|

قیمت دلار

قیمت دلار امروز 15 دی ماه | قیمت دلار امروز در بازار

یک کارشناس اقتصادی گفت: فقط عوامل پایه‌ای و بنیادین اقتصاد بر قیمت دلار تاثیر دارد و براساس شواهد نرخ دلار دوباره به نقطه اول خود بازمی گردد.

قیمت دلار امروز 15 دی ماه | قیمت دلار امروز در بازار
کد مطلب : 42005

خبرنگار: علی طاهری

قیمت دلار به عنوان یکی از ارزشمندترین ارزهای جهان، تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد. این عوامل شامل عوامل اقتصادی، سیاسی و جهانی هستند. در عوامل اقتصادی، عواملی مانند نرخ بهره، تورم، رشد اقتصادی و تجارت بین‌المللی تاثیرگذار هستند. در عوامل سیاسی، تصمیمات دولت‌ها و سیاست‌های پولی و ارزی آن‌ها تاثیرگذار است. همچنین، عوامل جهانی مانند تحولات در بازارهای بین‌المللی، تغییرات در نرخ ارزهای دیگر و تحریم‌های بین‌المللی نیز بر قیمت دلار تاثیرگذار هستند.

محمدرضا رنجبر فلاح اقتصاددان پولی و مدیرعامل اسبق بانک تجارت با بیان اینکه افزایش قیمت دلار در یک روز گذشته مربوط به انتظارات منفی ناشی از بمب‌گذاری تروریستی کرمان است، گفت: متاسفانه بعضی رسانه‌ها در همین مدت کوتاه به آن دامن زده‌اند و از آب گل آلود ماهی می‌گیرند که بسیار غیراخلاقی و غیرحرفه‌ای است.

وی ادامه داد: برخی رسانه‌ها می‌خواهند وانمود کنند که در سیاست خارجی و روابط بین‌الملل تشنج هایی به وجود آمده است و اثر منفی خود را گذاشته است.

افزایش قیمت دلار فروکش خواهد کرد

مدیرعامل اسبق بانک تجارت افزود: به نظر نمی‌رسد که این بمب‌گذاری تروریستی نشان دهد که در مسائل بین‌المللی چالشی به وجود آمده باشد. این افزایش قیمت دلار، نوعی از انتظارات مقطعی و کوتاه مدت است که دوباره خودش را تعدیل می‌کند.

از تجربه جنگ غزه درس بگیریم!

رنجبر فلاح ادامه داد: به عنوان مثال چنین مورد مشابهی را در جنگ غزه داشته‌ایم. با شروع جنگ غزه قیمت دلار در مدت ۳ روز حدود ۳ هزار تومان بالا رفت اما در مدت کوتاهی دوباره به همان کانال ۵۰ هزار تومانی در بازار آزاد برگشت. ضمن اینکه آقای فرزین رئیس کل بانک مرکزی هم تاکید کرد که ذخایر ارزی کشور با آزادسازی منابع بلوکه شده ایران افزایش پیدا کرده است.

اتفاقات هیجانی مانند کف روی آب است!

این کارشناس اقتصادی در پایان سخنان خود اظهارکرد: افزایش قیمت دلار درحال‌حاضر یک موضوع کاملا هیجانی است و اثر ماندگاری نخواهد داشت و دوباره فروکش خواهد کرد. باید بدانیم که فقط عوامل پایه‌ای و بنیادین اقتصاد بر قیمت دلار تاثیر واقعی دارد و نه اتفاقات هیجانی، زیرا این اتفاقات هیجانی مانند کف روی آب است که به سرعت فروکش خواهد کرد.

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین