|

هشدار مهم هواشناسی | بارش بی سابقه در این استان ها

سازمان هواشناسی از بارش باران،‌ برف و وزش باد در ۲۲ استان طی امروز تا چهارشنبه خبر داد و برای ۳ استان هشدار تشدید فعالیت سامانه بارشی صادر کرد.

هشدار مهم هواشناسی | بارش بی سابقه در این استان ها
کد مطلب : 40812

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز در استان‌های گلستان، مازندران،‌ گیلان، اردبیل، برخی مناطق آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، همدان، زنجان،‌ قزوین،‌ تهران،‌ شمال و شرق سمنان، مرکزی، قم،‌ اصفهان،‌ لرستان، چهارمحال و بختیاری، کرمان، یزد، خراسان جنوبی و شمال شرق خوزستان بارندگی، رعدوبرق و وزش باد روی می‌دهد. همچنین بارش در ارتفاعات این مناطق به‌صورت برف خواهد بود.

یکشنبه در برخی مناطق نیمه شرقی و بخش‌هایی از مرکزی،‌ دوشنبه در برخی مناطق شمال شرق، شرق، جنوب شرق و مناطقی از کرمان، سه‌شنبه و چهارشنبه در استان‌های ساحلی دریای خزر، شمال شرق و دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی بارش پیش‌بینی می‌شود.

همچنین فردا در برخی ساعات،‌ سرعت وزش باد در جنوب شرق کشور افزایش یافته که باعث خیزش گردوخاک در برخی از این مناطق می‌شود.

طی 4 روز آینده خلیج فارس ، شنبه و سه‌شنبه دریای خزر مواج خواهد بود.

توصیف سامانه: ادامه فعالیت سامانه‌های بارشی

زمان پایان: شنبه 1402/08/13

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت

منطقه اثر:

شنبه 1402/08/13: خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، یزد، کرمان، هرمزگان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، قم، همدان، لرستان، مرکزی، اصفهان، سمنان و خراسان شمالی.

اثر مخاطره: احتمال لغزندگی جاده‌ها، احتمال آب‌گرفتگی محدود معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب ، وزش باد شدید موقتی، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال تأخیر در پرواز و احتمال خسارت به محصولات و ماشین‌آلات کشاورزی.

توصیه: عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، اجتناب از پارک خودرو کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره و انتقال محصولات کشاورزی به انبارهای استاندارد.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: شنبه 1402/08/13

نوع مخاطره: رگبار شدید باران، رعدوبرق، در نواحی مستعد ریزش تگرگ، وزش باد شدید موقت، در ارتفاعات بارش برف

منطقه اثر:

شنبه 1402/08/13: گیلان، اردبیل و مازندران.

اثر مخاطره: اختلال در سفرهای بین‌شهری، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، آب‌گرفتگی معابر، وزش باد شدید موقت، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها، تابلوهای تبلیغاتی و شکستن درختان کهن‌سال، اختلال در ناوگان حمل‌ونقل عمومی و خسارت به ماشین‌آلات و محصولات باغی و زراعی.

توصیه: اجتناب از سفرهای غیرضروری، پرهیز از تردد و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، عدم فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها.

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین