|

یارانه

عیدی یارانه ای ۲۲ بهمن واریز شد | مشمولان چه کسانی عیدی یارانه ای ۲۲ بهمن واریز شد

در طرح فجرانه شرط خرید ۲۰۰ هزار تومان حذف شده و افراد به ازای خرید هر قلم از ۱۱ قلم، یارانه مضاعف فجرانه به آنها تعلق می‌گیرد. البته این مبلغ قابل ذخیره شدن نیست و اگر در یک ماه هزینه نشود برای ماه بعد ذخیره نمی‌شود.

عیدی یارانه ای  ۲۲ بهمن واریز شد | مشمولان چه کسانی عیدی یارانه ای  ۲۲ بهمن واریز شد
کد مطلب : 42728

خبرنگار: علی طاهری

امروز اعتبار تشویقی طرح کالا برگ الکترونیکی به صورت سراسری در کشور به مدت سه ماه از ۱۲۰ به ۲۲۰ هزار تومان افزایش می‌یابد.

در حالی ۸ ماه از اجرای طرح کالابرگ الکترونیک به صورت سراسری در کشور می‌گذرد که از امروز این طرح در قالب «فجرانه» به مدت ۳ ماه به گونه‌ای اجرا می‌شود که «شرط خرید ۲۰۰ هزار تومان از مبلغ یارانه» حذف شده و اعتبار تشویقی آن از ۱۲۰ به ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافته است؛ به عبارتی با این افزایش اعتبار، تورم ایجادشده کالا‌های اساسی پوشش داده می‌شود و قیمت سبد ۱۱ قلم غذایی برای مشمولان به جای ۷۴۳ هزار تومان به نرخ روز، ۵۲۳ هزار تومان براساس قیمت سال ۱۴۰۱ خواهد بود.

با اجرا شدن قانون هدفمندی یارانه از سال ۱۳۸۹ و تخصیص یارانه نقدی، بیش از ۷۰ میلیون نفر در کشور ماهانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان دریافت می‌کردند که این رقم به مدت بیش از ۱۰ سال، یعنی تا اسفندماه سال ۱۴۰۰ (صد و سی و سومین مرحله پرداخت یارانه‌ها) با همین رقم پرداخت شد.

این میزان مبلغ یارانه در حالی به خانوار‌ها پرداخت می‌شد و با افزایشی همراه نبود که گزارشات مرکز آمار نشان می‌دهد در دهه ۹۰ تورم کالا‌های خوراکی از نرخ متوسط تورم بالاتر بوده و به دنبال آن فشار زیادی بر سبد معیشتی خانوار‌ها به ویژه در دهک‌های پایین وارد شده است. از سوی دیگر براساس داده‌های وزارت رفاه، کالری دریافتی مردم از سال ۱۳۹۰ به بعد نیز روندی نزولی به خود گرفت تا حدی که کالری دریافتی از سال ۹۷ به بعد، پایین‌تر از مقدار مورد نیاز شد و به عبارتی فشار زیادی بر سبد معیشتی خانوار‌ها به ویژه در دهک‌های پایین وارد شده بود.

در سال ۱۴۰۰ هرچند روند کاهشی کالری دریافتی متوقف و تقریباً ثابت ماند، اما سرانه مصرف کالا‌های اساسی خانوار‌ها اعم از «گوشت قرمز و سفید»، نشان داد که هرچند مصرف گوشت قرمز کلیه دهک‌ها نسبت به سال ۹۹ افزایش یافته، اما روند مصرف گوشت سفید کمی متفاوت شده و میزان مصرف خانوار‌های دهک‌های کم درآمد، پایین آمد و دهک اول ۱۳ درصد و دهک دوم ۱۰ درصد مصرف گوشت سفید خود را کاهش دادند، اما مصرف دهک‌های پردرآمد به جز دهک نهم تغییر چندانی نیافت.

اما از سال ۱۴۰۱ و به دنبال حذف ارز ترجیحی، طرح «مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها» در حالی در راستای افزایش رفاه اجرا شده که خانوار‌های سه دهک اول، مبلغ ۴۰۰ هزار تومان و دهک‌های چهارم تا نهم درآمدی مبلغ ۳۰۰ هزار تومان به عنوان یارانه دریافت می‌کنند. هرچند قرار بود این یارانه بر روی سفره غذایی خانوار‌ها بنشیند و به نوعی تورم ایجاد شده بر روی اقلام اساسی خوراکی را پوشش دهد و از همین رو مقرر شد پرداخت این یارانه‌ها به صورت نقدی تنها به مدت دو ماه اجرا شود و پس از آن در بستر جدیدی، کالابرگ در اختیار مردم قرار گیرد تا افراد با کارت بانکی به فروشگاه مراجعه و مقدار مشخص کالا را با قیمت مشخص دریافت کنند، اما به دلیل مهیا نبودن زیرساخت‌ها برای ارائه کالا‌های اساسی، خانواده‌ها این مبلغ را هر جایی که خودشان تشخیص می‌دادند مصرف کردند.

در نهایت نیمه اول خردادماه امسال طرح کالابرگ الکترونیک در حالی آغاز شد که مطابق با نظر انستیتو تغذیه ایران، ۱۱ قلم کالای اساسی شامل برنج ایرانی، حبوبات، شیر کم‌چرب، پنیر، ماست کم‌چرب، مرغ، تخم‌مرغ، روغن مایع، ماکارونی و قند در سبد غذایی این طرح تعریف شد.

در فاز اول اجرای طرح، سه دهک اول درآمدی و مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد تحت پوشش اجرای طرح کالابرگ الکترونیک قرار گرفتند، به گونه‌ای که اگر ۷۰ درصد مبلغ یارانه خود را از میان این ۱۱ قلم خریداری می‌کردند، مبلغ یارانه‌شان ۲۰ درصد افزایش می‌یافت و مشمول یارانه تشویقی می‌شدند. در مرحله دوم اجرا اما، سه دهک اول درآمدی و مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره)، مشروط بر اینکه حداقل ۲۰۰ هزار تومان از اعتبار یارانه خود را از میان اقلام کالا‌های اساسی تعریف شده خریداری می‌کردند، از امتیاز تشویقی بهره‌مند شدند.

با گذشت زمان، این طرح تا دهک هفت درآمدی گسترش یافت و اگر هفت دهک درآمدی ۲۰۰ هزار تومان از مبلغ یارانه خود را از میان ۱۱ قلم کالای سبد غذایی تعریف شده خریداری می‌کردند، مشمول دریافت یارانه تشویقی ۱۲۰ هزار تومانی می‌شدند و به عبارتی با استفاده از این طرح، یارانه دهک‌های یک تا ۳ درآمدی به ۵۲۰ هزار تومان و یارانه دهک‌های چهارم تا هفتم درآمدی به ۴۲۰ هزارتومان افزایش می‌یافت.

در همین راستا برای سهولت خانوار‌ها اپلیکیشن و شبکه ملی اعتبار (شما) بر اساس هر کدملی راه‌اندازی شده است تا با استفاده از آن، شرایطی برای سرپرستان خانواده فراهم شود تا بتوانند مانده اعتبار یارانه خود را مشاهده، ۲۱۱ هزار فروشگاه متصل به طرح و لیست اقلام را پیدا و از آن فروشگاه‌ها به صورت اعتباری خرید کنند.

شرط خرید ۲۰۰ هزار تومان حذف شده و افراد به ازای خرید هر قلم از ۱۱ قلم، یارانه مضاعف فجرانه به آنها تعلق می‌گیرد. البته این مبلغ قابل ذخیره شدن نیست و اگر در یک ماه هزینه نشود برای ماه بعد ذخیره نمی‌شود.

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی گفت: طرح فجرانه با یارانه مضاعف ۲۲۰ هزار تومان از ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ تا ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ اجرا می شود.

نشست خبری علیرضا عسگریان، معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با موضوع تشریح جزئیات طرح کالابرگ الکترونیکی (فجرانه) گفت: دولت دارای راهبرد کلان در حوزه تغذیه مردم است و با وجود مشکلات بودجه این راهبرد پیگیری می‌شود. قسمت بزرگ مربوط به کالابرگ الکترونیکی و برای عموم مردم است.وی افزود: بخش‌های دیگر مربوط به مادران و کودکان است،

وی با بیان اینکه ۱۶ درصد با جمعیت درگیر ۶۱ میلیون نفر از طرح کالابرگ الکترونیک استقبال کرده‌اند، تصریح کرد: در واریز یارانه این ماه مبلغ ۱۲۰ هزار تومان مضاعف یارانه ثابت به ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافته است.

وی درباره این طرح که تحت عنوان فجرانه است، توضیح داد: طرح ۳ ماهه بوده و از ۲۰ بهمن آغاز و تا ۲۰ اردیبهشت ادامه دارد.

عسگریان از مزیت‌های دیگر این طرح گفت: شرط خرید ۲۰۰ هزار تومان حذف شده و افراد به ازای خرید هر قلم از ۱۱ قلم، یارانه مضاعف فجرانه به آنها تعلق می‌گیرد. البته این مبلغ قابل ذخیره شدن نیست و اگر در یک ماه هزینه نشود برای ماه بعد ذخیره نمی‌شود.

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین