|

واریزی جدید | واریزی فوق العاده

واریز حقوق اضافه برای کسانیکه بیمه تامین اجتماعی اند | پرداخت 2 حقوق برای این گروه

چگونه از کمک هزینه ازدواج بیمه تامین اجتماعی استفاده کنیم؟

واریز حقوق اضافه برای کسانیکه بیمه تامین اجتماعی اند | پرداخت 2 حقوق برای این گروه
کد مطلب : 42319

خبرنگار:الهام کریمی

کمک هزینه یا هدیه تامین اجتماعی به زوجین، در واقع به نوعی حمایت مالی این موسسه دولتی اطلاق می‌شود. قانون ۸۵ سازمان تامین اجتماعی به بخشنامه جدید کمک هزینه ازدواج مربوط است. طبق قانون یاد شده، این هدیه مالی به جوانان تحت پوشش اجباری این نهاد اعطا می‌گردد؛ جوانانی که در صدد ازدواج و تشکیل خانواده هستند. به بیان دیگر می‌توان هدیه ازدواج بیمه تامین اجتماعی را نوعی تلاش برای ترغیب جوانان به ازدواج دانست.

تا زمانی که قانون یاد شده به قوت خود باقی باشد، شانس دریافت این هدیه بیمه تامین اجتماعی برای ازدواج زوجین وجود دارد. البته باید خاطرنشان شویم که دریافت این هدیه با وجود بلاعوض بودنش شرط و شروطی دارد. مدت زمان واریز کمک هزینه ازدواج تامین اجتماعی پس از ثبت نام، یک هفته خواهد بود. توجه به زمان کوتاه دریافت این مبلغ، شاید بررسی شرایط اخذ آن و اقدام هوس‌انگیز به نظر برسد. اما مبلغ این هدیه چقدر است؟ قبل از مطالعه ادامه مطلب، مقاله بیمه تامین اجتماعی چیست را مطالعه کنید.

میزان کمک هزینه ازدواج تامین اجتماعی معادل یک ماه متوسط حقوق یا دستمزد بیمه‌گزار است. به بیان دیگر، برای محاسبه مبلغ هدیه کمک هزینه ازدواج تامین اجتماعی، باید حقوق دو سال قبل از ازدواج را با کسر بیمه جمع زده و سپس تقسیم بر ۲۴ (تعداد ماه‌های دو سال) نمود. میزان هدیه تامین اجتماعی برای ازدواج نباید از حداقل دستمزد کمتر باشد که برای سال ۱۴۰۲ برابر با چهار میلیون و دویست هزار تومان است. به عبارتی اگر مبلغ هدیه از حداقل حقوق پایه مصوب وزارت کار کمتر باشد، مبلغ حداقل حقوق پایه مبنای پرداخت هدیه ازدواج قرار می‌گیرد.

شرایط دریافت هدیه ازدواج تامین اجتماعی چیست؟

شرایط هدیه ازدواج تامین اجتماعی چیست؟ افراد واجد شرایط دریافت کمک هزینه ازدواج طبق ماده ۸۵ تامین اجتماعی هستند باید شرایط زیر را داشته باشند:

 متقاضی  باید سابقه بیمه ۷۲۰ روزه در مدت ۵ سال قبل از تاریخ ازدواج داشته باشد. یعنی او باید دارای سابقه کار و پرداخت حق بیمه برای حداقل ۷۲۰ روز را در بازه زمانی ۵ ساله قبل از تاریخ عقد باشد. تعداد سال‌های سربازی در محاسبه این دوره زمانی به شمار نمی‌آید. (برای آشنایی با نحوه مشاهده سوابق بیمه با موبایل، این مقاله را مطالعه نمایید.)

در زمان ازدواج و درخواست هدیه تامین اجتماعی، رابطه کاری و قراردادش با کارفرما قطع نشده باشد.

ازدواج فرد برای بار اول باشد. هیچ هدیه‌ای به ازدواج‌های دوم یا… افراد بیمه‌شده تعلق نمی‌گیرد.

عقد ازدواج دائم باشد. به عقد موقت یا صیغه، کمک هزینه ازدواج تامین اجتماعی تعلق نمی‌یابد.

عقد ازدواج در دفاتر رسمی ازدواج ثبت شده باشد.

شرایط دیگر اخذ هدیه تامین اجتماعی برای ازدواج

اگر زوج بیمه‌گزار، هر دو واجد شرایط دریافت هدیه باشند، این کمک هزینه به هر دوی آن‌ها تعلق می‌یابد.

بیمه‌گزارانی تامین اجتماعی که سال‌ها از تاریخ ازدواجشان می‌گذرد ولی در زمان ازدواج علیرغم داشتن شرایط، از این فرصت استفاده نکرده‌اند، می‌توانند مراحل قانونی دریافت آن را در پیش بگیرند.

شاید با خواندن مقاله تا این‌جا خود را واجد شرایط دریافت این هدیه ازدواج بدانید، ولی اندکی تامل و صبوری به نفع شما خواهد بود. بهتر است بدانیم که علاوه بر شرایط اخذ حمایت مالی تامین اجتماعی برای ازدواج، ارائه مدارکی نیز ضرورت دارد. پس قبل از مراجعه با سازمان تامین اجتماعی، سعی کنید این مدارک را تهیه کنید تا فرایند درخواست و ثبت نام هدیه تامین اجتماعی برای ازدواج شما سریع‌تر صورت بگیرد.

 مدارک مورد نیاز برای درخواست هدیه ازدواج از بیمه تامین اجتماعی

مدارک و مستندات مورد نیاز برای ثبت نام هدیه ازدواج تامین اجتماعی ۱۴۰۲ شامل مدارک زیر است:

اصل عقد نامه و کپی تمام صفحات آن

اصل و کپی صفحات اول و دوم شناسنامه عروس و داماد متقاضی هدیه ازدواج

تعهد کتبی زوجین مبنی بر بار اول ازدواج

دفترچه بیمه درمان تامین اجتماعی. دفترچه بیمه نشان‌دهنده شرایط زمانی و مدت زمان بیمه زوجین برای اخذ حمایت مالی ازدواج خواهد بود.

 در نهایت، پس از تهیه مدارک لازم، آگاهی از چگونگی ثبت نام و مراحل آن ضرورت می‌یابد.

چگونه ثبت نام کمک هزینه ازدواج تامین اجتماعی را انجام دهم؟

سایت ثبت نام هدیه ازدواج تامین اجتماعی چیست؟ با توجه به اینترنتی شدن بیشتر امور، سازمان تامین اجتماعی نیز خدمات گسترده‌ای در بستر آنلاین خدمات غیرحضوری خود ارائه کرده است. این بستراینترنتی، همه خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی را در یک درگاه جامع و یکپارچه و ایمن گرد هم آورده است. به این ترتیب می‌توان به راحتی ثبت نام اینترنتی هدیه ازدواج تامین اجتماعی را انجام داد و دیگر برای ثبت نام هدیه ازدواج تامین اجتماعی نیازی به مراجعه حضوری نیست. در ادامه ببینیم نحوه ثبت نام هدیه ازدواج تامین اجتماعی ۱۴۰۲ چیست و مبلغ هدیه ازدواج تامین اجتماعی چقدر است؟

در صورت تمایل به استفاده از خدمات بیمه  تامین اجتماعی به صورت غیرحضوری، باید پس از ثبت نام در این سایت، نام کاربری و رمز عبور خود را با پیمودن مراحل احراز هویت دریافت نمایید. نام کاربری در سایت تامین اجتماعی همان کد ملی شما خواهد بود. اگر قبلا از خدمات این سامانه نظیر دریافت سوابق بیمه تامین اجتماعی استفاده کرده‌اید، نیازی به ثبت نام مجدد نخواهید داشت.

برای هدیه ازدواج تامین اجتماعی باید به سامانه سازمان مراجعه کرد.

مراحل اخذ کمک هزینه ازدواج بیمه تامین اجتماعی

پس از ثبت نام در سامانه تامین اجتماعی، برای دریافت هدیه ازدواج این سازمان، مراحل زیر را طی کنید:

با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور وارد سامانه تامین اجتماعی شوید.

پس از ورود،  از قسمت بالای صفحه، بخش بیمه شدگان، حمایت‌های کوتاه مدت، استحقاق خود را جهت دریافت هدیه ازدواج بررسی نمایید.

با ورود به این بخش، تاریخ عقد خود را درج نمایید. سامانه به استعلام شرط ۷۲۰ روز سابقه کاری در عرض ۵ سال قبل از ازدواج تان می‌پردازد.

روی tab حمایت‌های کوتاه مدت کلیک کرده و فرم ثبت نام هدیه ازدواج تامین اجتماعی را تکمیل نمایید.( هنگام ثبت درخواست، در قسمت بالای هر فرم، توضیحات راهنما در نظر گرفته شده است. به منظور رفع هر گونه ابهام، مطالعه دقیق این راهنما توصیه می‌شود.)

در این صفحه اطلاعات شخصی‌تان شامل نام و نام خانوادگی، شماره بیمه، آخرین شعبه فعال و شماره موبایل شما مشاهده می‌شود.

کادرهای مشخصات ازدواج، مشخصات همسر را تکمیل نموده و دکمه ” احراز شرایط و ثبت درخواست” را تایید نمایید.

در صورت ثبت موفقیت آمیز اطلاعات ازدواج، کادرهای مدارک موردنیاز باز می‌شود. مدارکی که قبلا در این مقاله عنوان شد، در کادرهای مربوطه بارگزاری نمایید.

پس از بررسی نهایی، بعد از مدت کوتاه کمتر از یک هفته، هدیه ازدواج تامین اجتماعی به حساب بانکی شما واریز خواهد شد.

 در صورت  تمایل به اطلاع از مبلغ هدیه ازدواج قبل از واریز به حساب بانکی‌تان، به قسمت بیمه شدگان، امور فنی بیمه شدگان، محاسبه مبلغ کمک هزینه ازدواج شوید. با وارد کردن تاریخ عقد، میزان این حمایت مالی اعلام خواهد شد.

شماره حساب شما برای واریز کمک هزینه ازدواج تامین اجتماعی الزامی است. بنابراین به بخش بیمه شدگان، خدمات نام نویسی، اعلام شماره حساب بانکی وارد شوید. با ارائه این اطلاعات، مجوز ثبت درخواست‌تان در سامانه صادر خواهد شد.

چند نکته در خصوص کمک هزینه ازدواج

برای دریافت کمک هزینه ازدواج بهتر است که چند نکته زیر را در نظر بگیرید:

برای دریافت کمک هزینه نیازی به بارگذاری مدارک خاصی نیست. خود سازمان استعلام را انجام خواهد داد.

در صورتی که حتی ۱۰ سال از تاریخ ازدواج هم گذشته باشد، باز هم امکان دریافت وجود دارد (البته به شرط داشتن شرایط و آن هم فقط برای یکبار)

حداکثر دو ماه واریز طول خواهید کشید.

سابقه ۷۲۰ روز باید قبل از ثبت عقد باشد.

در صورت برخورد با هر مشکلی در خصوص ثبت نام یا دانستن دلایل دریافت نکردن، باید به کارگزاری تامین اجتماعی مراجعه کنید.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین