|

سهام عدالت | سود سهام عدالت | جاماندگان سهام عدالت

واریز سود سهام عدالت متوفیان آغاز شد؟ | خبر خوش برای وراث سهام عدالت

در ادامه جزئیات جدید از سهام عدالت متوفیان را بخوانید.

واریز سود سهام عدالت متوفیان آغاز شد؟ | خبر خوش برای وراث سهام عدالت
کد مطلب : 42182

ورثه گرامی پس از طی فرآیندهای لازم از طریق سامانه میراث به آدرس ddn.csdiran.ir (درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه)و اطمینان از تشکیل پرونده متوفی، می توانند با در دست داشتن تصویر کارت ملی و صفحه اول شناسنامه متوفی، اصل یا تصویر برابر با اصل کارت ملی و صفحه اول شناسنامه تمامی وراث تعیینی در گواهی حصر وراثت، اصل یا تصویر برابر با اصل گواهی حصر وراثت متوفی به شعب بانک ملی ایران یا کارگزاری این بانک مراجعه کرده و نسبت به انتقال سهام عدالت متوفی اقدام کنند.

خبر مهم برای کسانی که سهام عدالت ندارند 

در پی اعلام سازمان بورس و اوراق بهادار درباره فراهم شدن امکان انتقال سهام عدالت متوفیان به ورثه،بانک ملی ایران و کارگزاری این بانک نیز ساز و کارهای مربوط به این اقدام را فراهم کردند.

ورثه گرامی پس از طی فرآیندهای لازم از طریق سامانه میراث به آدرس ddn.csdiran.ir (درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه)و اطمینان از تشکیل پرونده متوفی، می توانند با در دست داشتن تصویر کارت ملی و صفحه اول شناسنامه متوفی، اصل یا تصویر برابر با اصل کارت ملی و صفحه اول شناسنامه تمامی وراث تعیینی در گواهی حصر وراثت، اصل یا تصویر برابر با اصل گواهی حصر وراثت متوفی  به شعب بانک ملی ایران یا کارگزاری این بانک مراجعه کرده و نسبت به انتقال سهام عدالت متوفی اقدام کنند.

یادآور می شود رسید متقاضی کارت ملی و یا گواهی شماره ملی ممهور به مهر سازمان ثبت احوال می‌تواند جایگزین کارت ملی باشد.

در صورتی که مادر در عداد وراث باشد نیز صفحات شناسنامه مربوط به تعداد فرزندان پدر و مادر متوفی نیز الزامی است.

همچنین در صورتی که متوفی دارای وصیت نامه رسمی باشد که در گواهی حصر وراثت نیز به آن اشاره شده است، ارائه اصل یا تصویر برابر با اصل این وصیت نامه نیز ضروری است.

سهام به نوزادان تعلق میگیرد ولی این سهام، سهام عدالت نیست ، سهام صندوق قابل معامله در بورس هست که متاسفانه برخی از رسانه ها با نام سهام عدالت آن را معرفی می کنند.

اگر فرزند شما متولد ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ هست به سایت my.gov.ir مراجعه کنید شماره ای که به اسم شماست را وارد کنید کد ملی فرزند و تاریخ تولد را وارد کنید. در صفحه بعد بانک عامل و صندوق تون را باید انتخاب کنید . ۱ میلیون و ۵۰۰ سهام به فرزند شما تعلق می گیرد که البته تا ۲۴ سالگی و یا تا زمان ازدواج ، هر کدوم زودتر بود قابل برداشت نیست. این سهام سود مرکب دارد که ارزشش حفظ خواهد شد و سودآوری نسبتا خوبی دارد.

رئیس اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت درباره اختصاص سهام عدالت به جاماندگان گفت: در حال حاضر جاماندگان سهام عدالت شامل سه گروه هستند.

 توکلی افزود: حدود یک میلیون و ۸۵۰ هزار نفر برگه سهام با مهر شرکت‌های تعاونی در اختیار دارند.

این افراد از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۱ در سهام عدالت عضویت داشتند، اما متاسفانه به دلیل اختلالاتی که در سازمان خصوصی‌سازی وقت پیش آمد از سبد سهام عدالت خارج شدند که باید در اولویت تخصیص قرار گیرند.

گروه دوم

توکلی تصریح کرد: گروه دوم مددجویان کمیته امداد و بهزیستی هستند که حدود چهار میلیون و ۶۰۰ هزار نفر را شامل می‌شود.

در این خصوص دولت مصوبه‌ای را به سه بانک داد و شورای عالی اصل ۴۴ مقرر کرد سهام به این افراد تعلق بگیرد.

گروه سوم

رئیس هیات مدیره اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت گفت: گروه سوم جمعیت بزرگی را به تعداد ۱۹ میلیون نفر در کشور شامل می‌شود که واجد شرایط دریافت عدالت هستند.

تقریبا به همین تعداد افرادی که جزو دهک‌های بالای جامعه هستند واجد شرایط نبودند، اما سهام عدالت به آن‌ها اختصاص یافته است.

در این مورد نیز باید تجدید نظر می‌شد که اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت، کانون سهامداران و مجلس شورای اسلامی پیگیر مساله این افراد است.

وی تاکید کرد: سازمان خصوصی‌سازی در دولت قبل، بدون مصوبه و با تفسیر به رای که در بحث تقسطی ۱۰ ساله داشت، زمانی را به منظور واریز پول برای مردم تعیین کرد.

در صورتی که این اشتباه بود و باید به سرمایه‌گذاری استانی این مهلت داده می‌شد که حق تقدم را واریز کنند.

در واقع سرمایه‌گذاری استانی نسبت به سهمی که بدهکار بود باید واریز انجام می‌داد؛ زیرا وقتی سهامداران از سال ۱۳۸۵ سهام عدالت دریافت کردند باید تا سال ۱۳۹۵ قسط می‌دادند.

به بسیاری از افراد سال ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ سهام تعلق گرفت که تا سال ۱۴۰۰ این افراد برای واریز قسط ۱۰ سال زمان داشتند.

اما به یکباره گفتند مابقی مبلغ سهام را بدهید در غیر این صورت سهام شما ۵۰۰ هزار تومانی خواهد شد.

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین