|

بازنشستگی

چه کسانی مشمول افزایش سن بازنشستگی نمی‌شوند؟

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می گوید که افزایش سن بازنشستگی از سال ۱۴۰۵ عملیاتی می‌شود اما پیشتر برخی از مسئولان از اجرای این قانون از ابتدای سال ۱۴۰۳ خبر داده بودند؛ با این حال مشخص نیست قانون افزایش سن بازنشستگی از چه زمانی اجرا خواهد شد.

چه کسانی مشمول افزایش سن بازنشستگی نمی‌شوند؟
کد مطلب : 43102

خبرنگار علی طاهری

تعیین سن بازنشستگی یکی از موضوعات مهم در سیاست‌های اجتماعی و اقتصادی کشورها است. این موضوع می‌تواند تأثیر زیادی بر روند بازنشستگی افراد و همچنین سیستم‌های پشتیبانی اجتماعی داشته باشد. در بسیاری از کشورها، سن بازنشستگی بر اساس فاکتورهای مختلفی مانند امکان دسترسی به اشتغال، امکانات بهزیستی، عمر متوسط جمعیت و وضعیت اقتصادی تعیین می‌شود. این تصمیمات می‌تواند بر اساس تحقیقات جمعیت‌شناختی و اجتماعی، همچنین توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها انجام شود.

۲۴ دی ماه امسال بود که شورای نگهبان با مصوبه افزایش سن بازنشستگی موافقت کرد. مصوبه مجلس به منظور افزایش سن بازنشستگی در سنین مختلف در راستای رفع ناترازی صندوق های بازنشستگی بود، مصوبه ای که مخالفان و موافقات. ۲۸ سال سابقه خدمت دارند به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی ۲ ماه به سنوات اشتغال آن‌ها اضافه شود.

براساس این قانون، افرادی با سابقه ۲۰ تا ۲۵ سال به ازای هر سال سه ماه، افرادی با ۱۰ تا ۲۰ سال سابقه خدمت به ازای هر سال چهار ماه و برای بیمه‌پردازانی که تا ۱۰ سال سابقه خدمت دارند به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی پنج ماه خواهد بود. طبق این مصوبه به سنوات اشتغال بیمه‌پردازانی که ۲۸ تا ۳۰ سال سابقه خدمت دارند عددی اضافه نخواهد شد.

افزایش سن بازنشستگی شامل این بازنشستگان نمی‌شود!

پس از آنکه این قانون به تأیید شورای نگهبان رسید، بیست‌و چهارم دی ماه هادی طحان‌نظیف؛ سخنگوی شورای نگهبان درباره مصوبه مجلس برای افزایش سن بازنشستگی گفت: این مصوبه خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشده است.

اما  میرهاشم موسوی رئیس سازمان تامین اجتماعی اخیرا در نشست خبری با رسانه‌ها ها درباره زمان اجرای قانون افزایش سن بازنشستگی به رسانه‌ها گفت: هر زمانی که این قانون از سوی وزارت رفاه به سازمان تامین اجتماعی ابلاغ شود بلافاصله با تدوین آیین‌نامه‌ها، اجرا می‌شود.

بهادر جهرمی سخنگوی دولت نیز گفت: افزایش سن بازنشستگی که شامل بازنشستگان موجود نمی‌شود. همچنین برای کسانی که در شرف بازنشستگی هستند نیز این امر شامل آنان نمی‌شود. رابطه کارمندان دولت با دولت یک رابطه قانونی است، یعنی حدود و مرزهای آن را قانونگذار مشخص می‌کند که مطابق با مصالح عموم و هم حاکمیت رعایت شود.

با این حال؛ تاکنون اظهارنظرهای مختلفی درباره زمان اجرای قانون بازنشستگی از سوی مقامات مسئول در کشور بیان شده است اما اخیرا وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد که این قانون از سال ۱۴۰۵ اجرا خواهد شد، با این حال باید پرسید اگر هدف از افزایش سن بازنشستگی رفع ناترازی در صندوق های بازنشستگی است چرا زمان اجرای آن به چندسال آینده موکول شده است؟

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین