|

حقوق بازنشستگان | افزایش حقوق بازنشستگان | واریز حقوق بازنشستگان:

فوری/ جزییات توافق مهم از حقوق بازنشستگان | افزایش حقوق بازنشستگان در راه است؟

توسعه حقوق بازنشستگان به 90 درصد حقوق شاغلان خواهد رسید.

فوری/ جزییات توافق مهم از حقوق بازنشستگان | افزایش حقوق بازنشستگان در راه است؟
کد مطلب : 40992

خبر مهم برای حقوق بازنشستگان اتفاق افتاد. حقوق بازنشستگان دستخوش تغییر و افزایش شده است. خبر جدیدی نیز درخصوص پرداخت معوقات حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی نیز منتشر شد. میزان توزیع حقوق بازنشستگان مشخص شد‌. تعداد افرادی که حقوق بازنشستگان دریافت می کنند نسبت به سال های گذشته افزایش یافتند.

جبار کوچکی‌نژاد، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اعلام کرده است: دولت و مجلس بر سر عملیاتی سازی همسان سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین به تفاهم رسیدند.

بنا به گفته او، طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، محل تامین اعتبار همسان‌سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین نیز مشخص شده و بنا شد تا از محل اعتبارات مربوط به بخش‌های حمایتی، منابع مالی همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرده؛ همچنین بنا شد تا در بخش دیگری از منابع مالی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از محل اعتبارات تخصیص‌یافته برای خرید دارو به صورت ریالی استفاده شود.

کوچکی نژاد متذکر شده؛ در این حوزه که داروها از خارج و از محل منابع ارزی تامین می‌شود، منابع تخصیص یافته ریالی آن برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان استفاده خواهد شد.

به گفته او، طبق تفاهم مجلس و دولت تا پایان ۵ سال اجرای برنامه هفتم توسعه حقوق بازنشستگان به ۹۰ درصد حقوق شاغلان خواهد رسید.

بنا است تا موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان که در کارگروه تشکیل شده برای این موضوع تعیین تکلیف شده، در جلسه امشب کمیسیون تلفیق به رای گذاشته شود و برای تصویب به صحن مجلس بیاید.

زنان خانه‌دار چطور حقوق بازنشستگی بگیرند؟

وی با اشاره به اینکه علاوه بر سایر مشاغل زنان خانه‌دار نیز باید خود را بیمه کنند، تاکید کرد: زنان خانه‌دار اگرچه در خانه هستند اما شغل سنگینی دارند و با این وجود زحماتشان دیده نمی‌شود و کمتر به آنها توجه می‌شود؛ گویی کارهایی که انجام می‌دهند وظیفه‌شان است، در حالیکه اینگونه نیست و باید به زنان خانه‌دار همچون زنان شاغل نگاه کرد.

معاون اسبق بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: زنان خانه دار در صورت پوشش بیمه‌ای می‌توانند از حقوق بازنشستگی‌ شان استفاده کنند. این حقوق همچنین می‌تواند در اقتصاد خانواده نیز اثرگذار باشد.

زدا با بیان اینکه سه نوع نرخ حق بیمه برای بیمه زنان خانه‌دار تعریف شده است که متقاضیان می‌توانند به انتخاب خودشان یکی از آنها را مشخص کنند، گفت: شرط سنی برای استفاده از این طرح ۱۸ تا ۵۰ سال تمام است و افراد با سن بیش از ۵۰ سال، باید معادل مازاد سنی، سابقه بیمه‌پردازی قبلی داشته باشند و همچنین نرخ پرداخت حق‌بیمه، ١٢، ١۴ و ١٨ درصد دستمزد یا درآمد ماهانه انتخابی فرد متقاضی است. نرخ حق بیمه ۱۲ درصد شامل تعهدات بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی، نرخ ۱۴ درصد شامل تعهد بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی و نرخ ۱۸ درصد شامل بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت است.

وی یادآور شد: جهت ثبت‌نام این بیمه، متقاضیان می‌توانند برای حق بیمه ۱۲ درصد با مراجعه به سایت تامین اجتماعی خود را بیمه کنند، اما برای نرخ ۱۴ و ۱۸ درصد به دلیل لزوم انجام معاینات اولیه، باید به شعب سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنند.

معاون اسبق بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به سوالی درخصوص اینکه برخی معتقدند به جای پرداخت حق بیمه زنان خانه‌دار، خود را بیمه عمر کنند، توضیح داد: در بیمه عمر، به طور مثال افراد با سرمایه ۱۰۰ میلیون تومان و حق بیمه بسیار سنگین خود را بیمه عمر می‌کنند و در صورت فوت به همان میزان ۱۰۰ میلیون تومان به بستگان او پرداخت می‌شود، اما اگر اتفاقی برای فرد نیفتد، آن حق بیمه سنگین را باید تا موعد مقرر پراخت کند و پس از آن این۱۰۰ میلیون تومان به فرد پرداخت خواهد شد. اما باید در نظر گرفت که وقتی قیمت‌ها چند برابر می‌شود دیگر آن پول ارزشی ندارد و در کشورهایی که تورم دو رقمی است اصلا به صلاح نیست که بیمه عمر کنند، اما حسن بیمه تامین اجتماعی این است که سال به سال مبلغ آن تغییر می‌کند.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا زنانی که خودشان بازنشسته می‌شوند در صورت فوت شوهر می‌توانند از مستمری شوهرشان هم استفاده کنند؟، گفت: زنانی دارای بیمه زنان خانه‌دار هستند که پس از بازنشستگی و در صورتی که شوهرشان فوت کرده باشد می‌توانند علاوه بر مستمری خود، از مستمری شوهرشان نیز استفاده کنند.

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین