|

یارانه

خبر مهم وزیر کار درباره یارانه ها | اولین تصمیم یارانه‌ای پس از رئیسی اعلام شد

مرتضوی درباره کالابرگ الکترونیکی گفت: جلسه‌ای با آقای مخبر داشتیم تا این فرآیند را به شکل جدید طراحی کرده و انجام دهیم.

خبر مهم وزیر کار درباره یارانه ها | اولین تصمیم یارانه‌ای پس از رئیسی اعلام شد
کد مطلب : 44652

خبرنگار: علی طاهری

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تداوم اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی در سال جاری خبر داد و گفت: روز گذشته جلسه‌ای با سرپرست ریاست جمهوری داشتیم تا فرایند آن را به شکل جدید طراحی و اجرایی کنیم، اما جزئیات آن هنوز نهایی نشده است.

اولین تصمیم یارانه‌ای پس از رئیسی اعلام شد

سید صولت مرتضوی امروز یکشنبه ۶ خرداد در حاشیه هشتمین همایش ملی کار اظهار کرد: امسال این همایش ملی با چند دستور کار مانند کار شرافتمندانه، ایمنی و بهداشت کار، مشارکت ملی و مردمی در حوزه کار و رسیدگی به امور، رفاهیات و حقوق کارگران تشکیل شد. این مسائل به عنوان منشور کار در طول سال رصد می‌شود و به عنوان یک برنامه کاربردی در اجرای منویات مقام معظم رهبری که فرمودند حال کارگر بهبود یابد، به‌کار می‌گیریم.

وی افزود: یکی از سخنان مورد تاکید شهید رئیسی بر این امر بود که کارگاه و کارخانه‌ای تعطیل نشود. مساله دیگه که رئیس جمهور شهید به آن تاکید می‌کرد رشد اقتصادی بود که سال گذشته بعد از یک دهه رکورد شاهد رشد اقتصادی در کشور بودیم به طوری که صندوق بین‌المللی پول هم بر این مساله صحه گذاری کرده‌اند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم رشد اقتصادی در کانال رشد ۸ درصدی حرکت کند، تاکید کرد: بحث دیگر مهار تورم و مدیریت نقدینگی است که در دستور کار دولتمردان قرار گرفته است.

مرتضوی درباره کالابرگ الکترونیکی گفت: جلسه‌ای با آقای مخبر داشتیم تا این فرآیند را به شکل جدید طراحی کرده و انجام دهیم. جزییات آن اعلام می‌شود؛ البته این طرح ادامه دارد و مورد تاکید رئیس جمهور بود، اما جزئیات آن هنوز به تایید نرسیده است. میزان بودجه و دهک‌بندی به زودی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

وی ادامه داد: برای این کار باید جلساتی با حضور سازمان برنامه و بودجه و وزارت نفت برگزار شود تا هماهنگی میان دستگاه‌ها بیشتر شود. در تداوم طرح کالابرگ الکترونیکی شکی نیست.

وزیر تعاون درباره ساخت مسکن کارگری گفت: جانشین قرارگاه مسکن کارگری منصوب شده و تعاونی‌های کارگری در حال تلاش هستند تا مسکن کارگری به نتیجه برسد.

با تصویب هیات وزیران، اجرای طرح کالابرگ الکترونیک تا پایان سال جاری تمدید شد. البته در این مصوبه اقلام کالا‌های اساسی مشمول طرح و نحوه توزیع یارانه بین این اقلام به مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت پیوند خورده و باید دید آیا این ستاد تغییراتی در طرح کالابرگ اعمال می‌کند یا نه؟

در طرح کالابرگ، خانوار‌های ۷ دهک اول درآمدی با اختصاص ۲۰۰ هزار تومان از یارانه نقدی خود به خرید در این طرح، مشمول یارانه تشویقی ۱۲۰ هزار تومانی می‌شوند؛ البته این قاعده در طرح فجرانه برای سه ماه تغییر کرد و خانوار‌های مشمول صرفاً با خرید سبد کالابرگ، یارانه تشویقی ۲۰۰ هزار تومانی دریافت می‌کردند.

بر اساس مصوبه هیات وزیران در جلسه نهم اردیبهشت ۱۴۰۳، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف شده نسبت به اجرای طرح مذکور از محل اعتبارات مصوب مربوط در قانون بودجه سال جاری اقدام کند و سازمان برنامه‌وبودجه نیز مکلف است نسبت به تخصیص اعتبارات کالابرگ به‌صورت علی‌الحساب و متناسب با میزان مقرر برای کالابرگ اقدام کند.

البته در این مصوبه، اعلام شده که اقلام کالا‌های اساسی مشمول طرح و نحوه توزیع یارانه بین اقلام مذکور مطابق با مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت است سازمان برنامه‌وبودجه مکلف شده نسبت به تخصیص اعتبارات کالابرگ به‌صورت علی‌الحساب و متناسب با میزان اعتبارات مقرر برای کالابرگ در جداول قانون بودجه سال ۱۴۰۲ اقدام کند.

همچنین برای اجرای این بند و برای تسویه مطالبات فروشگاه‌های طرف قرارداد در طرح فجرانه، سازمان برنامه‌وبودجه کشور مکلف شده مبلغ ۲۰ هزار میلیارد تومان به‌عنوان علی‌الحساب از محل اعتبارات بودجه عمومی در اختیار شرکت مجری طرح شرکت خدمات فناوری رفاه ایرانیان (فارا) وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار دهد.

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین