|

گواهینامه | گواهینامه رانندگی

دریافت گواهینامه یکروزه با کمترین هزینه | شرایط دریافت گواهینامه آنلاین اعلام شد

جزئیات جدید از دریافت گواهینامه رانندگی را با ما دنبال کنید.

دریافت گواهینامه یکروزه با کمترین هزینه | شرایط دریافت گواهینامه آنلاین اعلام شد
کد مطلب : 42255

خبرنگار علی طاهری:

گواهینامه از اهمیت بسیار بالایی برای رانندگان برخوردار است و نداشتن آن می‌تواند مشکلات عدیده‌ای برای فرد راننده ایجاد کند زیرا کسی که بدون گواهینامه رانندگی کند یا مهلت گواهینامه‌اش تمام شده باشد و به موقع تمدید نکند، در صورت رانندگی مرتکب جرم شده و فعل او پیگرد قانونی خواهد داشت. اما اگر کسی گواهینامه خود را گم کرده باشد چه اقداماتی باید انجام دهد؟

گم کردن گواهینامه اتفاق ناخوشایندی است که می‌تواند باعث نگرانی و آزرده‌خاطر شدن افراد شود اما اگر این اتفاق برای شما رخ داده نگران نباشید زیرا با انجام دادن یک سری اقدامات فوری می‌توانید گواهینامه المثنی دریافت کنید و از هر گونه پیامد منفی احتمالی جلوگیری کنید.

البته پیش از آنکه برای دریافت گواهینامه المثنی اقدام کنید با مراجعه به به سامانه پست یافته به نشانی http://postyafteh.post.ir/r/fSearchAll.aspx مراجعه کنید و با وارد کردن نام، نام خانوادگی و دیگر مشخصات از پیدا شدن یا نشدن گواهینامه مفقود شده خود مطلع شوید.

گواهینامه المثنی چیست؟

گواهینامه المثنی گواهینامه‌ای است که در صورت مفقود شدن گواهینامه اصلی صادر می‌شود. البته در صورت مخدوش‌ شدن اطلاعات، مندرجات یا مهر روی کارت گواهینامه، تغییر مشخصات شناسنامه‌ای راننده و تغییر وضعیت جسمانی و سلامت راننده، فرد صاحب گواهینامه باید برای تعویض گواهینامه مراجعه کند اما گواهینامه المثنی تنها در صورت اعلام مفقودی گواهینامه صادر شده و در صورت پیدا شدن گواهینامه اصلی، گواهینامه المثنی باید تحویل داده شود.

نحوه دریافت گواهینامه المثنی

طبق قوانین جدید پلیس راهنمایی و رانندگی، متقاضیان دریافت گواهینامۀ المثنی نیازی به درج آگهی مفقودی گواهینامه در روزنامه‌های کثیرالانتشار یا روزنامۀ رسمی ندارند. برای اعلام مفقودی گواهینامه تنها کافی است به نزدیک‌ترین پلیس بعلاوه ۱۰ بروید و درخواست گواهینامه رانندگی المثنی بدهید.

دریافت گواهینامه طی سه مرحله انجام می‌شود؛ مرحله نخست مراجعه به سایت پست یافته و بررسی احتمال پیدا شدن گواهینامه مفقودی است. در صورتی که از سایت پست یافته نتیجه‌ای دریافت نکردید باید به پلیس +۱۰ مراجعه کرده و گم شدن کارت گواهینامه خود را اطلاع دهید.

پس از آنکه نسبت به اعلام مفقودی کارت گواهینامه اقدام کردید، باید بازه زمانی ۶ ماهه‌ای را به انتظار بنشینید. اگر پس از گذشت ۶ ماه، همچنان خبری از گواهینامه شما نبود، زمان درخواست صدور گواهینامه المثنی فرا رسیده است. برای انجام این کار باید به یکی از شعبه‌های پلیس +۱۰ مراجعه و با ارائه مدارک هویتی، پرکردن فرم‌های مربوطه و ارائه مدارک پزشکی جدید، نسبت به ثبت درخواست گواهینامه المثنی اقدام کنید.

مدارک لازم برای دریافت گواهینامه المثنی

در صورت گم شدن گواهینامه، پس از مراجعه به یکی از مراکز پلیس بعلاوه ۱۰ برای دریافت گواهینامه المثنی مدارک زیر از شما درخواست می‌شود:

* اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی

* نشانی دقیق محل سکونت به همراه کد پستی ده رقمی

* ۴ قطعه عکس ۳ در ۴ سیاه و سفید به صورت تمام رخ

همچنین برای دریافت گواهینامه المثنی باید بینایی‌سنجی و معاینات سلامت را مجددا انجام دهید.

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین