|

قیمت برنج

قیمت برنج پنجشنبه ۳ خرداد | قیمت برنج طارمی چقدر شد؟

قیمت برنج شکسته معطر مهمان نواز در همین وزن میز ۷۲۰ هزارتومان است.

قیمت برنج پنجشنبه ۳ خرداد | قیمت برنج طارمی چقدر شد؟
کد مطلب : 44613

خبرنگار: علی طاهری

با وجود کاهش ۴۰ درصدی واردات برنج در یک سال گذشته، با مدیریت بازار توسط دولت، قیمت برنج ایرانی ۹ درصد پایین آمده است.

قیمت پنجشنبه ۳ خرداد

برنج بعد از گندم جز محصولات استراتژیک و اساسی کشور است که سالانه بخشی از آن از محل واردات تامین می شود که طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران با کاهش ۶۶۰هزار تنی واردات این محصول؛ ارزبری آن در یک‌سال اخیر ۸۳۰ میلیون دلار کمتر شده است.

طبق آمارهای موجود میزان برنج مصرفی کشور بین ۳.۴ تا ۳.۶ میلیون تن برآورد می‌شود. بنابراین اگر سالانه بین ۲.۳ تا ۲.۵ میلیون تن برنج در کشور تولید شود کسری این محصول بین ۸۰۰ هزار تا یک میلیون تن در سال است که از محل واردات تامین می شود.

از آنجایی که ایران خود یکی از تولیدکنندگان برنج در دنیا است بخشی از این محصول سالانه از محل تولید داخل و بخشی از محل واردات تامین می‌شود تا بازار داخلی با کسری روبه‌رو نشود.

طی سال‌ های اخیر دولت برای حمایت از برنج داخلی و تولیدکنندگان ایرانی اقدام به ایجاد ممنوعیت واردات در محدوده فصل برداشت (مرداد تا آذرماه هر سال) می‌کرد اما سال گذشته با توجه به وفور برنج ایرانی در بازار، ممنوعیت مقطعی واردات نیز مشکلی در بازار این محصول ایجاد نکرد و بازار در آرامش سپری شد زیرا حجم تولید و واردات به حدی بود که علاوه بر وفور برنج در بازار، کاهش قیمت برنج ایرانی نسبت به سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ را در پی داشت.

براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، سال گذشته یک‌ میلیون و ۱۱۷هزار تن برنج به ارزش یک‌ میلیارد و ۳۰۵ میلیون و ۹۸۵ هزار دلار وارد کشور شد، این درحالی است که در همین بازه زمانی در سال ۱۴۰۱ چیزی حدود یک‌ میلیون و ۷۸۰هزار تن از این کالای اساسی به ارزشی بالغ بر دو میلیارد و ۱۳۷میلیون دلار وارد کشور شده بود. بنابراین واردات برنج طی یک‌سال اخیر با کاهش ۳۷ درصدی به لحاظ وزنی و کاهش۴۰ درصدی به لحاظ ارزشی روبرو بوده است.

بنابراین با کاهش ۶۶۰هزار تنی واردات این محصول ارزبری آن در یک‌سال اخیر ۸۳۰ میلیون دلار کمتر شده است.

طی این مدت به ترتیب ۶۷۳هزار و ۹۴۲ تن برنج به ارزش ۷۷۰میلیون و ۹۳۲هزار دلار از مبدا هند، ۳۳۶هزار و ۵۷۵ تن برنج به ارزش ۴۱۰میلیون و ۸۴۱هزار دلار از مبدا پاکستان، ۷۱هزار و ۶۷۸ تن برنج به ارزش ۸۰میلیون و ۲۰۹هزار دلار از مبدا امارات، ۳۳هزار و ۴۳۴ تن برنج به ارزش ۴۲میلیون و ۴۴۰هزار دلار از مبدا مناطق آزاد و ویژه و درمجموع یک هزارو ۴۸۸ تن برنج به ارزش یک‌ میلیون و ۵۶۳ هزار دلار برنج از مبدا سه کشور تایلند، تایوان و عراق به کشورمان وارد شده است.

با توجه به وضعیت اقتصادی کشور حمایت های دولت سیزدهم و اقدامات وزارت جهاد کشاورزی از تولید و تولید کنندگان داخلی باعث شده که با افزایش تولید برنج و مدیریت بازار داخلی ارز کمتری از کشور خارج شود.

وضعیت فعلی تولید داخلی و واردات برنج نیز بیانگرآن است که با مدیریت بازار همچون سال گذشته مشکلی در بازار برنج نداشته باشیم و این محصول با قیمت های مناسب به دست مصرف کنندگان برسد.

طبق گزارش مرکز آمار، متوسط قیمت برنج ایرانی در فروردین ماه امسال ۹ درصد پایین‌تر از قیمت سال گذشته بوده است. بنابراین با وجود کاهش چشمگیر واردات برنج، با مدیریت مناسبی که در بازار انجام شده، قیمت‌ها نزولی هم شده است.

نوع محصول وزن قیمت(تومان)
برنج مجلسی معطر پردیس ۱۰ کیلوگرم ۹۵۵,۰۰۰
برنج کشت دوم مهمان نواز ۱۰ کیلوگرم ۱,۲۵۰,۰۰۰
برنج هاشمی نو گیلان مهمان نواز ۵ کیلوگرم ۶۸۰,۰۰۰
برنج نیم دانه عطری مهمان نواز ۱۰ کیلوگرم ۷۲۰,۰۰۰
برنج پاکستانی طبیعت ۱۰ کیلوگرم ۶۶۷,۰۰۰
برنج هندی ۱۱۲۱ خاطره ۱۰ کیلوگرم ۷۵۰,۰۰۰
برنج هاشمی ممتاز طبیعت ۱۰ کیلوگرم ۱,۰۱۰,۰۰۰
برنج طارم ممتاز گلستان ۱۰ کیلوگرم ۱,۲۹۹,۵۰۰
برنج هاشمی ممتاز گلستان ۱ کیلوگرم ۱۳۴,۹۹۰
برنج هندی ۱۱۲۱ هایلی ۱۰ کیلوگرم ۵۲۰,۰۰۰
برنج پاکستانی سوپر باسماتی نفیس ۱۰ کیلوگرم ۷۵۰,۰۰۰

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین