|

کارت سوخت | دریافت کارت سوخت

شرایط دریافت کارت سوخت جدید اعلام شد | کارت سوخت آنلاین فقط تو یک ساعت

با این روش درخواست کارت سوخت جدید را ثبت کنید.

شرایط دریافت کارت سوخت جدید اعلام شد | کارت سوخت آنلاین فقط تو یک ساعت
کد مطلب : 42167

خبرنگار علی طاهری:

یکی از معمول‌ترین راه‌های ثبت درخواست کارت سوخت جدید مراجعه به نزدیک‌ترین مرکز پلیس +۱۰ است.

 پس از سوزاندن کارت سوخت قدیمی می‌توانید با ارائه مدارک خواسته شده و تکمیل فرم درخواست کارت جدید در آن مرکز به راحتی درخواست کارت جدیدتان را ثبت کنید. استعلام آنلاین کارت سوخت المثنی از طریق سایت epolice.ir است. برای این کار کافی است که به بخش پیگیری کارت سوخت این سامانه مراجعه کنید و شماره پلاک و کد رهگیری که در اختیارتان قرار گرفته است را وارد کنید تا به شما مرحله صدور نمایش داده شود.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زاهدان گفت: بررسی تراکنش کارت‌های سوخت بنزین و پایش میدانی از سوی این شرکت از ابتدای سالجاری تاکنون باعث شد تا ۲ هزار و ۴۳۰ کارت هوشمند سوخت به دلیل تخلف از طرح کدینگ خارج شود. همچنین اخیرا فیلم‌هایی در فضای مجازی تولید می‌شود که با استدلالی ناقص مخاطب را به اشتباه می اندازند، درحالی‌که مقایسه قیمت هر چیزی در ایران و برخی کشور های دنیا، باید بر اساس پول ملی هر کشور صورت گیرد. ویدیویی در این رابطه را می‌بینید.

در حالی که به گفته رئیس‌کل بیمه مرکزی ایران گفت، از کل وسایل نقلیه کشور اعم از خودرو و موتورسیکلت 34 درصد بدون بیمه شخص ثالث تردد می‌کنند، یک مدیر وزارت نفت گفت، تعویض کارت سوخت و اختصاص سهمیه سوخت به شرط داشتن بیمه شخص ثالث شده است.

اگر کسی بخواهد  کارت سوخت  خود را تعویض کند و سهمیه خود را دریافت کند باید بیمه شخص ثالث داشته باشد. 

به گفته علی استادهاشمی رئیس‌کل بیمه مرکزی ایران در حال حاضر ۲۵ میلیون بیمه‌نامه شخص ثالث جاری و معتبر برای انواع وسیله نقلیه موتوری زمینی در کشور موجود است، در حالی که کل وسایل نقلیه در حال تردد ۳۸ میلیون دستگاه تخمین زده می‌شود و بنابراین حداقل ۱۳ میلیون انواع وسایل نقلیه شامل موتور و ماشین به استعداد ۳۴ درصد از کل وسایل بدون بیمه‌نامه شخص ثالث در خیابان‌ها و جاده‌های کشور تردد می‌کنند.

رئیس‌کل بیمه مرکزی ایران همچنین در بخش دیگری از مصاحبه خود عنوان کرد که طبق اعلام مسؤولان راهور فراجا و وزارت صمت در حال حاضر ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار موتورسیکلت در کشور در حال تردد هستند، در صورتی که طبق آمار سامانه سنهاب بیمه مرکزی تعداد بیمه‌نامه‌های شخص ثالث و معتبر موتورسیکلت‌ها یک میلیون و  ۳۰۰ هزار فقره است، بنابراین حدود ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه از موتورسیکلت‌ها یعنی قریب به ۹۰ درصد موتورسیکلت‌ها بدون بیمه‌نامه شخص ثالث و حوادث راننده در کشور تردد می‌کنند.

همچنین مهدی قمصریان مدیرعامل صندوق بیمه خسارت بدنی نیز در این زمینه اعلام کرد که بر اساس ماده ۴۸ قانون بیمه شخص ثالث خودروهایی که گازوئیل‌سوز هستند، طبق اعلام ستاد سوخت کشور صدور کارت سوخت و شارژ سهمیه ماهانه به شرط داشتن بیمه شخص ثالث انجام می‌شود، در مورد موتورسیکلت‌ هم همین‌گونه است و نصب پلاک، تعویض پلاک و ترخیص موتور از پارکینگ و انتقال پلاک به نام دیگری به شرط داشتن بیمه‌نامه شخص ثالث است.

مدیرعامل صندوق بیمه خسارت بدنی گفت:‌ در حال حاضر حدود ۶ میلیون کارت سوخت موتورسیکلت در کشور وجود دارد، در حالی که فقط یک میلیون و ۳۰۰ هزار موتورسوار بیمه‌نامه شخص ثالث دارند، یعنی بیش از 4 میلیون و ۷۰۰ هزار موتورسوار در حالی که کارت سوخت دارند، اما بیمه‌نامه شخص ثالث ندارند.

وی این را هم گفت: همچنین از ۳۵۰ هزار دستگاه تاکسی زرد و سبز در کشور حدود ۳۰هزار تاکسی یعنی بیش از ۱۰ درصد تاکسی‌ها بیمه‌نامه شخص ثالث ندارند و مرتب در شهر تردد می‌کنند، در حالی که همه این تاکسی‌ها کارت سوخت دارند.

امروز خبرنگار فارس در تماس با یک مدیر وزارت نفت مسأله صدور کارت سوخت و شرط داشتن بیمه‌نامه شخص ثالث را جویا شد که یک مدیر در روابط عمومی وزارت نفت اعلام کرد: از این پس صدور کارت سوخت و همچنین سهمیه سوخت به ویژه برای خودروهای گازوئیلی به شرط داشتن بیمه‌نامه شخص ثالث معتبر است.

کارشناسان می‌گویند عمده تصادفات جاده‌ای مربوط به موتورسواران است که بیش از ۹۰ درصد از آنها بیمه‌نامه ندارند و در تصادفات هم برای خود و هم برای دیگران زحمات فراوانی ایجاد می‌کنند و نیز خسارت زیادی برای صندوق بیمه خسارت‌های بدنی ایجاد می‌کنند.

همچنین قمصریان مدیرعامل صندوق بیمه خسارت بدنی با اشاره به اینکه از روز شنبه ۲۳ دی ماه ۱۴۰۲ شروع ماه رجب به عنوان اولین ماه حرام در کشور خواهد بود که دیه کامل یک انسان به ۱.۲ میلیارد تومان افزایش می‌یابد، بنابراین به موتورسواران توصیه می‌کنیم برای پرهیز از خسارت‌های احتمالی در تصادفات به هر نحو بیمه‌نامه شخص ثالث برای موتورسیکلت خریداری کنند.

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین