|

قیمت دلار

قیمت دلار امروز 3 دی ماه | قیمت دلار امروز در بازار

خبر مالیات‌ستانی از طلا به طور رسمی تکذیب شد ولی بازار طلا و ارز سوت و کور شد و از میزان معاملات کم شد.

قیمت دلار امروز 3 دی ماه | قیمت دلار امروز در بازار
کد مطلب : 41725

خبرنگار: علی طاهری

قیمت دلار به عنوان یکی از ارزشمندترین ارزهای جهان، تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد. این عوامل شامل عوامل اقتصادی، سیاسی و جهانی هستند. در عوامل اقتصادی، عواملی مانند نرخ بهره، تورم، رشد اقتصادی و تجارت بین‌المللی تاثیرگذار هستند. در عوامل سیاسی، تصمیمات دولت‌ها و سیاست‌های پولی و ارزی آن‌ها تاثیرگذار است. همچنین، عوامل جهانی مانند تحولات در بازارهای بین‌المللی، تغییرات در نرخ ارزهای دیگر و تحریم‌های بین‌المللی نیز بر قیمت دلار تاثیرگذار هستند.

روز قبل یک رسانه هدف قیمت دلار را تا پایان سال محدوده ۴۷ هزار تومان اعلام کرد. خبری که برخی معامله ‌گران آن را به فضاسازی برای کاهش نرخ دلار نسبت دادند و برخی نیز به عنوان هدف قیمتی بازارساز به آن توجه کردند. در دیدبان امروز وضعیت معاملات دلار در سه ماهه پایانی سال‌های گذشته بررسی خواهد شد.

دلار تهران در سه ماهه پایانی سال گذشته همزمان با افزایش تقاضا از سمت انتظارات بیش از ۲۳ درصد افزایش یافت ولی در سال ۱۴۰۰ قیمت‌ها نزولی بود و بیش از ۴ درصد کاهش پیدا کرد. در سال ۹۹ نیز بازدهی دلار در سه ماه پایانی سال نزولی بوده و‌ کاهش حدود ۳ درصدی‌ را ثبت کرده است.

بازدهی زمستانه دلار در بازه سال‌های ۹۶ تا ۹۸ صعودی بوده است اسکناس آمریکایی در این بازه افزایش دو رقمی را ثبت کرده‌است‌‌.

بررسی‌های دیدبان از میزان حجم نقدینگی در زمستان سال‌های مورد بررسی نشان می‌دهد که نمی‌توان ارتباط مستقیم کوتاه مدتی میان نوسانات دلار و میزان رشد نقدینگی پیدا کرد.

ولی آنچه که مشخص است آنست که در کوتاه مدت بازار در بازه‌های زمانی مدنظر تحت تأثیر اخبار و انتظارات بیشتر نوسان کرده است و اثرپذیری آن از انتظارات بیشتر بوده است. در سال ۱۴۰۱، با شروع اعتراضات بعد از درگذشت مهسا امینی و بالاگرفتن تنش‌های منطقه‌ای، انتظارات معامله‌گران تحت تاثیر قرار گرفت و قیمت دلار جهش کرد. در سکوت خبری سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ هم با اتمام دوره تقاضای ژانویه و سکون خبری دلار عقب نشینی کرد.

بررسی سطحی قیمت‌ها و اخبار نشان می‌دهد برای رسیدن به محدوده قیمتی ۴۷ هزار تومان در ابتدا باید انتظارات افزایشی در بازار ارز آرام باشد و به وسیله اخبار سیاسی تحریک نشود به همین خاطر در کوتاه‌مدت اولین شرط آرامش بازار ارز آرامش فضای خبری است.

از نظر تکنیکیالی ولی محدوده ۴۷ هزار و ۹۰۰ تومان برای دلار منطبق با حمایت ۳۸ درصدی فیبوناچی است و از خرداد ماه دلار نتوانسته وارد کانال ۴۷ هزار تومان شود.

حباب طلای آب‌شده منفی شد

روز قبل قیمت پایانی طلای آب‌شده ده میلیون و ۷۶۱ هزار تومان بود که با احتساب نرخ دلار‌ و اونس جهانی طلا، قیمت بازاری طلای آب‌شده دارای ۳۰ هزار تومان حباب منفی است.

از نظر تکنیکالی طلای آب‌شده در محدوده ۱۰ میلیون و۸۵۰ هزار تومان تا ده میلیون و ۹۵۰ هزار تومان یک محدوده مقاومتی مهم دارد که اگر شکسته شود مقاومت طلای آب شده به محدوده یازده میلیون و ۲۵۰ هزار تومان خواهد رسید.

عقب‌ماندگی گروه پالایشگاهی از رشد اقتصادی

بازار سرمایه در روز قبل، در برزخ بلاتکلیفی بود و در ابتدای در کانال دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد نوسان کرد. در حال حاظر حمایت دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد، حمایت روانی شاخص کل است مهم‌ترین مقاومت پیش روی شاخص کل در محدوده دو‌میلیون و ۲۴۰ هزار واحد قرار دارد.

بر اساس گزارشات منتشر شده از رشد اقتصادی، بیشترین میزان رشد ایران مدیون بخش نفت و خدمات است.

گروه پالایشگاهی غالبا از بهبود قیمت نفت و درآمدهای نفتی استقبال می‌کند ولی بررسی نماد پالایش یکم نشان می‌دهد علیرغم بهبود درآمدهای نفتی و رشد اقتصادی ناشی از آن در سال جاری نماد پالایش از ابتدای سال، بازدهی منفی داشته است. در حال حاضر محدوده ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان حمایت مهم صندوق پالایش است. مقاومت ۱۶ هزار و ۳۰۰ تومان نیز بر سر راه افزایش این صندوق قرار گرفته است.

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین