|

کریسمس

کریسمس 2024 چه روزی است و چند شنبه است؟

روز و تاریخ کریسمس ۲۰۲۴ در سال ۱۴۰۲ برابر است با روز دوشنبه ۲۵ دسامبر ۲۰۲۳ و دوشنبه ۴ دی ماه ۱۴۰۲ که مصادف اسا با میلاد حضرت مسیح و عید پاک.

کریسمس 2024 چه روزی است و چند شنبه است؟
کد مطلب : 41702

خبرنگار: علی طاهری

روز و تاریخ کریسمس ۲۰۲۴ در سال ۱۴۰۲ برابر است با روز دوشنبه ۲۵ دسامبر ۲۰۲۳ و دوشنبه ۴ دی ماه ۱۴۰۲ که مصادف اسا با میلاد حضرت مسیح و عید پاک.

برخی تاریخ کریسمس و سال نو میلادی را یک روز میدانند که اشتباه است! مبدأ تاریخ نزد مسیحیان تولد حضرت عیسی (ع) است که اتفاقاً در روز ۲۵ دسامبر، یعنی یک هفته مانده به تحویل سال نو میلادی واقع شده است.

جشن کریسمس در یک رویداد بزرگ در دنیا بوده و کشور های بسیاری نظیر اروپا، آمریکا، استرالیا  و همچنین بخش هایی از قاره آسیا و آفریقا این روز را جشن می گیرند. غربی ها لحظه انتقال سال را ساعت ۱۲:۰۰ شب می دانند و در مهمانی های شبانه این لحظه را در کنار هم و با اجرای مراسم آتش بازی و جشن می‌گیرند.

شب سال نو میلادی به عنوان هفتمین روز کریسمس در مسیحیت غربی شناخته می‌شود. شب سال نو به صورت جهانی مطابق با تولد مسیح یا عرف‌نامه پس از میلاد در کشورهای مسیحی و حتی غیر مسیحی در ۳۱ دسامبر برپا می‌شود. در ادامه برای اطلاع از تاریخ جشن کریسمس ۲۰۲۴ و سال نو میلادی ۲۰۲۴  با ما همراه باشید.

تاریخ کریسمس و سال نوی میلادی ۲۰۲۴

کریسمس یا christmas که از آن با عنوان سالروز تولد حضرت عیسی مسیح یاد می شود، همه ساله در روز ۲۵ دسامبر، جشن گرفته می شود و پیروان آئین مسیحیت در جای جای دنیا، از این جشن بزرگ استقبال کرده و آن را گرامی می دارند. امسال نیز این جشن بزرگ در تاریخ ۲۵ دسامبر مصادف با ۴ دی ماه برگزار می گردد و عده ای حتی از شب قبل از آن، به جشن و سرور می پردازند.

روز اول ژانویه یا شروع سال نو میلادی ۲۰۲۴ برابر با روز یکشنبه ۱۱ دی ماه ۱۴۰۲ هجری خورشیدی و مصادف با ۱۸ جمادی الثانی ۱۴۴۵ هجری قمری 

بسیاری از افراد که آشنایی چندانی با آیین مسیحیت ندارند، گمان می کنند که کریسمس در واقع همان آغاز سال نو میلادی بوده و شب تولد عیسی مسیح در واقع همان شب اولین روز از سال جدید می باشد. اما در حقیقت این اندیشه، اشتباه بوده و آغاز سال نو میلادی هفت روز پس از تولد عیسی مسیح، اتفاق می افتد. با این حساب باید بدانید که سال نو میلادی در تاریخ ۱ ژانویه مصادف با ۱۱ دی ماه آغاز می گردد و دقیقا هفت روز پس از کریسمس روی خواهد داد.

تاریخ کریسمس ۲۰۲۴ مصادف است با روز دوشنبه ۴ دی ۱۴۰۲

جشن کریسمس ۱۴۰۲در ایران در شامگاه یکشنبه ۱۰ دی ساعت ۱۲ شب انجام خواهد شد.

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین