|

یارانه

هشدار جدی به یارانه بگیران | سازمان هدفمندی یارانه‌ها اطلاعیه‌ای صادر کرد

قتصاد 100- هر پیام دریافتی حاوی لینک از شماره های شخصی و یا پیامرسان های موبایلی با موضوع دریافت یارانه نقدی به قصد کلاهبرداری و سرقت از حساب شماست.

هشدار جدی به یارانه بگیران | سازمان هدفمندی یارانه‌ها اطلاعیه‌ای صادر کرد
کد مطلب : 43996

خبرنگار: علی طاهری

اقتصاد 100- هر پیام دریافتی حاوی لینک از شماره های شخصی و یا پیامرسان های موبایلی با موضوع دریافت یارانه نقدی به قصد کلاهبرداری و سرقت از حساب شماست.

19 هشدار جدی به یارانه بگیران 

سید مهدی عمران‌فر اظهار کرد: اخیراً در مواردی مشاهده شده که مجرمان سایبری با طراحی یک متن به شکل خبر و اطلاع‌رسانی، نحوه دریافت کالابرگ و معیشتی را به صورت پیامک برای شهروندان ارسال و کاربران را برای وارد شدن به این لینک برای کسب اطلاعات و جزئیات بیشتر هدایت می‌کنند غافل از اینکه لینک مذکور آلوده به بدافزار بوده و برای کاربران مشکلاتی را ایجاد می‌کند.​

وی افزود: شهروندان پیامک‌های جعلی با عناوین مشابه میزان یارانه معیشتی، ثبت نام و دریافت کالابرگ الکترونیک را نادیده بگیرید و هرگز به لینک‌های آن‌ها کلیک نکنند و در صورت دریافت پیامک حاوی لینک کالابرگ الکترونیکی و یا بسته معیشتی از طرف دوستان و افراد مورد اعتماد شما نشان‌دهنده هک شدن و آلوده بودن تلفن همراه آن‌ها به بدافزار بوده و دلیلی بر اصالت و تأیید پیامک و لینک نیست.

رئیس پلیس فتا کهگیلویه و بویراحمد گفت: اکثر مال‌باختگان پیامک و لینک جعلی یارانه معیشتی و کالابرگ الکترونیکی را از دوستان و افراد سرشناسی دریافت کرده‌ اند که مورد اطمینان و دارای اعتبار اجتماعی بالایی بوده‌اند، لذا از باز کردن پیامک‌های دارای لینک و یا وارد کردن اطلاعات بانکی و هویتی در صفحاتی و سایت‌هایی که بر روی تلفن همراه شما باز می‌شود جداً خودداری نمائید.

چندی پیش، سازمان هدفمندی یارانه‌ها اطلاعیه‌ای صادر کرد که بر اساس آن، زمان واریز یارانه نقدی دهک‌های یک تا سه را ۲۵ هر ماه و و سایر خانوارهای مشمول را سی ام اعلام کرده بود. براساس اعلام این سازمان، واریز یارانه نقدی فروردین ۱۴۰۳ طبق روال گذشته پرداخت می‌شود.

همچنین طرح فجرانه کالابرگ الکترونیکی در تاریخ ۱۸ بهمن ماه سال ۱۴۰۲ آغاز شد. این طرح در سه مرحله و به مدت سه ماه اجرا می‌شود. طبق این طرح، قیمت تهیه ۱۱ قلم کالای اساسی برابر با قیمت سال ۱۴۰۱ و معادل ۵۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان محاسبه می‌شود. مابقی هزینه‌ها از محل اعتبار جدید دولت تأمین خواهد شد.

در طرح فجرانه در راستای تهیه ۱۱ قلم کالای اساسی شامل گوشت مرغ، گوشت قرمز، برنج، روغن، ماکارونی، شیر، پنیر، ماست، قند و شکر، تخم مرغ و حبوبات است. قیمت روز سبد مشتمل بر ۱۱ قلم ۷۴۳ هزار و ۷۵۰ تومان بوده که خانوار دهک‌های اول تا هفتم در صورت خرید بسته باید قیمت سال ۱۴۰۱ را به مبلغ ۵۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان از جیب خود پرداخت کنند و مابه‌التفاوت آن تا قیمت روز به مبلغ ۲۲۰ هزار و ۴۵۰ تومان از محل اعتبار جدید دولت تأمین می‌شود.

اعتبار جدید (۲۲۰ هزار تومانی) علاوه بر یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی فعلی بوده و میزان حمایت دولت از ۱۲۰ هزار تومان (اعتبار تشویقی کالابرگی) به ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافته است.

از آنجایی که این طرح از ۱۸ بهمن ماه ۱۴۰۲ شروع به کار کرده و مرحله اول آن تا ۱۸ اسفندماه ادامه داشت، مرحله دوم این طرح نیز از ۲۰ اسفند شروع شد و تا ۱۸ فرودین ماه ادامه دارد اما مرحله سوم طرح از ۲۰ فروردین شروع خواهد شد و برابر برنامه‌ریزی انجام شده تا ۱۸ اردیبهشت ادامه داشته و خانوارهای مشمول می‌توانند از ۲۰ فروردین ماه نسبت به خرید و استفاده از اعتبار تشویقی اقدام کنند.

براساس اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز از زمان شروع طرح (۱۸ بهمن‌ماه) تا پایان روز ۱۳ فروردین‌ماه، در مجموع بیش از ۳۹ میلیون تراکنش موفق خرید انجام شده که طی آن بیش از ۹۱ میلیون بسته غذایی توزیع شده است.

در کنار نقاط مثبت این طرح جا دارد تا نگاهی به اشکالات آن نیز بیاندازیم ، در بسیاری از کشورها، دولت‌ها از برنامه‌های یارانه نقدی برای کمک به افراد با درآمد کم استفاده می‌کنند. اجرای طرح فجرانه کالابرگ، نیز با هدف تامین بخشی از کمبودهای سفره‌های خانوارهای فرودست از جمله «مواد مغذی و پروتئینی» شکل گرفت اما در واقعیت مبلغ ناچیز و شروط گذاشته شده نتوانست کمکی در معیشت این خانواده ها داشته باشد.

بعد از اجرای طرح کالابرگ الکترونیک، وزارت رفاه به برخی از پرسش‌های متداول شهروندان در این زمینه پاسخ داده است:

۱. آیا یارانه‌های نقدی حذف می‌شود؟

- خیر، یارانه نقدی حذف نمی‌شود.

۲. آیا زمان پرداخت یارانه‌ها تغییر می‌کند؟

- هیچ تغییری در زمان پرداخت یارانه‌ها اعلام نشده است. مردم همچنان می‌توانند هر ماه یارانه نقد خود را دریافت کنند.

۳. آیا پس از اجرای طرح، امکان دریافت یارانه نقدی وجود دارد؟

- بله، یارانه نقدی همچنان به قوت خود باقی است.

۴. چگونه می‌توان از اعتبار دریافتی استفاده کرد؟

- خانوارهای مشمول می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های متصل به طرح کالابرگ، از اعتبار خود استفاده نمایند.

۵. شبکه ملی اعتبار و مزایای طرح خرید اعتباری چیست؟

- شبکه ملی اعتبار (شما) بستری است که به‌صورت دقیق بر اساس سیاست‌های رفاهی دولت، اعتبارهای حمایتی را به افراد اختصاص می‌دهد.

۶. آیا شرکت در طرح خرید اعتباری اجباری است؟

- خیر، شرکت در این طرح کاملاً اختیاری است و در صورت عدم استفاده از اعتبار، آن منقضی خواهد شد.

۷. چه اتفاقی برای مابقی اعتبار اختصاص‌یافته می‌افتد؟

- مابقی اعتبار منقضی خواهد شد.

۸. چگونه می‌توان ثبت‌نام کرد و از طرح کالابرگ الکترونیک استفاده کرد؟

- برای بهره‌مندی از طرح، نیاز به ثبت‌نام یا ارائه مدارک نیست و افراد مشمول به‌صورت خودکار از اعتبار استفاده می‌کنند.

۹. این اعتبار بر روی کارت یارانه تخصیص داده می‌شود یا باید کارت جدید برای سرپرست خانواده صادر شود؟

- نه‌تنها نیازی به صدور کارت جدید نیست، بلکه با استفاده از تمام کارت‌های بانکی که به نام سرپرست خانوار است، می‌توان از این اعتبار استفاده کرد. این امکان نیز فراهم خواهد شد که سرپرستان خانوار با استفاده از برنامه کاربردی «شما» که متعاقباً ایجاد می‌شود، مجوز استفاده از این اعتبار را به هر یک از اعضای خانواده خود اعطا کنند.

۱۰. چه نام‌های تجاری مشمول این طرح می‌شوند و از کدام فروشگاه‌ها باید این خرید اعتباری انجام شود؟

- در این طرح هیچ محدودیتی برای خرید از یک نام تجاری خاص و با یک کیفیت ثابت وجود ندارد؛ به‌عنوان‌مثال افراد می‌توانند بر اساس انتخاب و سلیقه خود از میان تمامی روغن‌های موجود در بازار خرید کنند و انتخاب محدود به برند یا دسته خاصی از روغن‌ها نیست. در پایان خرید و در زمان پرداخت، افراد مبلغ مشخصی از فاکتور خرید را به‌صورت نقدی یا از کارت‌بانکی خود پرداخت کرده و مابقی از اعتبار آن‌ها کسر می‌شود. فروشگاه‌های مجاز در نرم‌افزار کاربردی «شما» نمایش داده می‌شوند، در ادامه نیز تمامی فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌های کوچک و بزرگ به‌تدریج به این طرح اضافه خواهند شد.

۱۱. این طرح چه میزان هزینه برای مردم و دولت دارد؟ هزینه خرید دستگاه‌های کارت‌خوان را فروشنده باید بپردازد یا دولت رایگان در اختیار فروشندگان می‌گذارد؟

- طرح "شبکه ملی اعتبار" یک طرح فناورانه محور است که بر اساس زیرساخت‌های موجود کشور طراحی و اجرا می‌شود. در این طرح، نیازی به خرید دستگاه‌ها و تجهیزات از سوی فروشندگان نیست؛ بلکه شرکت‌های خدمات پرداخت با مراجعه به دارندگان پوزهای فروشگاهی در صنف‌های خواربار، لبنیات و پروتئین، با آموزش و نصب نرم‌افزار، دستگاه‌های موجود را به‌روزرسانی و مجهز به بارکدخوان می‌کنند.

۱۲- آیا نیاز به تهیه دستگاه کارت‌خوان خاصی در مغازه‌ها یا فروشگاه‌های زنجیره‌ای وجود دارد؟

خیر، در طرح "شما" از زیرساخت‌های موجود استفاده می‌شود و هیچ تغییری در مراکز خرید ایجاد نمی‌شود. دستگاه‌های کارت‌خوان موجود در پیشخوان‌های مغازه و فروشگاه‌ها با به‌روزرسانی نرم‌افزار قابل‌استفاده هستند و نیازی به اقدام خاص از سوی صاحبان فروشگاه‌ها و مغازه‌ها نیست. فروشگاه‌های زنجیره‌ای و دیگر فروشگاه‌هایی که از صندوق فروشگاهی استفاده می‌کنند، باید از شرکت نرم‌افزار فروشگاهی اقدام به به‌روزرسانی نرم‌افزار صندوق‌های خود کنند.

۱۳- اگر خریداران کالاهای دیگری به جز ۱۱ قلم کالای اساسی را انتخاب کنند، چگونه هزینه آن‌ها پرداخت می‌شود؟

کالاهای خارج از این اقلام مشمول دریافت اعتبار نمی‌شوند. به‌عبارت‌دیگر، هزینه کالاهای غیرمشمول از جمله آب‌معدنی و دستمال‌کاغذی باید به‌صورت جداگانه پرداخت شود و اعتبار فقط برای کالاهای اساسی محاسبه می‌شود.

۱۴- تکلیف افرادی که در ماه پیش یارانه دریافت کرده‌اند، ولی در ماه جاری هیچ یارانه‌ای دریافت نکرده‌اند چیست؟

افرادی که در مرحله اخیر واریز یارانه، هیچ یارانه‌ای دریافت نکرده‌اند، از فهرست دریافت‌کنندگان یارانه حذف شده‌اند. اما در صورت اعتراض، می‌توانند به سامانه www.hemayat.mcs.gov.ir مراجعه کنند.

۱۵- جهت ثبت‌نام افراد جامانده از دریافت یارانه به کجا مراجعه کنیم؟

افرادی که جهت دریافت یارانه جامانده و یا از فهرست دریافت‌کنندگان خارج شده‌اند، می‌توانند به‌صورت خانوار مستقل در سامانه My Gov.ir ثبت‌نام کنند.

۱۶. افراد زیر ۱۸ سال که جهت دریافت یارانه جامانده یا از فهرست دریافت‌کنندگان خارج شده‌اند، باید منتظر اعلامیه جدید سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها باشند.

۱۷. برای دریافت یارانه به‌صورت مستقل پس از طلاق، با داشتن مدارک مربوطه باید به دفاتر پلیس ۱۰+ مراجعه کنید.

۱۸. در صورت فوت سرپرست خانوار، بازماندگان برای دریافت یارانه باید به سامانه My Gov.ir مراجعه کنند.

۱۹. برای جداکردن یارانه از سرپرست قبلی پس از ازدواج، باید با داشتن مدارک مربوطه به دفاتر پلیس ۱۰ مراجعه کنید.

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین