|

عیدی کارگران | مبلغ جدید عیدی کارگران

جدول محاسبه عیدی کارگران اعلام شد | با این روش عیدی خود را حساب کنید

در ادامه جزئیات جدید از عید کارگران را بخوانید.

جدول محاسبه عیدی کارگران اعلام شد | با این روش عیدی خود را حساب کنید
کد مطلب : 42243

خبرنگار علی طاهری:

عیدی کارگران و کارکنان مشمول قانون کار براساس نرخ دستمزد آنها محاسبه می‌شود که به طور معمول با حقوق ماه بهمن عیدی پرداخت می‌شود، اما براساس قانون کار عیدی امسال چقدر است؟

در ایران نه تنها کارگران مشمول قانون کار هستند بلکه بسیاری از کارمندان هم مشمول این قانون هستند و حقوق آنها براساس نرخ حداقل دستمزد محاسبه می‌شود. 

طبق تصمیم شورای عالی کار برای نرخ دستمزد در سال 1402، حقوق و دستمزد کارگران 27 درصد افزایش پیدا کرد. 

عیدی کارگران

براساس قانون کار ایران، حداقل میزان عیدی برای هر کارگر نباید از 60 روز دستمزد او کمتر باشد که حداقل دستمزد روزانه برای امسال، 176 هزار و 943 تومان (یک میلیون و 769 هزار و 428 ریال) است که این رقم بدون در نظر گرفتن، حق مسکن، حق اولاد و کمک هزینه اقلام مصرفی است.

پس با ضرب حداقل دستمزد روزانه در 60 روز، کمترین میزان عیدی و با ضرب حداقل دستمزد در 90 روز، بیشترین میزان عیدی به دست می‌آید که نباید رقم عیدی از 90 روز نیز بیشتر شود. 

براین اساس، عیدی پرداختی به کارگران برای نوروز 1403، بین 10 میلیون و 616 هزار و 568 تومان تا 15 میلیون و 924 هزار و 852 تومان است.

طبق مصوبه شورای‌عالی کار برای امسال حداقل دستمزد کارگران 27 درصد بالا رفت و برای یک شخص مجرد بدون فرزند و سابقه کار به هفت میلیون و 308 هزار و 284 تومان رسید.

حداقل دستمزد نیز برای یک کارگر با یک فرزند به هشت میلیون و 49 هزار و 112 تومان و حداقل دستمزد برای یک کارگر با دو فرزند به هشت میلیون و 579 هزار و 840 تومان رسید.

مبلغ عیدی برای افرادی که کمتر از یک سال کار کرده باشند هم بر اساس ۶۰ روز کار و نسبت ایام کارکرد محاسبه می‌شود. به این صورت که حداقل مزد ضرب در ۲ تقسیم بر ۱۲ و ضرب در تعداد ماه کارکرد خواهد بود.

در حالی که در قانون، زمان دقیقی برای پرداخت عیدی مشخص نشده اما بر اساس عرف کارگاه‌ها، کارفرمایان در 2 ماه پایانی سال عیدی کارگران خود را پرداخت می‌کنند و معمولاً زمان پایانی پرداخت عیدی کارکنان پایان اسفندماه است.

باید بدانیم که طبق قانون تنها کارگاه‌های خانوادگی که رابطه همه کارگران کارگاه با کارفرما از نوع خویشاوندی درجه اول باشد یعنی کارگران، پدر مادر، خواهر، برادر، همسر یا فرزندان کارفرما باشند از پرداخت عیدی معاف هستند. 

نکته دیگری که باید به آن توجه کنیم این است که بسیاری از کارفرمایان مبنای محاسبه را «ماه‌های کارکرد کارگر» در نظر می‌گیرند در حالی که مبنای محاسبه عیدی براساس قانون «روزهای کارکرد کارگر» است.

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین