریان معاون رفاه و امور اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته بود: سقف پرداختی یارانه ٢٧ هزار میلیارد تومان است. همه سامانه‌های بانکی، راهور و سایر نهاد‌ها به سامانه حمایت وصل هستند و داده‌ها به روز رسانی می‌شود. طبق قانون باید هر ۶ ماه یک بار دهک بندی یارانه ها بگیران بررسی شود.

استعلام یارانه با کد ملی امکان اطلاع از وضعیت دریافت یا عدم دریافت یارانه را برای افراد و خانوارهای مختلف کشور فراهم می سازد. طرح هدفمندسازی یارانه ها از چند سال قبل در کشور آغاز شده و تا اکنون ادامه دارد.

این طرح که ابتدا با هدف کمک اقتصادی به مردم و بهبود کیفیت زندگی آن ها در برابر افزایش قیمت ها اجرا شد، با رشد سریع تورم رفته رفته اثر خود را از دست داد

دولت های مختلف هم تا همین سال گذشته نسبت به افزایش مبلغ یارانه نقدی اقدام نکردند؛ سرانجام در ابتدای کار دولت آقای رئیسی، میزان یارانه نقدی با سایر یارانه ها اعم از بنزین و معیشتی تجمیع شده و به ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومان برای گروه های مختلف رسید.

استعلام یارانه معیشتی با کد ملی به شما کمک می کند تا از گروه بندی خود در این زمینه مطلع شده و بدانید در کدام یک از این گروه های یارانه بگیر ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی قرار دارید.

البته پس از اجرای طرح جدید هدفمندسازی یارانه ها، یارانه بسیاری از افراد به طور کامل قطع گردیده و دیگر مبلغی با این عنوان با حساب شان واریز نمی شود؛ هم چنین برخی خانوارها در ماه اول یا دوم پس از اجرای طرح هم یارانه دریافت کرده و بعد از آن دیگر واریزی نداشته اند.

در همین راستا، امکان استعلام یارانه با کد ملی سرپرست فراهم شده است تا اقشار مختلف مردم امکان بررسی شرایط و اطلاع از وضعیت دریافت یارانه شان را داشته باشند.

کسانی که پس از بررسی های لازم متوجه عدم قرار گیری نام شان در لیست یارانه بگیران می شوند، در صورت اعتراض می توانند نسبت به ثبت نام یارانه در سامانه مربوطه اقدام کرده تا درخواست شان مجددا مورد بررسی قرار بگیرد.

با توجه به اهمیت این موضوع برای بسیاری از خانوارهای ایرانی، در این مقاله به معرفی روش های مختلف استعلام یارانه با کد ملی و سریال شناسنامه پرداخته و نحوه انجام این کار را توضیح خواهیم داد؛ پس با ما همراه باشید.

سامانه استعلام یارانه با کد ملی

در طرح جدید پرداخت یارانه های نقدی، تمام مردم کشور به ۱۰ قسمت تبدیل شده و هر قسمت به عنوان یک دهک شناخته می شوند. اطلاعات درآمدی این افراد از طریق بانک های اطلاعاتی دولت دریافت و مورد بررسی قرار گرفته است؛ سپس به ترتیب درآمد از کم تر به بیش تر در دهک های ۱ تا ۱۰ قرار داده شده اند.

استعلام یارانه با کد ملی تا حدودی امکان اطلاع شما از دهک درآمدی تان را فراهم می کند. به هر حال، در طرح جدید به افرادی که در دهک های ۱ تا ۳ قرار گرفته اند، ۴۰۰ هزار تومان و به افرادی که در دهک های ۴ تا ۹ قرار گرفته اند، ۳۰۰ هزار تومان یارانه تعلق می گیرد. کسانی هم که در دهک آخر یعنی ۱۰ ام باشند، مشمول دریافت یارانه نخواهند شد.

در این قسمت، سامانه استعلام یارانه با کد ملی سرپرست را معرفی کرده و روش ورود به آن را توضیح می دهیم. در ادامه هم به روش استفاده از این سامانه می پردازیم.

برای وارد شدن به سایت در نظر گرفته شده جهت استعلام وضعیت یارانه بگیران، کافی است یک سری مراحل را به صورت گام به گام پشت سر بگذارید که در این جا به آن ها پرداخته ایم. این مراحل لازم برای ورود به سامانه مذکور، عبارتند از:

۱- ابتدا باید آدرس اینترنتی آن یعنی hemayat.mcls.gov.ir را در مرورگر خود قرار داده و جست و جو کنید. برای ورود به این سایت و استفاده از آن جهت استعلام یارانه، می توانید از گوشی موبایل یا سیستم های کامپیوتری استفاده کنید.

۲- پس از این که نشانی سایت استعلام یارانه معیشتی با کد ملی را سرچ کردید، اولین گزینه بالا آمده در لیست نتایج با همین نشانی و عنوان «معیشتی – وزارت تعاون» را انتخاب کرده و بر روی آن کلیک نمایید.

۳- سپس به صفحه اصلی این سامانه وارد شده و تصوی زیر برای تان نمایش داده می شود. اکنون امکان استعلام وضعیت یارانه خانوارتان را داشته و می توانید از دهک درآمدی تان مطلع شوید.

با انجام این چند مرحله ساده، به سایت در نظر گرفته شده جهت استعلام وضعیت یارانه منتقل می شوید. در ادامه، نحوه استعلام یارانه با کد ملی و سریال شناسنامه را هم برای تان توضیح می دهیم تا برای استفاده از این سامانه با مشکلی مواجه نشوید.

استعلام یارانه با کد ملی و سریال شناسنامه

اکنون که روش ورود به سایت استعلام یارانه را فرا گرفته اید، به سادگی می توانید در هر ساعتی از شبانه روز به آن وارد شده و از وضعیت یارانه خود یا سایر افراد مطلع شوید.

البته دقت داشته باشید که برای استعلام یارانه با کد ملی در این سامانه، باید به رقم سمت راست کد ملی تان توجه کنید؛ زیرا افرادی که رقم آخر یا سمت راست کد ملی شان زوج است، در روزهای زوج امکان وارد شدن به این سامانه و استفاده از آن را دارند.

اشخاصی هم که رقم سمت راست کد ملی شان فرد باشد، در روزهای فرد می توانند به این سامانه وارد شده و از آن جهت اطلاع از وضعیت یارانه شان استفاده کنند.

به هر حال، در این قسمت نحوه استعلام یارانه معیشتی با کد ملی را توضیح می دهیم تا از روش کلی آن مطلع شوید. به این ترتیب، با توجه به رقم آخر کد ملی تان می توانید در روزهای مربوطه وارد شده و از خدمات سامانه بهره مند شوید.

جهت استفاده از این سامانه برای بررسی وضعیت یارانه تان هم باید اقداماتی را انجام دهید که در ادامه آن ها را توضیح داده ایم. این اقدامات لازم به منظور استعلام یارانه در سامانه مذکور، به شرح ذیل می باشند:

۱- در اولین قدم باید به این سایت وارد شوید که در بخش قبل نحوه انجام این کار را بیان کرده ایم؛ پس جهت وارد شدن به سامانه استعلام یارانه با کد ملی سرپرست دچار مشکل نخواهید شد.

۲- بعد از این که به صفحه اصلی سایت استعلام وارد شدید، شکل زیر را مشاهده می کنید. در گوشه بالا و سمت چپ این صفحه گزینه «ورود / ثبت نام» قرار گرفته است.

بر روی آن کلیک کرده تا وارد مراحل بعدی استعلام شوید.۳سپس پنجره ای به شکل زیر برای تان نمایش داده می شود که شامل گزینه های ورود و ثبت نام است.

اگر قبلا در این سامانه ثبت نام کرده باشید، می توانید به راحتی وارد شوید؛ اما اگر تا کنون نام نویسی تان را در این سایت انجام نداده اید، برای استعلام یارانه با کد ملی و سریال شناسنامه ابتدا باید این فرایند را طی کنید.

جهت این امر کافی است شماره همراه، کد ملی و تاریخ تولدتان را در کادرهای مربوطه قرار داده و پس از تایید کد امنیتی، گزنیه «ارسال کد اعتبارسنجی» را بزنید.

به این ترتیب می توانید مراحل ثبت نام را طی کنید.

۴- پس از تکمیل فرایند ثبت نام، می توانید به سایت مربوطه وارد شوید. اکنون باید گزینه «ورود» را از قسمت بالای پنجره انتخاب کنید؛ سپس شماره همراه تان را در جایگاه تعیین شده برای آن قرار داده و کد امنیتی را وارد کنید.

در نهایت هم گزینه «ارسال کد اعتبارسنجی» را بزنید تا این کد مورد نیاز جهت ورود به سامانه استعلام یارانه با کد ملی ، بر روی گوشی تان ارسال شود.

این کد را دریافت کرده و در کادر مشخص شده برای آن قرار دهید؛ سپس گزینه «ورود» را بزنید تا به حساب کاربری خود در این سایت منتقل شوید.

۵- در صورتی که کد اعتبارسنجی ارسال شده را به درستی وارد کرده باشید، به صفحه زیر وارد می شوید.

در این صفحه چند گزینه مختلف قرار گرفته اند که شامل «دهک»، «اطلاعات شناسه اقتصادی»، «وضعیت شما»، «اعضای خانوار»‌ و «درخواست بررسی» می شوند.

اکنون استعلام یارانه معیشتی با کد ملی برای شما انجام گرفته و هر یک از این گزینه ها، برخی اطلاعات مربوط به وضعیت شما را نمایش می دهند. برای مثال، دهک و وضعیت شما به ترتیب دهک درآمدی و وضعیت دریافت یارانه را برای شما نمایش می دهند.

گزینه های اعضای خانوار و اطلاعات شناسه اقتصادی هم به ترتیب به وضعیت اقتصادی خانواده شما مربوط می شوند. گزینه «درخواست بررسی»‌ هم که یکی از مهم ترین امکانات سایت استعلام یارانه با کد ملی سرپرست است، امکان ثبت اعتراض به دهک بندی و وضعیت یارانه را برای کاربران فراهم می کند؛ پس در صورتی که به هر یک از این اطلاعات اعتراض دارید، گزینه «درخواست بررسی» را بزنید تا اعتراض تان ثبت شود./باشگاه خبرنگاران جوان

همان طور که مشاهده کردید، با انجام این اقدامات ساده، امکان استعلام یارانه با کد ملی و سریال شناسنامه از طریق سایت تعیین شده برای آن فراهم می گردد؛ از این رو می توانید وضعیت دهک بندی درآمدی، مشمول بودن یارانه و اطلاعات اقتصادی خانوارتان را بررسی کنید.

در صورتی هم که به این وضعیت اعتراض داشته باشید، با انتخاب گزینه «درخواست بررسی» امکان ثبت آن را خواهید داشت. دقت کنید که انجام اعتراض در این سامانه خود مراحل گوناگونی دارد که باید پس از انتخاب گزینه مربوطه، همه این مراحل را به صورت دقیق و گام به گام پشت سر بگذارید.

استعلام یارانه با کد ملی با تلفن گویا

در بخش قبل، نحوه استعلام یارانه با کد ملی از طریق سامانه ای که به همین منظور ایجاد شده است را بیان کردیم. این روش بهترین راه ممکن برای بررسی وضعیت یارانه بوده و اطلاعات جامعی را هم در اختیار کاربران قرار می دهد. با این حال، در صورتی که به اینترنت یا سامانه دسترسی نداشته باشید، راه های دیگری هم برای بررسی وضعیت یارانه وجود دارد.استعلام یارانه با کد ملی با تلفن گویا

یکی از این روش ها، دریافت استعلام یارانه با تلفن گویا می باشد. به این شکل که باید شماره تلفن ۰۹۲۰۰۰۰۶۳۶۹ تماس گرفته و سپس کد ملی سرپرست خانواده را وارد کنید.

این روش استعلام یارانه معیشتی با کد ملی ، امکان آگاهی از مشمول بودن یا نبودن شما را فراهم می کند اما اطلاعاتی در مورد دهک شما نمی دهد.

اگر مشمول دریافت یارانه نباشید، می توانید بفهمید که در دهک ۱۰ ام قرار گرفته اید؛ زیرا فقط همین دهک یارانه دریافت نمی کند. در غیر این صورت، در یکی از دهک های ۱ تا ۹ قرار گرفته اید.

استعلام یارانه با کد ملی با کد دستوری

در کنار سامانه و تلفن گویا، راه دیگری هم برای استعلام یارانه با کد ملی سرپرست وجود دارد. این راه هم استفاده از کد دستوری ایجاد شده به همین منظور است. کسانی که به هر دلیل امکان استفاده از سامانه را نداشته باشند، می توانند از طریق کد دستوری وضعیت یارانه شان را بررسی کنند.

این روش حتی برای گوشی های ساده و غیر هوشمند هم جواب می دهد. به هر حال، جهت این امر باید کد دستوری #کد ملی۴۳۸۵۷۴* را در تلفن خود شمار گیری نمایید.

بلافاصله پس از شماره گیری این کد، استعلام یارانه با کد ملی و سریال شناسنامه برای شما انجام گرفته و وضعیت دریافت یارانه تان مشخص می شود.

البته توجه داشته باشید که این روش هم تنها مشمول بودن یا نبودن خانواری که کد ملی سرپرست آن وارد شده برای دریافت یارانه را مشخص می کند؛ یعنی اطلاعات دیگری در مورد دهک بندی خانوار ارائه نمی دهد و امکان اعتراض به وضعیت یارانه از طریق این روش را هم نخواهید داشت./پارس نیوز

برنامه استعلام یارانه با کد ملی سرپرست

از آن جایی که معمولا سامانه های مختلف دولتی دارای یک برنامه موبایلی می باشند، کاربران به دنبال برنامه استعلام یارانه با کد ملی هستند تا از این طریق وضعیت یارانه شان را پیگیری کنند.

در ای رابطه باید بگوییم که تا کنون برنامه ای با این هدف به صورت رسمی ایجاد نشده است؛ از این رو متقاضیان امکان نصب اپلیکیشن خاصی جهت استعلام یارانه شان را ندارند.

با این حال، در هر لحظه می توانید از طریق گوشی موبایل تان به سامانه تعیین شده جهت استعلام یارانه مراجعه نموده و اطلاعات مربوطه به یارانه خود یا سایر خانوارها را بررسی کنید؛ چرا که امکان ورود به این سامانه و استفاده از امکانات آن با گوشی موبایل هم در دسترس بوده و از این نظر محدودیتی ندارد.

البته ممکن است در ادامه برنامه استعلام یارانه معیشتی با کد ملی هم معرفی شده و در اختیار کاربران قرار گیرد؛ ولی تا این لحظه هنوز اپلیکیشن یا برنامه خاصی از طریق سامانه مربوطه معرفی نشده است.

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین